Velikonoční hnízdo bude zajímavou a originální dekorací, která ozdobí váš interiér. Ke svátkům jara patří nejen malování vajíček a pletení pomlázky, ale také příprava speciálních lahůdek a výzdoba v duchu Velikonoc. Pojďme se tedy pustit do práce.
Je výroba velikonočního hnízda složitá?
Velikonoce jsou za dveřmi. Vyrazili jsme do květinářství načerpat inspiraci u profesionálů. Velikonoční hnízdo si můžeme vyrobit od základů zcela sami. Pokud se necítíme na tvorbu základního korpusu, můžeme se podívat po hobby obchodech a květinářstvích, zda bychom nenarazili na nějaký vhodný korpus ze slámy. Pokud nemáme vhodnou misku či květináč, dno jednoduše vyrobíme z plstě, kterou nalepíme tavnou pistolí podél vnitřní strany korpusu. Ani když nemáme korpus z přírodnin, netřeba se vzdávat, můžeme koupit věnec z proutí nebo polystyrenový. Paní květinářka radí polystyrenový kruh obalit například jutou, aby získal přírodní vzhled.
Materiál na výrobu velikonočního hnízda:
- sláma
- jutový provázek
- plsť, miska nebo květináč
- aranžovací hmota
- skořápky od vajíček
- živé květiny
- mech
- tavná pistole
- nůž
Postup výroby:
Pokud si chceme vyrobit velikonoční hnízdo úplně od základu sami, musíme nejprve vytvořit korpus. K tomu budeme potřebovat slámu nebo seno. Seno je dostupnější, dá se koupit v potřebách pro chovatele.
Prsty si vyčešeme malý chomáč sena a jutovým provázkem ho svážeme dohromady. Konec provázku necháme volný, budeme ho dále potřebovat. Postupně přidáváme další snopky sena, obtáčíme provázkem a tvarujeme obvodové kolečko hnízda.
Jakmile je lem ze sena hotový, zavážeme a odstřihneme zbytek provázku. Z plsti si vystřihneme kolečko, vytvarujeme prsty do tvaru misky a tavnou pistolí nalepíme do vnitřního obvodu korpusu. Vytvoří nám dno, do kterého umístíme dekorace. Místo plsti můžeme použít i obyčejnou plastovou misku nebo široký květináč. Pak budeme mít jistotu, že se dekorace nepřevrhne.
Jako základ pro umístění skořápek s květinami budeme potřebovat aranžovací hmotu šedé barvy, která je určená pro suché aranžování. Odřízneme si několik kostek, které tavnou pistolí přilepíme na dno velikonočního hnízda. Umístit je můžeme ve shluku více k jedné straně.
V dalším kroku si připravíme aranžovací hmotu zelené barvy – ta je určená pro aranžování živých květin. Má zvláštní strukturu, která dokáže absorbovat vodu, zásobuje tedy rostlinu vláhou. Opět si nožem ukrojíme několik kostiček takové velikosti, aby se každá vešla do vaječné skořápky.
Kostičky necháme důkladně nasáknout vodou. Že jsou zcela mokré, poznáme podle toho, že změní svou barvu na temně zelenou. Kostky vložíme do skořápek a lehce je přimáčkneme, aby lépe přilnuly ke stěně skořápky.
Pro lepší manipulaci použijeme plato od vajec. Do něj umístíme skořápky s aranžovací hmotou. Květiny seřízneme šikmým řezem, aby rostliny přes co největší plochu mohly pít vodu. Stonky necháme o kousek delší, po pár dnech je vyjmeme, zkrátíme a opět vpíchneme do skořápek.
Ozdobené skořápky přilepíme tavnou pistolí na šedou aranžovací hmotu. Rostliny je lepší volit ty s menšími květy, jako jsou karafiáty či drobnokvěté chryzantémy, k dozdobení použijeme větvičky buxusu či nevěstin závoj.
Závěrečné dozdobení velikonočního hnízda
Aby ve velikonočním hnízdu nebyla vidět základna z aranžovací hmoty, použijeme dekorační mech. Postupně ho rozmístíme po celém vnitřku dekorace. Místo mechu se dají použít i drobné či barevné kamínky. Ovšem mech vypadá přirozeněji, dodá celému hnízdu přírodní nádech. Navíc zelená barva mechu bude příjemným kontrastem ke světlým rostlinám a bílým skořápkám. I ty můžeme samozřejmě použít hnědé, bílá vajíčka se hůř shání, přestože v období Velikonoc máme velkou šanci, že na ně v obchodech narazíme.
Velikonoční hnízdo můžeme umístit na komodu, okno, ale nejlépe bude vypadat uprostřed konferenčního či jídelního stolu – v místě, kde se schází rodina ke společnému hodování. Nezapomeňte se o dekoraci průběžně starat pravidelným zastřiháváním stonků květin a doplňováním vody do skořápek.
Zdroj informací: Agnes Kantaruk, autorka článku
Publikováno: 24. 3. 2024, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková