reklama

Tuhle léčivku byste neměli přehlédnout

Nenápadná bylinka lnice obecná roste takřka všude podél cest a v příkopech, takže si její existenci mnohdy ani neuvědomíte – přitom jí patří významné místo v bylinkářství, a tedy i ve vaší domácí lékárničce.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na žáhu je tu lnice obecná

V lidovém léčitelství se lnice obecná nebo také lnice květel těšila vždycky velké oblibě, což dokládají i její krásné názvy jako ohnice, len Matky Boží, hubička nebo rozmarýnka. Říká se jí také vajíčková bylinka, protože její krásné žluté květy mají odstín vařeného vaječného žloutku.

Když se kolem sebe budete pozorně dívat, určitě vás někde od června do září upoutají její hroznovitá květenství složená až z padesáti drobných kvítků. K léčebným účelům se ale využívá její nať – například k přípravě čaje, který zahání pálení žáhy. Stačí nasbírat nedřevnaté části natí, nechat je usušit a pak jen spařit horkou vodu. Odvar lze asi po 15 minutách louhování popíjet.

Zbaví vás trávicích obtíží i pih

Vzhledem ke svému složení je lnice obecná vhodná především k léčbě trávicích obtíží a lidové léčitelství ji doporučovalo také při žloutence nebo zánětech žlučníků. Podle fytoterapie nemá navíc žádné vedlejší účinky. Nicméně je určitě na místě při jejím častém používání konzultace s lékařem nebo zkušeným bylinkářem.

Její květenství mají barvu vaječného žloutku, proto se jí také někdy říká vajíčková bylina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Její květenství mají barvu vaječného žloutku, proto se jí také někdy říká vajíčková bylina

Celkově má lnice obecná protizánětlivé účinky a také zklidňuje organismus při nervovém vypětí. Používá se nejen vnitřně, ale rovněž na léčbu drobných ran a vřídků a její silný odvar můžete vyzkoušet také jako prostředek na odstraňování pih a skvrn na pleti. V podobě masti sloužila dříve k léčbě hemoroidů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, www.bylik.cz, www.bylinky.net

Publikováno: 17. 4. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová