reklama

Dovolená v bezpečí: Co by nemělo chybět v cestovní lékárničce a kdy se nechat očkovat?

Ať už vyrážíte za humny, po Evropě anebo za oceán, vždy je důležité cestování nepodcenit a zabalit si na cesty i malou lékárničku. Murphyho zákony fungují i na dovolené, a tak je ideální být připraven i na méně příjemné okamžiky. A v případě, že vyrážíte do exotiky, nepodceňuje ani očkování, některá jsou dokonce povinná.

i (Zdroj: Invia.cz, a.s.)
Bezpečné cestování s vhodnými léky

Před odjezdem

Víte, že mnoha nepříjemným zdravotním problémům na dovolené je možné zabránit ještě před jejím začátkem? Zvlášť střevním problémům můžete předejít preventivním užíváním probiotik. Bolestivým spáleninám od slunce můžete předejít i podáváním tabletek beta karotenu. Imunitu nastartuje vitamín C, otužování, pestrá strava a dostatečný odpočinek. Otravní komáři se vám vyhnou obloukem, pokud budete užívat vitamin B nebo jíst pivovarské kvasnice, které obtížnému hmyzu nevoní.

Vyrážíte za exotikou? Zvažte očkování

Chystáte-li se do destinací, jako je Jižní Amerika, Afrika nebo Asie, nastudujte si dopředu, která očkování musíte mít. „Kromě povinných očkování, na která klienty s dostatečným předstihem upozorňujeme, je ale i řada doporučených očkování. Pokud zvažujete aplikaci i mimo nezbytné vakcinace, radím se v tomto případě obrátit na oddělení tropické a cestovní medicíny přímo ve vaší nejbližší nemocnici. Lékaři vám sami nejlépe poradí, zda je očkování pro vaši cestu opravdu nezbytné,“ doporučuje k cestování do exotických destinací Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury a dodává: „Nezapomínejte, že aplikaci je často potřeba provést i řadu týdnů před odletem, mnohdy ve více dávkách, mezi kterými musí být časový odstup. A proto na klienty apelujeme a důrazně jim doporučujeme nenechávat očkování na poslední chvíli.“

Na cestách

Probiotika, očkování i lékárnička. „Ať už vyrážíte na dovolenou k moři nebo na chalupu, je vhodné být připraven i na nenadálé situace a mít po ruce základní prostředky pro řešení běžných zdravotních obtíží,“ říká Jiřina Ekrt Jirušková. A tak si kromě náplastí, dezinfekce a hojivých mastí nezapomeňte přibalit i medikamenty, které pomohou s nachlazením nebo třeba střevní infekcí.

Jak zabalit lékárničku na cesty?
i (Zdroj: Invia.cz, a.s.)
Jak zabalit lékárničku na cesty?

Na co nezapomenout?

Rozhodně by vám neměly chybět léky, které běžně užíváte. Pohodová dovolená by mohla získat povážlivé trhliny, kdybyste si doma zapomněli léky na své chronické potíže. Máte-li třeba vysoký tlak, nezapomeňte si léky napsat na přední místo vašeho cestovního seznamu.

Klimatizace v letadle je semeništěm bakterií a virů a tělo, oslabené cestovním stresem, jim může snadno podlehnout. S přehledem nad nimi zvítězíte, přibalíte-li si osvědčené přípravky snižující teplotu i zánět. Výborně vám uleví i od bolesti hlavy či zubů. Hodit by se vám mohl i teploměr.

Široká nabídka lahůdek v hotelové restauraci mnohdy svádí k neúměrné konzumaci, která může vyústit v nepříjemné střevní problémy. Zvlášť míříte-li do exotičtějších destinací, pak je doporučováno zakoupit si léky na střevní infekci až na místě.

Suchý vzduch v letadle, prudká změna tlaku i ostré slunce nedělá dobře našim očím a uším. Se zánětem i podrážděním si hladce poradí správně zvolené ušní nebo oční kapky. Vlhký mořský vzduch působí blahodárně na dýchací cesty, a tak stačí zabalit léky tlumící kašel během spánku. Vyzkoušené pastilky na bolest v krku a kapky proti rýmě vám pomohou zvítězit nad nachlazením, často způsobeným nevhodně nastavenou klimatizací.

Do ruda spálený nos a loupající se kůže zdobící vaše ramena. I takové mohou být následky příjemné chvilky strávené na prudkém slunci bez použití opalovacího mléka. Bolest pomůže zmírnit chladivý gel s obsahem panthenolu.

Mohlo by se hodit:

Když se vydáte na cesty do zahraničí, je dobré mít po ruce nejen dobře vybavenou lékárničku, ale také základní slovní zásobu v angličtině pro případ zdravotních potíží. Mezi klíčová slovíčka patří "headache" (bolest hlavy), "fever" (horečka), "stomachache" (bolest břicha), "cough" (kašel) a "sore throat" (bolest v krku). V případě potřeby léků se hodí znát termíny jako "painkillers" (léky proti bolesti), "antibiotics" (antibiotika), "ointment" (mast) a "bandage" (obvaz).

Pokud se setkáte s vážnějšími příznaky, jako je "shortness of breath" (dušnost) nebo "chest pain" (bolest na hrudi), neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Tato slovíčka vám mohou výrazně usnadnit komunikaci a zajistit rychlou a efektivní péči.

Zdroj informací: Invia.cz, a.s.

Publikováno: 28. 6. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce