Víte, že skřítek (či trpaslík) se vůbec poprvé objevil v 19. století v Německu? Samotný gnom se pak poprvé objevil v polovině 19. století, od té doby jeho popularita stoupá. Dnes může mít různou podobu a je vlastně jen na vás, jakého si vytvoříte. Půjdete do toho s námi?
Skřítek čili gnom – tentokráte velikonoční
Skřítek čili gnom je běžně spojován s Vánocemi. Jelikož se však svět ze skřítků vysloveně šílí, začali se objevovat i skřítci jiní – takoví, kteří s Vánocemi nemají nic společného. Jde třeba o velikonoční skřítky. I oni symbolizují štěstí a poskytují ochranu rodiny, pokladů a minerálů hluboko zakopaných v zemi.
Jsou ale také skvělou dekorací a mohou mít různou podobu. Velmi často můžete vidět šité skřítky. Ve skutečnosti však mohou být i lepení z různých textilních materiálů, keramičtí nebo plstění. Víte ale, jací skřítci jsou tím nejžhavějším hitem? Jsou to skřítci vymodelovaní z polymerové hmoty. A my pro vás máme návod. Pojďte si ho vymodelovat s námi.
Na výrobu velikonočního skřítka budete potřebovat:
- polymerovou hmotu v různých barvách (v našem případě 4 balení fialové, 1 tělovou, 1 přírodní bílou, 1 růžovou, 1 zelenou, 1 oranžovou a černou)
- podložku pro modelování
- tvořítka, nožíky, válečky a špachtličky pro modelování
- plech s pečicím papírem nebo horkovzdušnou fritézu
Výroba velikonočního skřítka:
Skřítek je vyroben z polymerové hmoty. Vezměte si do ruky 4 balení polymerové hmoty, která jsou v jarních pastelových tónech (nemusí být fialová). Tuto hmotu v ruce důkladně propracujte a vytvarujte z ní velkou kapku. Špička kapky by měla být protáhlá a poměrně štíhlá. Vrcholek špičky můžete jemně ohnout na jednu stranu.
Z tělové barvy uválejte tenký proužek, který umístěte zhruba k hornímu okraji druhé třetiny kapky (v pohledu od spodního okraje). Proužek by měl objímat kapku po jejím obvodu. V následujícím kroku vymodelujte svému skřítku mohutné vousy – ty by měly mít zaoblený trojúhelníkový tvar. Jejich šířka by měla sahat k bokům kapky. Širší okraj vousů přiložte k hornímu okraji tělového proužku. Délka vousů by měla sahat až k dolnímu okraji. Prsty je uhlaďte a špendlíkem na nich vytvořte rýhy.
Z tělové polymerové hmoty vytvarujte kulatý, co nejvíce baňatý nos. Umístěte ho k hornímu okraji vousů, pěkně do jeho středu.
Ze stejné barvy, z níž jste vymodelovali vousy, vymodelujte také dvě tlapky a dvě stejně velká ouška. Nezapomeňte na růžové detaily. Hotové tlapky a ouška přilepte na tělo trpaslíka. Každou tlapku přitom nalepte na jednu stranu vousů. Uši nalepte pěkně ke kořenu nosu – každé na jednu stranu.
Z oranžové a zelené polymerové hmoty vymodelujte mrkev. Velikostně by měla sahat zhruba od nosu až k spodnímu okraji vousů. Nezapomeňte na drobné černé detaily z černé hmoty.
Hotovou mrkev nalepte na přední stranu vousů. Následně vyválejte ještě tenký proužek, který by měl mít stejnou barvu jako tlapky – jde o lem skřítčí čepice. Proužek položte lehce přes horní hranu nosu, překryjte jím spodní okraj nalepených oušek, a veďte ho kolem celé hlavy. Vzadu oba jeho konce spojte v jeden celek – prsty uhlaďte, aby se sjednotil s okolím.
Vymodelovaného skřítka položte na plech s pečicím papírem a vložte do trouby nebo horkovzdušné fritézy. Pečte podle instrukcí na obalu polymerové hmoty. Skřítek je hotový potom, co vychladne.
Zdroj informací: autorka článku, Pinterest
Publikováno: 8. 3. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová