Zatuchlina je nepříjemný zápach, který nám může otrávit život. Někdy stačí opravdu málo a odporný odér je na světě. Se zatuchlým zápachem se můžeme setkat nejen na chatách či chalupách a starých domech, někdy se objeví i v novějších domech, nebo dokonce v naší skříni. Jak bojovat se zatuchlinou, si povíme právě teď.
Zatuchlina je opravdu nepříjemný zápach
Nepříjemný zápach v podobě zatuchliny je opravdový nepřítel. Každý rok s ním bojuje mnoho z nás. Zabydlí se nám v bytě nebo domě a za žádných okolností nechce odejít. Jeho přítomnost způsobují viry a plísně, které nepříjemně útočí na lidskou imunitu. Vzhledem k tomu, že nás tento nezvaný host nelidsky usurpuje, musíme se jej zbavit jednou provždy.
Co přispívá k vzniku nepříjemného zápachu
Zatuchlina může vzniknout kdekoliv – i když budeme každý den větrat a pravidelně uklízet, můžeme se doma setkat s nepříjemným zápachem. K jeho vzniku přispívá mokré oblečení, staré věci a starý nábytek, nadměrná vlhkost v bytě, vaření i domácí mazlíčci. Základem je zkrátka pravidelné, a hlavně dostatečné větrání, které pomůže ke kompletní výměně vzduchu v místnostech – nejlepší je vytvoření průvanu. Pokud však mluvíme o koupelně, ve které ve většině případů vzduch necirkuluje, musíme používat ventilátor. Praktickým pomocníkem jsou i pohlcovače vlhkosti.
Nepříjemný zápach z prádla
Zatuchlinu můžeme někdy cítit z prádla. Jestliže je zapomeneme v pračce, kde čeká na své vyndání delší dobu, začíná se probouzet nepříjemný zápach. Kdybychom takové prádlo dali na sušák a pak je složili do skříně, načichne nám i ostatní oblečení. Nezbývá nám tedy nic jiného, než prádlo znovu vyprat. Tak jako je důležité, abychom nezapomínali na vyprané prádlo v pračce, je stejně důležité i samotnou pračku čas od času vyčistit. Zápach z pračky se totiž může velice jednoduše přenést na naše oblečení.
Jestliže otevřeme skříň a ctíme zatuchlinu přímo ze skříně, můžeme zkusit jednoduchý trik. Načichlé oblečení vložíme do igelitového sáčku. K textilu přisypeme trochu jedlé sody, která se o vše postará – nepříjemný zápach jednoduše pohltí.
I z nábytku můžeme cítit nepříjemný zápach
Zatuchlinu můžeme cítit i z nábytku. Nepříjemný zápach provází hlavně starší kousky nábytku. Jestliže je nechceme vyměnit za nový nábytek, můžeme se tohoto odéru pokusit zbavit. Stačí, když do skříně vložíme misku s octem nebo s vodou, do které kápneme levandulový olej. Jestliže máme rádi vůni kávy, můžeme nasypat mletou kávu do plátěného sáčku a vložit opět do skříně. V případě, že nám tyto babské rady se zápachem nepomohou, můžeme se svěřit do rukou odborníkům. Existují specializované firmy, které se věnují profesionálnímu odstraňování nepříjemné zatuchliny z nábytku.
Mohou mít knihy nepříjemný zápach?
Nepříjemný zápach v podobě zatuchliny se může natáhnout i do knih. Převážně staré knihy disponují specifickým odérem, který je zapříčiněn dlouhodobým pobytem knih ve vlhkých prostorách. Prevence, aby knihy nesmrděly, je, nedávat polici s nimi přímo ke zdi. Měli bychom zajistit cirkulaci vzduchu i kolem knih. Mezi jednotlivými knihami je dobré nechávat též trochu prostoru a čas od času bychom je měli z knihovny či poličky vyndat a vyčistit.
Hlavní rady proti nepříjemnému zápachu
Abychom předešli nepříjemnému zápachu v našich domácnostech, musíme pravidelně větrat a udržovat čistotu. Čistá a uklizená domácnost, která disponuje dostatečnou vlhkostí, nedovolí zatuchlině, aby se u nás usídlila. Pozor si musíme dávat samozřejmě na vlhké prádlo. Většina lidí používá doma odstraňovače zápachu, které obsahují látky, jež zatuchlinu umí maskovat.
Zdroj informací: www.dudlu.cz, www.strefa.cz, www.mivemi.cz
Publikováno: 2. 4. 2024, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová