reklama

Péče o poškozenou levanduli v zahrádce

Levandule je rostlina, která miluje teplo a světlo. Péče o levanduli není náročná, ale svá pravidla má. Můžeme ji pěstovat na volno na záhonech nebo ve skalce, ale i v květináčích – a zde se už péče o levanduli liší.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Péče o levanduli zaručuje nádherné a zdravé rostliny

Jak vypadá péče o levanduli?

Levandule (Lavandula) je rostlina, která je spojována s Francií a je známá především pro svou nezaměnitelnou vůni. Bývá často pěstována jako bylina i kuchyňské koření, používá se jako odpuzovač hmyzu a ve velkém měřítku jako přísada v kosmetickém průmyslu. V českých podmínkách se nejčastěji pěstuje levandule úzkolistá, známá též jako levandule lékařská (Lavandula angustifolia)Polokeře nebo nízké keříky jsou 20, ale i 60 cm vysoké. Rostou také jako vytrvalé byliny s dřevnatícími stonky jako okrasné rostlinky. 

Levandulový olej obsahuje více než 100 různých silic má protizánětlivé, antiseptické a repelentní účinky. Je to výborná medonosná bylina.

Levandule má výrazné květy a nádherně voní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Levandule má výrazné květy a nádherně voní

Péče o levanduli není náročná. Stačí dodržovat několik základních pravidel a budete se moci pochlubit nádherně rozkvetlou zahradou. Levandule je vhodná na pěstování v zahradě v záhonech, stejně tak i v květináči. Sázet levanduli můžete na jaře, ale i na podzim. Pěstování levandule od semínka je náročné, ale ne nemožné. Levanduli byste měli přesazovat v době, kdy zrovna nekvete – ideálně brzy na jaře ještě před pučením.

Levandule potřebuje propustnou a zároveň výživnou půdu s trochou písku, zeminu vlhkou a teplou i teplé a slunné místo s dostatkem prostoru. Levandule je docela citlivá na silné mrazy, ale i zimní slunce. Některé odrůdy levandule totiž mrazy nepřežijí, a tak je nutné je na zimu přemístit do teplejších prostor. Mladé rostliny na záhonech můžeme překrýt textilní fólií nebo zakrýt chvojím, keříky v květináčích mohou také zůstat přes zimu venku, ty náchylné uklidíme do vnitřních prostor. Rostlinky v květináčích, které zůstanou venku, ale doporučujeme obalit do polystyrenu, např. zakrýt polystyrenovou krabicí nebo bublinkovou fólií. Takto opatřené květináče přestěhujeme do závětří, neboť levandule v zimě nesnáší průvan. Rostliny na záhonech je potřeba před zimou pohnojit.

Vymrzlou levanduli ostříhejte
i (Zdroj: Martina Pilzová)
Vymrzlou levanduli ostříhejte

Nejvíce náchylné k poškození mrazem jsou mladé rostlinky. Ačkoli bychom rádi dopřáli při péči o levanduli rostlinám radikální řez a odlehčení před zimou, je tomu přesně naopak. Řez by neměl být příliš invazivní. Stačí, když odstraníme květy a konce výhonků. Keříky by se měly zastřihnout souměrně o 5 až 10 centimetrů. Zastřižení dřevnaté části není vhodné, levanduli bychom tím mohli poškodit.

Stejně jako ostatní rostliny je vhodné levanduli občas zalít. Zálivka by ale v zimě měla být o dost nižší než v jiných ročních obdobích. Péče o levanduli zahrnuje i vhodné hnojení, a zde je nutné upozornit, že levandule se nikdy nepřihnojuje chemickými hnojivy. Místo toho se doporučuje používat vápenatá hnojiva nebo hnojiva určená speciálně na bylinky. Rostliny ale budou růst i bez hnojení.

Správně provedený sestřih podpoří kvetení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správně provedený sestřih podpoří kvetení

Poškození rostlin může mít na svědomí patogen Phoma lavandulae, jehož výskyt se projeví jako vadnutí výhonů nebo celých rostlin. Objeví-li se skvrny na listech, na vině bude pravděpodobně Septoria lavandulae.

Virus označovaný jako AMV (Alfa mosaic virus) je přenosný hmyzem a objevuje se v podobě žluté mozaiky na listech levandule, kroucením čepelí a nedostatečným růstem výhonů. Kořeny levandule mohou zahnívat a odumírat v případě trvalého zamokření půdy. Podobné symptomy ovšem mohou způsobit i patogeny z rodu Phytophthora a Pythium i houba Rhizoctonia spp.

Levanduli je možné pěstovat v nádobách i na záhonech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Levanduli je možné pěstovat v nádobách i na záhonech

Levanduli příležitostně poškozují mšice, molice nebo svilušky, vzácněji také pěnodějky.

Zdroj informací: cestakbydleni.cz, pestitelka.cz, magazindoma.cz, nasezahrada.com, radimejak.cz

Publikováno: 12. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová