Existuje mnoho druhů oparů, které mohou probíhat v lehčí verzi. Kromě běžného způsobu užívání léčiv je možné vyzkoušet také bylinky proti oparu – překvapivě fungují. Tato léčba oparu je efektivní a rychlá.
Jak vypadá léčba oparu bez léků?
Opar neboli herpes (herpes simplex virus a varicella zoster virus) je infekční onemocnění způsobené herpetickým virem. Onemocnění se po nákaze nemusí projevit hned, virus dokáže vyčkávat na nejideálnější chvíli, aby udeřil. Obvykle toto období trvá až 5 dní. Nejčastěji se projevuje ve chvíli, kdy má "napadený" člověk oslabenou imunitu nebo je ve stresu.
Toto nepříjemné onemocnění se nejčastěji projevuje na rtech a okolí. Nejprve se objeví brnění na rtu, pálení a teplo. Pak postižené místo otéká, rudne, a může se přidat i horečka. Existuje několik různých způsobů, jak se s oparem poprat. Kromě jiného pomáhají i bylinky, přičemž je díky nim léčba oparu rychlou záležitostí.
Rané stádium
Dokud je opar ve fázi "klubání", vyzkoušejte krémy nebo masti s obsahem virostatika, které je potřeba vtírat do pokožky každé 4 hodiny.
Pokročilá fáze
Pomohou masti s obsahem zinku nebo konopí. Pokud potřebujete léky, předepíše vám lékař hydrokortison. Další možností, jak může probíhat léčba oparu, jsou náplasti na opary, které zabraňují výsevu puchýřků.
Dříve, než se rozhodnete řešit opar s lékařem, můžete vyzkoušet bylinky na opary.
Česnek
Česnek je dobrý pod maso, do pomazánek, proti upírům a proti oparům. Obsahuje totiž řadu zdraví prospěšných látek, je skvělým zdrojem antioxidantů a již odpradávna se využívá k léčení různých neduhů. Jednou z těchto látek je alicin, který se uvolňuje při sekání, krájení nebo drcení česnekových stroužků. Jde o sloučeninu, která vzniká působením silice aliin, a je to ono charakteristické česnekové aroma, které je výrazně štiplavé.
Alicin má antioxidační účinky, působí dezinfekčně, má antimikrobiální vlastnosti, kterými likviduje všechny bakterie, a může mít pozitivní vliv při léčbě infekcí. Kromě toho byly zjištěny také jeho antitrombotické účinky a údajně se dá uplatnit při léčbě různých zdravotních obtíží.
Opar je, jak již bylo řečeno, infekčního původu, tudíž je použití česneku více než vhodné. Léčba oparu je velmi jednoduchá – rozmačkejte jeden stroužek česneku v lisu na česnek, drtí potřete postižené místo a nechte několik minut působit. Poté si místo vzniku oparu omyjte vlažnou vodou.
Dejte si pozor na dávkování, protože česnek je velice silný a na pokožku může působit agresivně. Objevit se pak může zarudnutí pokožky a v nejhorším případě dochází k odumírání tkáně. Osoby citlivé na česnekové silice by takovou léčbu neměly vůbec podstupovat.
Droždí
Droždí sice nepatří mezi bylinky, nicméně dokáže na tuto zákeřnou infekci vyzrát také. Droždí čili kvasnice obsahuje obrovské množství vitaminu B:
- Vitamin B1 (thiamin) pozitivně ovlivňuje činnost srdeční a nervové soustavy.
- Vitamin B2 (riboflavin) má vliv na zdravou pokožku, dobrý zrak a správné fungování trávicího ústrojí.
- Vitamin B3 (niacin) pomáhá udržovat zdravou pokožku, příznivě ovlivňuje trávicí ústrojí a nervový systém.
Léčba oparu pomocí droždí spočívá v rozmíchání malého množství čerstvého droždí ve vodě do konzistence kašičky. Postižené místo touto směsí potřeme, ponecháme cca 15 minut působit a postižené místo omyjeme vodou.
Prevence
Pokud už se jednou virus ve vašem těle nachází, oparu se jen tak nezbavíte. Můžete si ale dát pozor na spouštěče, které by jej mohly probudit. Proto je na místě prevence:
- Podpora imunitního systému – důležitý je dostatek vitaminů C, D, B12, B6, zinku a selenu, což přispívá k normální funkci imunitního systému.
- Bylinné preparáty s obsahem echinacey
- Omezení potravin s obsahem argininu – ořechy, čokoláda, pšenice, ječmen, oves, kukuřice a růžičková kapusta.
Ať už vám je opar na rtu nepříjemný jakkoliv, nikdy na něj nesahejte, nevymačkávejte jej, ani se ho nepokoušejte propíchnout, protože si tím jen zaděláte na druhotnou infekci, která bude trvat dlouho. Proti tomu je léčba oparu nevinnou záležitostí. Opary jsou navíc extrémně nakažlivé. Chovejte se proto zodpovědně a snažte se vyhnout líbání, sdílení nádobí nebo nápojů.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, euc.cz, radimejak.cz, drozdi.cz, lekarna.cz
Publikováno: 15. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová