reklama

Pusťte se do výsadby muškátů, rozzáří vaše okna

Čeká vás výsadba muškátů? Muškáty, známé také jako pelargonie, patří mezi oblíbené květiny na balkonech, terasách a parapetech. Jejich hojné kvetení a zářivé barvy představují ozdobu pro jakýkoliv prostor. Pokud se rozhodnete pro předpěstované muškáty, je důležité dodržovat správný postup při jejich výsadbě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správná výsadba muškátů pro bohaté květy

Kdy se dělá výsadba muškátů?

Vhodnou dobou, kdy by se měla provést výsadba muškátů, je přelom března a dubna. Nechte je přitom ještě do poloviny květina uvnitř. Předpěstované sazenice dobře vybírejte, aby prospívaly – jejich listy by měly být tmavě zelené, stejně tak stonky – taková rostlina je zdravá. To samé platí o kořenovém systému. Prohlédněte si ale také spodní stranu listů, protože případné skvrny můžou být příznakem chorob, najít zde můžete také škůdce.

Vybírejte zdravé sazenice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vybírejte zdravé sazenice

Jak se výsadba muškátů provádí?

Výsadba muškátů má svá pravidla. Je třeba rostlinám zajistit vhodné nádoby – hodí se klasické květináče i truhlíky, konkrétní výběr záleží na vás a na tom, kam je chcete následně umístit. Důležité je, aby nádoby měly drenážní otvory. Pokud si chcete ušetřit práci, sáhněte po samozavlažovacích truhlíkách.

  • Dodržujte vzdálenost mezi sazenicemi 20 až 30 cm.
  • Použijte speciální substrát na muškáty, ten jim poskytne přiměřené množství vhodného hnojiva do začátku a krásně je podpoří v růstu.
  • Na dno květináče dejte drenážní vrstvu v podobě štěrku či kamínků.
  • Zasypte do dvou třetin zeminou a vsaďte rostliny.
  • Substrát dosypte a lehce přimáčkněte. Rostliny by měly být jen tak hluboko, jako byly zasazené v původní nádobě.
  • Do poloviny května byste rostliny měly nechat ještě uvnitř, aby je neponičily případné mrazíky.
  • Pak už je dejte na své místo, které by mělo být dostatečně slunné.
Rostliny sázejte s dostatečným rozestupem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny sázejte s dostatečným rozestupem

Jaká je následná péče o muškáty?

Prvních 14 dnů nemusíte vysazené rostliny hnojit, vystačí si s obsahem v substrátu a je také třeba nechat rozvíjet kořeny. Pak už můžete použít libovolné hnojivo a postupovat při jeho aplikaci podle návodu na obalu. Přihnojovat je vhodné pravidelně až do podzimu.

Bohaté kvetení je podmíněné dostatečným přísunem vody, proto je třeba zalévat muškáty v horkých dnech ráno i večer. Používejte vodu, která nebude příliš studená, a nalévejte ji pouze na zeminu, nikoli na rostliny. Množství vláhy přitom kontrolujte i v případě, že je po dešti, protože hlavně u hustých rostlin se nemusí kapky vody dostat až na zeminu.

Zálivku nepodceňte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zálivku nepodceňte

Muškátům vyberte místo, kde budou mít dostatek slunečního záření – čím více světla jim dopřejete, tím bohatší budou jejich květy, ale zvládnou i polostín. Pokuste se take umístit nádoby s muškáty na místo alespoň trochu chráněné před deštěm, který může květy poškodit, a také je chraňte před silným větrem – to se týká především odrůd s velkými či dvojitými květy.

Zdroj informací: bauhaus.cz, zahradnickakucharka.cz

Publikováno: 25. 4. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová