reklama

Máte věčně plný nos?

Rýma je vlastně nejčastější lidské onemocnění. V minulosti bychom mávli rukou, v současné době je jakýkoli náznak rýmy potenciálním projevem nákazy covidem. A aby toho nebylo málo, již brzy nám rýma „zamíchá karty“ ještě více – blíží se totiž sezóna alergií.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sezónní alergie jsou problémem trápícím až 30 % populace

Není snadné být alergikem

Covidové šílenství je už sice za námi, ale smrkání, kýchání a podobné projevy pořád budí na veřejnosti „podezření“. Přitom zanedlouho začíná sezóna, během které mnozí lidé žijí a fungují s plným nosem a ucpanými dutinami celé týdny. K těm dosavadním se každý rok přidá spousta nových, dosud neodhalených alergiků. Lékaři upozorňují, že alergie se může projevit kdykoli v životě, tedy i u těch, kteří ji nikdy neměli.

Co je příčinou? Alergie bývá rovněž geneticky dána, nicméně alergická reakce imunitního systému na cizorodou látku může vzniknout kdykoli během života. Někdy se pacienti alergizují nesprávnou samoléčbou akutních infekcí. To znamená, že se mohou stát alergickými na léky, které užívají při jakýchkoli infekcích. Pokud při rýmě pokaždé užíváme tytéž antibiotické kapky, je vysoká pravděpodobnost, že při opakovaném kontaktu s určitou látkou se mohou alergizovat. Správně indikovány jsou přitom skvělým léčivem, ale to neznamená, že jsou vhodné při každém výtoku z nosu.

Podezřelá rýha

Kdy je jasné, že se nejedná o klasickou rýmu, ale že je kýchání a věčná nutnost kapesníku u nosu příznakem alergie? Kýchání při alergii se vyskytuje pravidelně v určitém období a přichází v tzv.salvách“. Někdo se ráno vzbudí, bosýma nohama se postaví na studenou podlahu a začne kýchat. Postupem času zjistí, že se to děje pravidelně. Později se k rannímu kýchání přidruží svědění očí a nosu. Mnozí pacienti, zejména děti, mívají typickou rýhu na špičce nosu. Odborníci tomu říkají „rýha alergika“. Třením nosu hřbetem ruky směrem nahoru a jeho dlouhodobým mnutím se vytvoří doslova zářez nebo vráska.

Zkušený ORL lékař to rozpozná na první pohled. Podle typické rýhy na špičce nosu umí často ještě před vyšetřením pacienta, že má co do činění s alergikem. Zpozornět je třeba, když vás opakovaně svědí oči, nos, v krku a přidruží se salvy kýchání, pocit plného nosu a výtoku čirého vodnatého sekretu. Lze to odpozorovat v určitém prostředí. Tyto například začnou, když člověk vejde do zahrady. Nebo vám oteče nos v parfumerii, kde je plno vůní. Proto je třeba v první řadě vysledovat, zda se projevy vracejí pravidelně, například při pobytu venku, nebo v určitých ročních obdobích či místech (zahrada, les, zoologická zahrada, sklep atd.).

Pokud trpíme virózou, kýchání je začínající příznak, kýcháme průběžně během dne, ale ne kontinuálně po celou dobu trvání virózy. Kýchání je přítomno při podráždění sliznice, když začíná otékat a je zanícená. U alergiků je kýchání jako jeden z příznaků dráždění sliznice výrazně větší. Mnozí pacienti to mají i sečteno – jakmile ráno vstanou z postele, kýchnou i 20krát po sobě!

Alergici by si měli chránit dýchací ústrojí před polétavými částicemi pylu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Alergici by si měli chránit dýchací ústrojí před polétavými částicemi pylu

Pár zásad pro alergiky

Odpověď na otázku, zda si může pacient při alergii pomoci sám, zní – pravděpodobně ne. Člověk si dokáže ulevit od příznaků a oddálit alergické ataky (vyloučením alergenu), ale léčit by se měl určitě u alergologa. Alergické projevy dokážeme zmírnit určitými opatřeními, ale alergie zatím zcela vyléčit nelze.

Tipy na zmírnění příznaků při alergické rýmě:

  • vyplachování nosu fyziologickým roztokem
  • osprchování se vždy po příchodu domů zvenčí (včetně umytí obličeje a vlasů).
  • při pobytu venku (ano, venku) si můžete do roušky vložit vlhký kapesník, aby vdechnutý vzduch obsahoval co nejméně pylových zrnek

Tím, že jsme si už zvykli normálně nosit roušky na veřejnosti, může být pro alergiky částečnou pomocí i nošení této pomůcky v prostorách s alergenem (třeba v místním parku).

Když se přihlásí dutiny

O lécích by měl vždy rozhodnout lékař. Ještě předtím, než se vyberete ke specialistovi – alergologovi, je nutná prvotní konzultace s praktickým lékařem (u dětí s pediatrem). Existuje spousta preparátů, některé lépe účinkují na alergickou rýmu, jiné jsou vhodné při alergických kožních projevech, další se používají při astmatických záchvatech. Ne každý kašel a zhoršené dýchání při alergii znamená astma, to je častý mýtus. Projevy alergie se mohou zlepšit, dokonce přijdou období zcela bez příznaků, ale alergie se může vrátit i v jiné formě. v potravinové intoleranci nebo alergii. Zcela vyléčit ji zatím nedokážeme.

Při pylové sezóně pomáhá výplach nosu vodou se solí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při pylové sezóně pomáhá výplach nosu vodou se solí

Jedním z příznaků alergie bývají kromě ucpaného nosu také problémy se zanícenými dutinami. Pacienti při otoku nosní sliznice často sahají po volně prodejných sprejích nebo kapkách do nosu, které sice poskytnou krátkodobou úlevu, ale z dlouhodobého hlediska není jejich pravidelné používání řešením. Právě naopak, snadno si na ně vypěstujeme závislost (tzv. sanorinismus). Takové kapky by se neměly používat nepřetržitě více než týden, neboť jejich nadměrné užívání může způsobit i zhoršení stavu.

Vyzkoušejte fytoterapii

Pokud jste jako alergik náchylný na dutiny, nebo se u vás objeví komplikace v podobě jejich zánětu (sinusitidy) zkuste k alergické léčbě přidat známý volně prodejný rostlinný preparát (fytoterapeutikum) Sinupret*. Roztok nebo tablety na přírodní bázi, které uvolňují ucpaný nos a nosní dutiny, uleví od tlaku a bolesti hlavy, mají protizánětlivý účinek a pomohou se snížením otoku sliznice a její regenerací.

Protože je Sinupret lék, přečtěte si příbalovou informaci. Pokud se symptomy při běžné rýmě ani po týdnu nezlepší, je nejvyšší čas navštívit lékaře!

Zdroj informací: BIONORICA SE

Publikováno: 22. 3. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce