Výcvik psa je velmi důležitou součástí péče o vašeho mazlíčka. Umí váš pes potřebné povely a přesto, když mu něco zavoní, má nutkavé pocity dobrotu sežrat? Mnohdy nejde jen o jedlé potraviny, ale může jít i o zkažené nebo otrávené jídlo – proto je vhodné psa naučit se ovládat, a k tomu je vhodný výcvik zvaný your choice.
Výcvik your choice
S každým psem můžete provádět výcvik your choice, což v překladu znamená tvoje volba. K výcviku se využívají různé povely, které si pes zafixuje, a bude při nich provádět činnost, kterou se naučil. Výcvikem psa eliminujete zlozvyk a zároveň jej psychicky stimulujete. Pes by vás měl poslouchat, jinak může provádět činnosti, které se vám nemusí vůbec líbit. Některé ho mohou ohrozit i na životě. Výcvik lze začít nejen se štěnětem, ale i s dospělým psem, který má špatné návyky. Výcvik psa se vyznačuje odměňováním za správně provedený povel.
Výcvik your choice není složitý
Pokud máte doma mlsala, je výcvik your choice jednodušší, ale i se psem, který se zrovna nehrne po každé odměně, lze výcvik provádět. Principem je souhra a kladný vztah mezi psem a jeho pánem. Pes se musí naučit koncentrovat a vzít si odměnu až na váš povel. Ze začátku to může být pro psa i vás náročné, ale nakonec se pes přizpůsobí a bude výcvik brát jako hru, na jejímž konci ho čeká zasloužená odměna.
Jak na to – začátek výcviku
Na začátku výcviku zvolte takový pamlsek, který pes určitě ocení, a zvolte místo, kde nebudou psa rušit okolní podněty. Takové klidné místo může být u vás doma. Vezměte do dlaně pár pamlsků a dlaň otevřete. Psa bude určitě zajímat, co máte v ruce dobrého, a půjde se podívat. Dlaň držte v úrovni jeho očí, aby pes nebyl nucen skákat. V momentě, kdy se pes přiblíží k dlani, rychle ji uzavřete. Rukou nijak necukejte, jen se snažte psovi zamezit, aby si pamlsky mohl vzít.
Každý pes je jiný a jeho reakce na zavřenou dlaň mohou být odlišné. Některý pes, který je klidnější povahy, nebude reagovat a jen se bude dívat. Ti aktivnější a žravější mohou do ruky škrábat packou, olizovat ji, případně se jinak dobývat k pamlskům.
Základem výcviku your choice je ukázat psovi, že s klidem a čekáním dostane, co chce, ale pokud bude neklidný a pamlsky si vyžadovat, nic nedostane. Pokud se od ruky vzdálí, můžete ji opět otevřít. Takhle pokračujte pořad dokola. Pes se přiblíží – dlaň zavřete. Pes se vzdálí – dlaň otevřete. Pokud pes pochopil, že se nesmí přibližovat k dlani, vezměte druhou rukou z otevřené dlaně pamlsek a dejte jej psovi. Pokud se však pes začne k dlani přibližovat, ihned ji zavřete. Odměňujte psa, jen pokud je opravdu v klidu. Při podávání pamlsku si zvolte vhodný povel, který mu řeknete – např. vezmi.
Pozor si dejte na tyto rekce
Chceme, aby si pes vzal pamlsek až na povel a byl při tom v klidu. Pokud se na pamlsek dobývá, nemá na pamlsek nárok. Tento výcvik cvičte po malých úsecích – to znamená jen krátkou dobu, ideálně pár minut. Jde o to, aby se pes maximálně soustředil. Pes si sám koriguje svoje cvičení, což je pro každého psa velmi náročné. Na začátku výcviku je důležitý váš rychlý postřeh a jasná komunikace. Celý proces učení se tak může výrazně urychlit. Naopak vaše zbrklé a nejasné chování pes nemusí vůbec pochopit – především pokud couvne od ruky a vy ji zavřete, nemůže pochopit, co po něm chcete.
Pokrčování výcviku – těžší úkoly
Pokud už pes umí základní výcvik, můžete pokročit k těžším úkolům – např. položte pamlsek před psa na zem a on si ho může vzít až na povel. Stejný cvik je možné trénovat s pravidelným krmením. Dejte psovi dávku krmení do misky a tu buď položte na zem, pokud je pes v klidu a čeká, řekněte povel "vezmi", nebo misku zvedněte, pokud je neklidný a krmení se dožaduje. Pamlsky můžete časem vyměnit za oblíbenou hračku.
Tento výcvik your choice učí psa trpělivosti a kontroly nad jídlem. Hodí se při běžném stolování, oslavách nebo grilování na zahradě. Pes se nebude všímat, co kdo jí ani se jídla dožadovat nevhodným chováním, které může být pro nepejskaře velmi nepříjemné. Já jsem svého psa naučila povel "běž si po svém" – ihned si jde na své místo a nikoho neobtěžuje. Výcvik se vám bude hodit i venku při venčení nebo pohybu na zahradě. Nechcete přeci, aby si váš pes pochutnával na otrávené návnadě, výkalech nebo zkažených potravinách.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, loype.cz
Publikováno: 29. 6. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská