Máte doma mazlíka, který je aktivní a vyžaduje spoustu pozornosti, pohybu a je doslova k neutahání? Přihlaste ho na psí agility. Je to překonávání série překážek pod dohledem chovatele. Agility nejsou určeny jen po psy s PP nebo plemena psů, která jsou určená pro záchranářské akce. V podstatě se můžou zúčastnit i obyčejní "voříškové", kteří mají radost ze života a chuť předvést, co v nich je.
Jak vypadají psí agility?
Smyslem psí agility je, aby se pes dostal z bodu A do bodu B, přičemž po cestě musí překonat různé překážky ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Tato aktivita se dá přirovnat třeba ke koňským dostihům nebo parkuru. Psí agility v podstatě znázorňuje přirozený pohyb psů ve volné přírodě při lovu, protože obvykle loví ve smečce – tu v tomto případě představuje majitel psa.
Jde o sport mezi člověka a psa, o jejich spolupráci. Psí agility je určeno všem, kdo se chtějí svému pejskovi maximálně věnovat. Jak člověka, tak psa stojí tato zábava spoustu času. A je to opravdu zábava. Pro psa je to cenná zkušenost, spousta pohybu a přítomnost jeho pána. Tuto disciplínu se může naučit každý pes bez ohledu na rasu, věk nebo velikost.
Úkolem je úspěšně provést svého psa tratí s co nejmenším počtem chyb tak, aby reagoval pouze na povely a gesta. Překážky na trati se dělí do tří skupin – skokové, zónové a ostatní. Pro každou překážku je potřeba vymyslet samostatný povel, a ten vždy dodržovat. Povel je současně nutné podpořit i gestem rukou.
Než se začnete věnovat agility, měli byste mít svého psa zvládnutého tak, aby reagoval na základní povely – sedni, lehni a podobně. Bez těchto základů není možné se psem v agility začínat.
Psí agility je o tréninku, kdy je plně zaměstnán jak pes, tak jeho pán. Zpočátku by měly být tréninky krátké, zejména pokud začínáme s velmi mladým pejskem. Je nutné, abyste byli velmi trpěliví a naslouchali svému psovi, jen tak může vzniknout dokonalá symbióza.
Ačkoliv je psí agility o pohybu a hře, hlavní jsou pamlsky. Pokaždé, když pes splní zadaný úkol, je potřeba ho odměnit a pochválit – jen tak bude mít pes ze cvičení radost a velmi rychle se naučí vykonávat všechny cviky správně.
Důležité je, aby pes byl zdravý a v dobré kondici, aby ho závodění bavilo. Ačkoliv je tato aktivita určena v podstatě všem psům, například ovčácká plemena jsou obecně vhodnější, protože mají k agility přirozené dispozice. Může se také stát, že pes i přes veškeré předpoklady nebude ochoten cvičit, v takovém případě nemá smysl ho nutit.
Pokud si myslíme, že náš pes by psí agility zvládl, můžeme zkusit navštívit některé ze cvičišť a vyzkoušet ho. Je ale potřeba si dobře rozmyslet, jestli máme na tuto aktivitu dostatek svého času. Prvním pravidlem by mělo být, že oba společná aktivita baví. Vyvrcholením psí agility jsou závody, kde každý pes může ukázat, co umí.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů-pořad Veterinární poradna, dumazahrada.cz, klubagility.cz
Publikováno: 23. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová