reklama

Vánoční skřítek u vás doma nesmí chybět, přinese vám štěstí

Nejen vánoční věnce, ale i vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jejich domovem je sice Skandinávie, ale rychle si je ochočíme i v naší české kotlině. Vyrobte si takového veselého vánočního skřítka doma a můžete každému členovi rodiny věnovat jednoho, který mu přinese štěstí.

Vánoční skřítek by u vás doma neměl chybět (Zdroj: Martina Pilzová)

Vánoční skřítek

Naše české vánoční tradice jsou občas prokládány tradicemi ze zahraničí. Někdy jsou milé a brzy u nás zdomácní, jindy zajdou na úbytě pro nezájem. A jednou z takových milých zahraničních tradic jsou vánoční skřítkové.

Jejich původ je ve Skandinávii, konkrétně v Norsku. Tam ale nejsou zdaleka tak milí a hodní, jak jsme si je "ochočili" my. Naopak, norští skřítkové, kterým se říká Rampenissen, jsou asi deset centimetrů velcí a obvykle nosí červeno-bílý obleček s malou vánoční čepičkou jako Santa Klaus. O Vánocích norské domácnosti nenavštěvují, ale často se v nich rovnou zabydlují a neplechu tam provádějí celý prosinec.

V norských domácnostech to potom vypadá tak, že rodiče vymýšlejí na své děti nejrůznější vtípky a škodolibosti. Například obalují záchod dárkovým papírem, vysypávají po bytě mouku a kreslí do ní stopy skřítka, po kterých pak děti navádějí po bytě. Oblíbenou legráckou je obarvování jídla do neobvyklých odstínů. K snídani pak třeba děti mají sušenky s modrým mlékem.

V Dánsku je symbolem skřítek Nisse. Je to maličký kouzelný skřítek s červenou čepičkou, který ze všeho nejvíc miluje Vánoce a jejich přípravu. Ačkoliv je přes rok hodný a lidem pomáhá, o Vánocích si rád z lidí utahuje. Aby byly svátky nerušené, připravují Dánové pro Nisseho rýžový pudink, kterým si ho udobří.

V českých domácnostech je ale vánoční skřítek milý a příjemný společník, který nosí štěstí a dobrou náladu. Vypadá také poněkud jinak. Výrazným znakem je obrovská čepička, která skřítkovi zakrývá tvář a jen díky bambulovitému nosu se do čepice nevejde skřítek celý. 

A protože je čas na adventní a vánoční výzdobu, jednoho vánočního skřítka jsme pro vás a inspiraci vyrobili také.

Co budete potřebovat:

  • baňatou zavařovací sklenici s uzávěrem
  • lepidlo
  • třpytky
  • kousek látky nebo pěnový papír
  • drobné dekorace (hvězdičky, mašličky)
  • tavnou pistoli
  • nůžky
  • kousek chlupatiny

Připravte si látku nebo pěnový papír na kreativní tvoření. Z toho budete vyrábět čepičku a ruce skřítka, chlupatinu použijete na skřítkovy vousy, takže bude stačit docela malý kousek. Pěnovou kuličku použijte na skřítkův nos a drobné dekorace celého skřítka dokrášlí. Vhodné motivy jsou hvězdičky, vločky nebo kolečka.

Chlupatina a pěnový papír nebo látka
Chlupatina a pěnový papír nebo látka (Zdroj: Martina Pilzová)
Vánoční dekorace
Vánoční dekorace (Zdroj: Martina Pilzová)

Na tělo skřítka vám výborně poslouží zavařovací sklenice s uzávěrem. Ideální je, pokud bude mít baňatý tvar, aby byl skřítek pěkně kulatý a baculatý. Víčko nevyhazujte, budete je potřebovat. Bude potřeba tekuté lepidlo i tavná pistole. Pokud chcete, aby váš skřítek svítil, kupte si drobná vánoční světélka na baterie, která se vejdou do vámi zvolené zavařovací sklenice.

Baňatá zavařovací sklenice s víčkem
Baňatá zavařovací sklenice s víčkem (Zdroj: Martina Pilzová)
Lepidlo, tavná pistole a světélka
Lepidlo, tavná pistole a světélka (Zdroj: Martina Pilzová)
Zavařovací sklenici potáhněte lepidlem a posypte třpytkami
Zavařovací sklenici potáhněte lepidlem a posypte třpytkami (Zdroj: Martina Pilzová)

Sklenici vymyjte, pečlivě osušte. Sklenici potom potřete souvislou vrstvou tekutého lepidla a zasypte třpytkami. Nechte důkladně zaschnout, jinak se vám při manipulaci lepidlo setře.

Čepičku vyrobíte ze zavařovacího víčka a kousku látky
Čepičku vyrobíte ze zavařovacího víčka a kousku látky (Zdroj: Martina Pilzová)

Podle víčka si ustřihněte kousek látky nebo použijte pěnový papír. Stříhejte tak, aby vám vznikl větší přesah, protože bude potřeba vytvořit uzavřenou čepičku.

Čepičku ozdobte krajkou nebo stuhou
Čepičku ozdobte krajkou nebo stuhou (Zdroj: Martina Pilzová)

Okraj papíru nebo látky obtáhněte kouskem krajky nebo barevné látkové pásky.

Čepičku nalepte na vnější stranu víčka
Čepičku nalepte na vnější stranu víčka (Zdroj: Martina Pilzová)

Nyní pokryjte vnější okraj víčka lepidlem (lepší je použít tavnou pistoli) a obtočte okolo okraje připravenou látku nebo pěnový papír. Měl by vám vzniknout nepravidelný kornout. Nechte zaschnout. Špičku čepičky můžete také ohnout směrem dolů.

Rukavičky budou z papíru
Rukavičky budou z papíru (Zdroj: Martina Pilzová)

Z dvou malých kousků látky nebo pěnového papíru a obyčejného papíru vytvořte skřítkovi ruce. Z papíru vystřihněte tvar rukaviček a přilepte na okraj látky.

Ručičky skřítka následně nalepíte na sklenici
Ručičky skřítka následně nalepíte na sklenici (Zdroj: Martina Pilzová)

Okraje látky nebo pěnového papíru ohněte dovnitř a slepte k sobě. Výsledkem by měly být dvě ruce v rukávech.

Botičky budou z papíru nebo látky
Botičky budou z papíru nebo látky (Zdroj: Martina Pilzová)

Z kousku látky nebo pěnového papíru vystřihněte tvar nepravidelného srdce. To poslouží jako botičky skřítka.

Botičky nalepte zespodu sklenice
Botičky nalepte zespodu sklenice (Zdroj: Martina Pilzová)

Botičky tavnou pistolí přilepte zespodu zavařovací sklenice. Vyzkoušejte, zda skřítek stojí rovně a nepřepadává.

Celého skřítka zkompletujte
Celého skřítka zkompletujte (Zdroj: Martina Pilzová)

Pod horní okraj zavařovací sklenice přilepte skřítkovi ručičky.

Dolepte skřítkovi vousy, nos a dekorace na čepičku
Dolepte skřítkovi vousy, nos a dekorace na čepičku (Zdroj: Martina Pilzová)

Skřítka dodekorujte tak, že mu přilepíte vousy z chlupatiny a doprostřed nalepíte nos z polystyrenové kuličky. Na čepičku nalepte hvězdičky a doplňte velkou bambulí. Dovnitř sklenice pak můžete umístit světélka na baterie. Zašroubujte víčko na sklenici a skřítek je hotový.

Tato tradice přitom není úplně nová. Skandinávský folklor je plný skřítků, trollů nebo roztodivných trpaslíků. Někteří vás doma pozlobí i jindy než jen o Vánocích. Vánoční skřítci v posledních letech zažívají boom také proto, že se podobný zvyk rozmohl i ve Spojených státech nebo Británii. Je tedy jasné, že ani u nás nebudou skřítci na seznamu vyhynulých vánočních tvorů a že jich budou brzy plné domácnosti. 

Zdroj informací: topzine.cz; blog.fischer.cz; atmosfera.bellarose.cz

Publikováno: 9. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová