reklama

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Vnitřní alergeny mohou být pro alergika opravdovou výzvou. Vzhledem k tomu, že alergiemi dnes trpí až 40 % lidí, i proto z mnoha domácností zaznívá dotaz: „Jak to alergikovi doma ulehčit?” Je to vůbec možné? Poradíme vám, protože to skutečně možné je.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vnitřní alergeny – to je především prach

Vnitřní alergeny – to je nejčastěji prach

Vnitřní alergeny, a to především prach, jsou silným alergenním činidlem. Prach tvoří lidská pokožka, vlasy, zvířecí chlupy, roztoče, části hmyzu a jejich exkrementy, peří polštářů, bakterie, plísně, vlákna z čalounění a oděvů a v teplých ročních obdobích také pyly rostlin. Alergeny způsobují alergickou reakci, která je spojena především s kýcháním, rýmou, svědivýma a slzícíma očima, kašlem, ucpaným nosem, kopřivkou a vyrážkou. Příznaky se přitom mohou různě kombinovat.  

Jak to alergikovi doma ulehčit? 

Při zařizování interiéru obydlí pro alergika byste měli začít tím, že přesně zjistíte, na co je dotyčný alergický, a kde se mohou alergeny vyskytovat. Naopak je dobré se vyhnout úkonům, které podporují jejich množení. Podlaha by proto měla být hladká a snadno čistitelná. Koberce (a hlavně ty s dlouhým vlasem) jsou zapovězeny. Vhodným řešením jsou naopak desky, panely, kamenina, korek a také i PVC podlaha. V případě, že se nechcete koberce vzdát, vyberte si ten s krátkým vlasem a nezapomeňte jej pravidelně vyklepávat a čistit. Udržujte ve svém domově tu správnou teplotu (tedy 20–21 °C), protože příliš vysoká teplota v místnostech je rájem pro roztoče. Větrání je také základem prevence v boji proti vnitřním alergenům. 

Stěny v domě alergika 

I stěny v domově alergika by měly být hladké. Nejlepší jsou sádrové omítky, které zajistí příznivé mikroklima a zabrání přílišnému zvlhčení místnosti. Místnosti pak natírejte barvami s příslušnými atesty, a pokud chcete instalovat tapety, vybírejte takové s dokonale hladkým povrchem, které je možné otřít vlhkým hadříkem. 

Odvlhčovače a čističky vzduchu 

Pokud je u vás příliš vlhko, vyplatí se pořídit odvlhčovač. Čistička vzduchu se rovněž postará o kvalitu vzduchu odstraněním alergenů. Podobně funguje i vysavač s HEPA filtrem. Nezapomeňte ale vysátou podlahu také ještě vytřít. Pozor ale na mokro! K úklidu používejte přípravky pro alergiky, které nejsou dráždivé a agresivní. Obvykle se vyznačují i jemnou vůní. Použít ale můžete i osvědčené recepty na domácí úklidové prostředky.

Pomoci může i čistička vzduchu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pomoci může i čistička vzduchu

Textilie pro alergiky 

Dekorační textilie jsou skvělým útočištěm prachu a roztočů – zbavte se jich proto. Obývací nábytek by měl být ideálně kombinován s umělou nebo přírodní kůží. Jestli si ale neumíte představit svůj domov bez záclon, závěsů a dekorativních polštářů, vyberte si takové, které jsou ušité z hladké látky a které můžete prát na 60 °C. Optimální volbou jsou přírodní materiály jako biobavlna. V případě matrace může pomoci pěnová matrace se snímatelným potahem a s antialergickým prostěradlem a povlečením. Všechny použité textilie často měňte a perte. K praní pak používejte hypoalergenní prací prostředky. 

Místo textilií je lepší kůže nebo umělá kůže
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Místo textilií je lepší kůže nebo umělá kůže

Jaký nábytek je vhodný pro alergiky?

Nábytek v interiéru by měl být nejlépe dřevěný. Co se týká skříní a komod, měly by mít jednoduché tvary a hladká čela, nejlépe bez úchytek, aby se neměl na čem usazovat prach. Knihy a drobnosti, kterých se nemůžete zbavit, schovejte do vitrín. Omezte počet doplňků a dekorací umístěných na desce a poličkách. Zkuste si vybrat nábytek s nožičkami, usnadníte si tím čištění všech zákoutí. V jídelně jsou dobrým řešením plastové nebo dřevěné židle. Místo ubrusu zvolte prostírání, které můžete po jídle snadno vyčistit.

Omezte textilie na minimum
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Omezte textilie na minimum

Rostliny v domě alergika

V domě alergika by kupodivu neměly chybět živé rostliny. Je však nutné o ně dobře pečovat (aby nevznikaly třeba plísně). Rostliny čističce pomohou filtrovat vzduch, a pokud nekvetou (ne všechny rostliny jsou totiž pro alergika vhodné), alergikům jsou obvykle doporučovány.

Zdroj informací: mayoclinic.com, cedars-sinai.org, bhg.com, merrymaids.com

Publikováno: 10. 4. 2024, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová