Ochrana před klíšťaty je důležitá z hlediska prevence. Asi nikdo netouží po tom, onemocnět klíšťovou encefalitidou nebo boreliózou. Ochrana před klíšťaty není nic složitého, stačí zvolit správný repelent a nevyhledávat místa, kde k přisátí klíštěte na naši kůži může dojít. Kromě repelentních přípravků pro vás máme i tipy na domácí ochranné prostředky a vysvětlení, jak rozpoznat nemoci způsobené klíšťaty.
Klíšťata a ochrana před klíšťaty
Všichni víme, že klíšťata jsou škodliví tvorové, kteří přenášejí některé opravdu závažné choroby, z nichž je potřeba vypíchnout především lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Tyto dvě choroby představují velmi závažný problém pro člověka a jsou přímým ohrožením jeho zdraví. Ochrana před klíšťaty je tedy zcela na místě.
Klíšťata představují skupinu členovců, která patří do třídy roztočů. Tyto malé parazitické organismy se živí krví svých hostitelů, mezi které patří ptáci, savci a také člověk. Existuje několik druhů klíšťat – u nás je to klíště obecné (Ixodes ricinus).
Obvyklá velikost dospělé samičky je přibližně 4 milimetry, samečci jsou asi o milimetr až dva menší. V případě, že ve vás klíště nalezne zalíbení a nasaje vaši krev, jeho velikost se mnohonásobně zvětší.
Samička klíštěte může během jedné snůšky vyprodukovat až neuvěřitelných tři tisíce vajec, poté však rychle umírá, avšak vajíčka díky důmyslné ochraně přežijí.
Pokud si z procházky parkem nebo lesem přinesete klíště již přisáté, je určitě dobré zpozornět a při pochybnostech navštívit lékaře. Onemocnění, která přenášejí právě klíšťata, totiž mohou být velmi nebezpečná.
1. Lymeskou borreliózu způsobuje bakterie Borrelia burgdorferi, která se do lidského těla přenáší skrze infikované klíště. Jedním z příznaků je typické kruhové zarudnutí s bílým středem, které se objeví v místě přisátí klíštěte. Borrelióza ale může propuknout i bez toho, aby se skvrna na kůži projevila, dalšími příznaky jsou bolesti hlavy a kloubů spojené s horečkou. V chronickém stádiu se projeví poruchy nervového systému či artritida. Následky tohoto onemocnění mohou být velmi vážné a celoživotní.
2. Klíšťová encefalitida se na člověka zpravidla přenese z nakaženého klíštěte. Prvotní příznaky se podobají chřipce, nakažený pociťuje teplotu, bolest hlavy a kloubů. Tento stav je přechodný, po pár dnech se pacientovi zpravidla uleví. Choroba přechází do druhé fáze, kdy se projeví další symptomy jako brnění rukou, horečka nebo světloplachost – právě tehdy může dojít k napadení mozku a v těžkých případech může pak toto onemocnění končit i tragicky.
3. Tularemie je infekce způsobená bakterií Francisella tularensis a může se šířit i nakaženým klíštětem. Nicméně toto onemocnění je poměrně vzácné a v České republice se vyskytnou jen desítky případů za rok.
4. Ehrlichiózu přenášejí přes klíšťata bakterie Anaplasma phagocytophilum, které ohrožují bílé krvinky. Příznaky této nemoci se podobají příznakům lymeské borreliózy, zpravidla se u nakaženého objeví 3 až 7 dní po kousnutí klíštětem horečka, bolest kloubů a svalů, vyrážka, zvětšení uzlin nebo zvracení. Nemoc dobře reaguje na antibiotickou léčbu.
5. Babesióza je často diagnostikována spolu s lymeskou borreliózou a nebezpečná je hlavně pro lidi se sníženou imunitou. Toto onemocnění může probíhat skrytě, nebo se u nakaženého projeví horečka, třes, únava, bolest kloubů a svalů nebo kašel.
Očkování
Očkování proti klíšťové encefalitidě je účinná ochrana před klíšťaty a prevence závažného infekčního onemocnění, která klíšťata přenášejí. Očkování je doporučeno všem osobám bez ohledu na region, ve kterém žijí. Proto by je neměly podceňovat ani osoby ve vyšších věkových kategoriích. Zdravotní pojišťovny přispívají na vakcínu všem věkovým skupinám. Očkování je možné po celý rok a probíhá ve třech základních dávkách.
Ochrana před klíšťaty
Jak se předem připravit?
- Zvolit kalhoty z hladké, světlé látky. Naopak nevhodné je tmavé oblečení z látky s vlasem.
- Použít repelentní přípravek, který se aplikuje na oblečení, na spodní část nohou od kolen níže.
- V terénu ohroženém výskytem klíšťat nesedat na zem ani při použití pokrývky jako podložky.
- Pohybovat se po cestách a nevstupovat volně do trávy, vegetace a křoví.
- Při chůzi občas prohlédnout spodní část nohou a sejmout zachycená klíšťata.
- Na klíšťaty ohrožená místa nebrat s sebou psy, v případě nutnost jen na vodítku.
- Večer prohlédnout pečlivě celé tělo, zda nedošlo k přichycení klíštěte.
Jak odstranit již přisáté klíště?
- Místo přisátí dezinfikovat jodovým či jiným desinfekčním prostředkem.
- Pomocí navlhčené textilie lehce viklat ze strany na stranu klíštětem, které se po 2–3 minutách uvolní. V případě potřeby lze klíště opatrně podebrat a vyjmout měkkou pinzetou, osvědčují se i komerčně vyráběné umělohmotné karty se zářezy.
- Klíště zabalit do kousku papíru a na nehořlavém podkladu zapálit.
- Po dobu 3 týdnů kontrolovat změny na pokožce.
Repelenty a další ochrana před klíšťaty:
Účinná látka DEET, obsažená ve sprejích, roll-onech nebo krémech rozličných firem, je stále jedinou jistotou, kterou máte. Ideální ochranou je kombinace repelentů, kdy se na odhalené části těla, krk a ruce použije repelent s nižším obsahem účinné látky a na boty a nohavice co možná nejsilnější přípravek.
Repelentní náramek je praktické řešení, které má svého přírodního zástupce. Obsahuje výtažky z levandule, a ta hmyz od útoku na vaši kůži odradí.
Přírodní ochrana před klíšťaty:
- ocet svařený s rozmarýnem aplikujete z rozprašovače
- levanduli, tymián nebo čajovník použijte obdobně
- sáček s fenyklem promněte mezi prsty a dejte si ho do kapsy kalhot před procházkou
- tinktura z vratiče obecného
- citrusy nebo hřebíček do skleničky Alpy
Klíšťata útočí na všechny teplokrevné živočichy bez rozdílu – můžete si je tedy přinést domů jak vy, tak váš pes a mohou se objevit i v srsti domácích zvířat, která chováte na zahradě. Nepodceňujte proto očkování a při pobytu v přírodě důsledně používejte repelenty a pro své mazlíčky obojky, které slouží jako ochrana před klíšťaty.
Zdroj informací: hubeni-skudcu.cz, mojezdravi.cz, pozorkliste.cz, szu.cz, vitalia.cz
Publikováno: 11. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová