Naše domovy procházejí neustále vnitřními proměnami přesně podle toho, jaký právě uznáváme designový styl. Transicionální neboli přechodný styl interiérového designu je dokonalým mixem mezi současností a minulostí. Pokud se nám tedy líbí jak staré styly, tak i moderní a nemůžeme si mezi nimi vybrat, je právě transicionální styl to pravé pro nás. Jak na to, si povíme právě teď.
Co je přechodný styl
Přechodný styl spojuje klasickou, časem prověřenou přitažlivost tradičního vzhledu s čistými siluetami a decentní barevnou paletou současného stylu. Tím, že se vyhýbá extrémům obou stylů, jako je např. přehnané zdobení tradičního stylu nebo přeplácané doplňování interiéru současnými nejmodernějšími kousky, prochází transicionální styl elegantní linií mezi těmito dvěma styly. Zároveň vytváří vlastní výrazný jev v domácnosti.
Přechodný styl vytváří rafinovanou lehkost. Zahrnuje nás pohodlím bez absence elegance. Aktualizuje starou dobrou klasiku a ničím neruší naše vnímání. Veškeré barvy, vzory i textury vytvářejí plnohodnotnou harmonii.
Ačkoliv přechodný styl čerpá ze dvou různých stylových táborů, drží se tradičních i současných prvků. Může zahrnovat jeden nebo dva trendy, pokud se zdá, že mají určitou výdrž, ale aktuální nejmodernější trendy nejsou obvykle velkou součástí nadčasových a elegantních prostor. V transicionálním stylu se vyvarujeme přehnanému zdobení. Krášlené stěny, propracované lemy nebo náročné foto rámečky se k tomuto stylu zkrátka nehodí. Ornamenty i ozdoby můžeme použít, jejich použití je však zdrženlivější a pečlivě zvážené.
Klíčové prvky přechodného stylu
Přechodný designový styl je známý tím, že harmonicky kombinuje velmi odlišné aspekty – například jídelní stůl v tradičním stylu může mít nad sebou moderní svítidlo a moderní židle může být čalouněná látkou s tradičním vzorem.
Jedním z klíčových prvků je sofistikovaný nábytek. V transicionálním přechodném stylu volíme nábytek s čistými a jemnými křivkami, které vždy udeří svým vzhledem na tu správnou notu. Tradičními tvary nábytku jsou zeštíhlená křesla s oporou a pohovky s rovnými či mírně zakřivenými stranami. Nábytek je dobré doplnit čalouněním, přičemž textura hraje větší roli než vzor.
Kombinace těchto prvků se může zdát trochu nesourodá, ale když se to udělá s ohledem na několik klíčových bodů, výsledkem je jedinečný a atraktivní prostor. Musíme se vždy ujistit, že každý kousek není svým designem extrémní. Mimořádně zdobený, detailní, tradiční nábytek může vyniknout jako neohrabaný vedle ultra elegantních, moderních kusů. Snažíme se vybírat tradiční i moderní kousky, které jsou vyvážené. Tradiční křivky a jednoduché detaily mohou vedle kousků s čistými hranami vypadat úžasně, když se vyhnete extrémům.
Mezi klíčové prvky přechodného stylu patří klidné odstíny a neutrální barevné tóny. Ať už se rozhodneme pro studené nebo teplé barvy, musíme se v transicionálním stylu přiklánět k měkkým a jemným tónům. Jasné a kontrastní barvy jsou v tomto stylu tabu. Zachováním jednoduchých barevných palet udržujeme přechodný styl harmonicky plynoucím. Perfektními odstíny pro tento styl jsou teplé neutrální barvy jako např. krémová, béžová či čokoládová barva. Mezi chladné neutrální odstíny tohoto stylu řadíme šedou, stříbrnou a sněhově bílou barvu. Jestliže jsme zastánci klidných barevných odstínů, volíme mlhavě modrou, zaprášenou růži, modrošedou nebo jemně šalvějově zelenou.
Dekorace v přechodném stylu
Přechodný styl, i když není tak úsporný jako současný styl, působí stále velice efektivně. Jestliže se chceme zaměřit na doplňky a nejrůznější detaily, do centra pozornosti patří pouze pár vybraných kousků.
Dekorace a umění jsou používány střídmě a s rozmyslem, protože hlavním zaměřením přechodného dekoru je proudění starých a nových prvků a použití zajímavých textur. Například jedno velké umělecké dílo může být viděno na stěně namísto koláže několika menších kusů. Design transicionálního stylu perfektně doplní jeho jednoduché zarámování. Hodí se též skleněné či keramické lampy ve tvaru tykve, luxusní kašmírový přehoz, orchideje nebo římské, pevné a jednoduché závěsy v neutrálních odstínech a velká spousta polštářů.
Aby prostor dodal vizuální zajímavosti, často se na sebe vrství jedinečné textury. V celém prostoru jsou použity materiály jako kov, sklo, dřevo, kůže, ratan, lak či látka.
Přechodný styl v kuchyni a koupelně
Kuchyně v přechodném stylu mají širokou přitažlivost. Působí čistě až rafinovaně, ale nikoliv minimalisticky. Právě takové kuchyně mohou být perfektním kompromisem pro páry, které vyznávají odlišný designový styl. Elegantní povrchová úprava a náznak zdobení pomáhají uspokojit milovníka tradičního designu, zatímco čisté linie a klidná barevná paleta ladí se současným stylem.
Přechodné kuchyně se vyznačují nepříliš elegantními ani přehnaně zdobenými skřínkami v bílých či šedých odstínech. Použít však můžeme i jemně modrou barvu, která dodá transicionálnímu stylu barevný soulad. Kuchyňské linky je dobré doplnit o pracovní desku z mramoru nebo křemene. Prostor skvěle doladí přírodní dřevo, které přináší do interiéru teplo.
Koupelny v přechodném stylu mají mnoho společných prvků s kuchyněmi. Klasické a efektivní prvky fungují totiž právě i v koupelně.
Výběr umyvadla, pult ve světlých barvách, neutrální dlaždice doplněné o kamenné akcenty, skleněná sprcha i volně stojící vana s drápovými nožičkami se do transicionální koupelny zkrátka hodí. Osvětlení bychom měli volit s čistými klasickými liniemi.
Zdroj informací: www.thespruce.com, www.houzz.com, www.decorilla.com, www.decoraid.com
Publikováno: 25. 3. 2024, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová