Různé druhy materiálů lze využit v interiéru jako designové prvky zajímavých barevných provedení a tvarů. Vhodně zvolený materiál do bytu, domu nebo na chalupu vám může interiér velmi originálně obohatit. Poradíme, jak se dá využít useň v interiéru – jak dodat celému prostoru nadčasovost.
Useň v interiéru
Useň v interiéru se užívá jako nejoblíbenější materiál desítky let. Jedná se o materiál, který má dlouhou životnost. Je možné jej využít v mnoha barevných provedeních i v různých úpravách. Useň neboli kůži je možné v interiéru kombinovat s dalšími materiály. Z tohoto důvodů se jedná o nadčasový materiál, který by neměl chybět v žádném interiéru.
Useň v interiéru má své místo
Useň v interiéru má své místo z několika důvodů. Jedná se především o její životnost. Kvalitní kožený nábytek, o který je vhodně postaráno, vám může vydržet po dlouhá léta. Čím je starší, tím získává větší patinu, která je symbolem jedinečného designu. Využití usně je opravdu široké. Hodí se do různých stylů. Své místo bude mít v rustikálním, skandinávském, industriálním i minimalistickém stylu. Vhodná je i pro glamour nebo boho styl.
Univerzálnost usně z hlediska různých úprav a barev s možností různých kombinací najde své místo v každém interiéru. Můžete zvolit kůži hladkou, broušenou či s chlupem. Důležitá je pravidelná péče s nenáročnou údržbou – postačí vám k tomu jen vlhký hadřík a jednou za čas promaštění vhodným přípravkem. Kůže je brána jako udržitelný materiál jak z pohledu původu, tak jejího zpracování. Useň je mnohdy spojena s luxusem, který vyvažuje jednoduchostí a přírodou. Díky své vůni, struktuře a vzhledu působí na vaše smysly a dokáže přinést krásu a teplo do každého interiéru.
Druhy usní
V interiéru se užívá useň v různých barvách i úpravách. Pravá kůže (tedy useň) je nejčastěji hovězí, v menší míře vepřová, doplněná o ovčí nebo kozí. Výhoda pravé kůže je v její životnosti, vysoké kvalitě a v neposlední řadě i v příjemném povrchu. Nevýhodou pro některé může být její vysoká cena a také etická stránka, neboť jde o kůži ze zvířat. Proto je možné využít veganskou variantu kůže, která nemá živočišný původ. Známější je pod názvem „eko kůže“ nebo také „koženka“. Nevýhodou tohoto umělého materiálu byl dlouhá léta jeho zdroj. Koženka byla vyráběna z ropných produktů, ke kterým bylo nutné přidat toxická změkčovadla.
V současnosti je možné zvolit přírodní veganskou kůži vyrobenou z korku, ananasových listů nebo hub. I u tohoto materiálu můžeme hovořit o jeho udržitelnosti, především z pohledu použitého materiálů a jeho původu. Podle kvality a nezávadnosti se také odvíjí i výdrž a cena tohoto materiálu. Do interiéru lze využít i recyklovanou kůži, která je ze všech variant tou nejekologičtější. Můžete si zvolit variantu recyklované kůže živočišného původu, která je vyráběna ze zbytků, které by jinak skončily v odpadu. U veganské kůže může být využit původní materiál, a to především PET lahve nebo pneumatiky. Kvalitní recyklované materiály jsou dražší, ty levnější bývají nekvalitní.
Výroba nábytku
Pro výrobu nábytku se nejčastěji zpracovává hovězina z evropských býků. Někdy se používá kůže z buvolů nebo antilop. Kvalitnější a dražší kousky pocházejí z Jižní Ameriky, Austrálie nebo Nového Zélandu. Než se kůže využije na výrobu nábytku, je nutné mnoho zkrášlovacích procedur. Po základní očistě, kdy se zbaví špíny a chlupů, se musí naštípat na dvě vrstvy. Horní vrstva je sice pevná, ale ne dostatečně pružná, a proto se v koželužně vloží do chromové koupele, někdy se namáčí v přísadách na přírodní bázi. Spodní vrstva, která vzniká štípáním, je jemnější a citlivější a díky anilinu je hebčí a poddajnější. Useň se barví v bubnech na požadovanou barvu. Poté se tloušťka kůže zredukuje na třetinu. Pro výrobu nábytku je vhodná tloušťka od 0,9 do 2 mm.
Využití usně v interiéru
Vzhledem k tomu, že useň v interiéru vytváří jedinečnou atmosféru, není nutné to s jejím využitím přehánět. Příliš kůže působí příliš studeným dojmem, který je v interiéru nežádoucí. Vhodnější je zvolení kombinace s jinými materiály s výraznými barvami, které podtrhnou její krásu a dodají další úroveň. Asi nejčastěji se využije do interiéru sedací souprava.
Tento kus nábytku bude vhodný nejen do pracovny, kde lze využít recyklovanou kůži, ale i do industriálního obýváku. Eleganci dodá hladká bílá nebo béžová varianta. Hnědá barva dodá pocitu tepla pohodlí. Kožená křesla nebo židle jsou vhodné pro minimalistický skandinávský interiér. Tento drobný prvek nenaruší jeho jednoduchost. K jídelnímu stolu je vhodné zvolit židle z přírodního materiálu s koženým čalouněním. V obývacím pokoji, hale nebo předsíni využijte kožená křesílka. Centrem pozornosti se v každém interiéru stane kožená deska konferenčního stolku, kterou obohaťte pěknými podtácky pro studené nebo teplé nápoje. Stejně bude v interiéru působit kožený koberec, který obohatí čalouněnou sedačku.
Snažte se vybírat kvalitní kousky, které budou sice dražší, o to vám déle vydrží. Nezapomínejte, že nízká cena se obvykle odráží na životnosti.
Další využití usně v interiéru
Useň v interiéru lze využít i jako kožený dekor do kuchyně v podobě kuchyňského náčiní nebo doplňků. Zajímavě bude vypadat kožené prostírání nebo vybavení baru. Jedinečně budou v interiéru působit i kožené úchyty konstrukce poliček nebo jedinečná vinotéka.
Zdroj informací: veneti.cz, westwing.cz
Publikováno: 2. 4. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská