Jak slavíme Velikonoce u nás, je všeobecně známo. Ale víte, jak probíhají Velikonoce v zahraničí? Vyšupání vlastnoručně upletenou pomlázkou by mnohé národy braly jako týrání žen, ale hostiny, vajíčka a další tradice nalezneme dokonce i za mořem.
Jsou Velikonoce v zahraničí jiné než ty naše?
Pokud bychom se pustili do hledání rozdílů mezi Velikonocemi v zahraničí a těmi českými, museli bychom nastudovat tradice každé země zvlášť. Vše se odvíjí od převládající víry v dané zemi. Některé symboly zůstávají společné, jako jsou vajíčka, zajíčci, výzdoba či hostina. Náboženské tradice jsou pak společné především v oslavách Velkého pátku, kdy byl Ježíš ukřižován, a Velikonoční neděle, kdy došlo ke Kristovu zmrtvýchvstání. Obdobná je také velikonoční výzdoba a pořizování vajíček – ať už těch od slepiček nebo čokoládových. Ovšem některé zvyklosti jsou z našeho pohledu přinejmenším podivné. Pojďme se na zvyky některých zemí podívat blíž.
Zvony odlétají do Říma
Naši výpravu za Velikonocemi v zahraničí začneme na jihu. V Itálii se Velikonoce slaví opravdu ve velkém. Většina obyvatelstva se hlásí ke katolické církvi, proto jsou oslavy především v duchu církevních tradic. Nejdůležitější osobou těchto svátků je papež, který má po celý týden napilno. Na Zelený čtvrtek, kdy podle pověsti odlétají zvony do Říma pro požehnání svatého otce, provádí papež tradičně rituál mytí nohou. Odkazuje na Ježíšovo gesto pokory, které prokázal apoštolům před svým ukřižováním.
Na Velký pátek vede papež křížovou cestu v Koloseu. V tento den se i v dalších městech a obcích vydávají věřící na procesí a křížové výpravy. O Velikonoční neděli slouží papež velikonoční mši na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, kde pronáší požehnání Urbi et Orbi. Na Velikonoční pondělí se rodina vypraví většinou za zábavou – buď jede do přírody, navštíví některou z konaných slavností nebo zavítá na koncert, kterých se po celém státě pořádá velké množství.
Tradičním pokrmem je moučník ve tvaru holubice jako symbolu míru. Jedná se o sladký pokrm s kandovaným ovocem a mandlemi. Po půstu přijde vhod jehněčí či skopová pečeně. Podává se též slaný neapolský koláč se šunkou a sýrem, zdobený celými vejci ve skořápce. Chybět nesmí preclíky, jejichž spletený tvar má připomínat spojené ruce při modlitbě.
Velikonoce v zahraničí – Velká Británie
Na naší cestě za Velikonocemi v zahraničí putujeme dále do Británie. Tady nás překvapí mnoho opravdu originálních tradic. Pomlázku byste zde hledali marně. Velikonoce začínají v úterý tzv. palačinkovým dnem. Pořádají se běžecké závody, jejichž účastníci mají na sobě zástěry a v ruce třímají pánev s palačinkou. Tu musí na mnohdy až 400metrové trati několikrát otočit.
Na Zelený čtvrtek panovník promlouvá s arcibiskupem a poté rozdává stříbrné mince ve speciální ražbě seniorům za jejich zásluhy pro společnost. Podle tradice, která sahá až do 13. století, je rozděleno tolik mincí, kolik je panovníkovi let.
Děti pořádají hon na vajíčka, která jim tam nechal velikonoční zajíček. Dospělí po zahradě nebo v parku poschovávají čokoládová vajíčka, která pak děti hledají. Na hlavách nosí speciální velikonoční klobouky. Tato tradice připadá na Velikonoční neděli.
Nejbláznivější tradice ovšem připadá na Velikonoční pondělí. Jde o závody gumových kachniček. Očíslované kachničky jsou vsypány do řeky, nejrychlejší z nich vyhrává. Její majitel získá velké čokoládové vajíčko. Výtěžek z prodeje kachniček jde na charitu.
Tradiční jídlo je opět jehněčí či skopové se sladkými bramborami a jarní zeleninou. Hřebem celé hostiny pak představují hot cross buns – sladké buchtičky z kynutého těsta s hrozinkami, které jsou zdobené cukrovou polevou ve tvaru kříže. Žádaný je také ovocný dort zvaný simnel s marcipánovými kuličkami, které symbolizují apoštoly.
Velikonoce v zahraničí nás zavedou za Velkou louži
Co by to bylo za putování za Velikonocemi v zahraničí, kdybychom nezavítali do USA. Zatímco u nás je na Velikonoční pondělí vyhlášen státní svátek, v Americe je běžný pracovní den. Velikonoce se slaví od pátku do neděle. Místní komunity pořádají velmi oblíbené průvody. I zde nalezneme tradici barvení vajíček. Ta se schovávají spolu s těmi čokoládovými různě po domě a v zahradě, kde je děti v neděli hledají. Nesmí chybět výzdoba, na kterou si Američané potrpí.
Zajímavá je tradice, která se koná tradičně i před Bílým domem. Jde o závody v koulení vajíček. Tato tradice se zde udála poprvé v roce 1878. Oproti jiným místům chybí před sídlem prezidenta kopec, ze kterého by se vajíčka kutálela, zato zde nechybí výjimečný rozhodčí. Této role se zhostí sám prezident. Tradičním jídlem, které se podává, je pečená šunka nebo jehněčí.
Velikonoce u protinožců
Výčet tradic o Velikonocích v zahraničí zakončíme v Austrálii. Velikonoce jsou zde mnohdy důležitější než Vánoce. Díky vlivu Británie zde nalezneme i podobné tradice při oslavách. V Austrálii se drží stejně jako u nás pracovní volno na Velký pátek a Velikonoční pondělí. V kostelích probíhá řada církevních obřadů a mší spojených s chorálovými zpěvy.
Děti před svátky ve školách pořádají přehlídky vlastnoručně vyrobených velikonočních klobouků. O svátcích pak rodiny vyráží většinou do přírody užít si poslední teplé dny. I v těchto končinách pořádají hony na vajíčka, která však neschovává tradiční zajíček. Velikonočního zajíčka byste v Austrálii hledali marně. Vzhledem k invazi zajíců je pohlíženo na toto u nás oblíbené zvířátko velice negativně. Výslužku u protinožců nosí bilbi, česky vakojezevec či bandikut králíkovitý. Tento vačnatec má stejně jako zajíc dlouhé uši a zvyk hopkat na zadních.
Velikonoce provází mnoho společenských a sportovních akcí. Tradičním pokrmem jsou hot cross buns. Bochánky s hrozinkami a křížem na povrchu chutnají podobně jako mazanec. Tradice velí rozlomit darovaný bochánek vejpůl a sníst ho s milovanou osobou. Symbolizuje mír a štěstí.
Ať už budete slavit Velikonoce v zahraničí, nebo si užívat naše české tradice, určitě je prožijte se svými blízkými v rodinném kruhu. Udělejte si čas na své děti, povyprávějte jim legendy, které jsou s Velikonocemi spjaté, ať naše tradice pokračují dál. Nezapomeňte na velikonoční říkačky. Obvyklou říkačku Hody, hody, doprovody můžete nahradit moderní verzí:
- "Hody, hody, pohodíčka,
přišel jsem si pro vajíčka.
Já jsem malý zajíček,
zmaluji ti zadeček."
Zdroj informací: www.radynacestu.cz, www.ceskevelikonoce.cz, www.milujivelikonoce.cz, dopohadky.cz
Publikováno: 8. 3. 2024, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková