Zelený čtvrtek je tradičním svátkem, který se slaví v mnoha zemích a kulturách jako nedílná součást příprav na Velikonoce. Tento den je obvykle doprovázen konzumací zeleninových pokrmů i prováděním různých rituálů spojených s přírodou. Pokud máte v úmyslu oslavit Zelený čtvrtek poctivě, inspirujte se tím, kde všude tuto barvu použít.
Proč právě Zelený čtvrtek?
Zelený čtvrtek neměl původně se zelenou pravděpodobně nic společného – nazýval se totiž lkavý či plačtivý, protože byl dnem, kdy Jidáš zradil Ježíše. Ovšem díky podobnosti německých slov se z plačtivého čtvrtka stal zelený, a spojením s pohanskými oslavami blížícího se jara se tak tento den konzumuje vše možné zelené, co právě začíná rašit.
Barvení vajec na Zelený čtvrtek
Když už Zelený čtvrtek, tak ve všech ohledech – i vajíčka pro koledníky můžete mít zelená. Místo umělých barviv přitom můžete sáhnout po přírodních surovinách, které snadno najdete doma nebo v přírodě. Pro zelenou se využívá špenát, lipový květ nebo třeba mladé žito. Jemná zelená vznikne za pomoci jabloňové kůry, osení, kopřivy či jmelí. Netradičně můžete zelenou vytvořit také spojením dvou základních barev – žluté a modré. Žlutou zajistí koupel v kurkumě, modrou voda z červeného zelí.
Budete potřebovat:
- bílá vajíčka
- 4 šálky vody
- 2–3 lžíce octa
- 2–3 lžíce soli
- listy špenátu
- petrželovou nať
Začněte vajíčky – vložte je do hrnce s vodou, přidejte ocet a sůl a uvařte je natvrdo. Po uvaření je vyndejte z hrnce a nechte vychladnout. Stěžejní je, abyste před barvením vajíčka důkladně očistili a odmastili, a také důkladně osušili. Zejména proces odstranění mastnoty je důležitý, proto použijte roztok vody a přípravku na mytí nádobí a dbejte i na to, abyste měli čisté, nemastné ruce.
Nyní se pusťte do roztoku, kterým později nabarvíte vajíčka. Do velkého hrnce nalijte vodu a přiveďte ji k varu. Přidejte nasekané listy špenátu a petrželovou nať do vroucí vody. Nechte směs vařit asi 30 minut. Pokud chcete dosáhnout intenzivnější barvy, můžete vařit déle.
Až dosáhnete požadované barvy, směs sceďte a poté nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Do zchladlého roztoku přidejte vařená vajíčka. Nechte je ponořená minimálně jednu hodinu, ale ideálně déle, případně přes noc, abyste dosáhli bohatšího zeleného odstínu. Čím déle budou vajíčka ve směsi, tím intenzivnější barvu získají.
Zelená sváteční jídla
Na Zelený čtvrtek se tradičně konzumují také zeleninová jídla a pokrmy. Dle staré lidové pověry vám jejich pojídání přinese zdraví po celý další rok – a to i proto, že mezi tradiční potraviny pro tento den patřily a patří kopřivy, jarní cibulka, kapusta, medvědí česnek, špenát, zelí a luštěniny. Proto se připravují kopřivové a špenátové velikonoční nádivky, jarní zeleninové polévky – například špenátová či hrachová. Tradiční už je i slaný závin s medvědím česnekem nebo špenátové špecle. Hitem posledních let je pak zelené pivo, které nabízejí mnohé pivovary.
Na špenátovou polévku budete potřebovat:
- 20 g ghí nebo olivového oleje
- 100 g cibule
- 2 stroužky česneku
- 400 g špenátu (čerstvého nebo mraženého)
- 500 ml vody nebo vývaru
- špetku mletého muškátového oříšku
- 1 vejce
- 200 g smetany ke šlehání
- pepř a sůl
V hlubokém hrnci na ghí nebo olivovém oleji zpěňte nadrobno nakrájenou cibuli a jemně ji osolte. Nechte ji zesklovatět. Jakmile cibule získá zlatohnědou barvu, přidejte utřené stroužky česneku a krátce je osmažte. Do hrnce přidejte čerstvý či rozmražený špenát a vše zalijte vodou nebo vývarem. Ochuťte polévku solí, pepřem a muškátovým oříškem dle vašeho vkusu. Nechte směs povařit po dobu 1–2 minut, aby se všechny chutě propojily, a pak odstraňte hrnec z plotny.
Do malé misky rozklepněte vejce a postupně na něj nalijte pár lžic vroucí polévky, zatímco neustále mícháte. Poté směs vraťte zpět do hrnce a důkladně promíchejte, dokud nedosáhnete hladkého krému. Následně přilijte smetanu a krátce polévku prohřejte, ale dávejte pozor, aby se nezačala vařit, smetana by se mohla srazit. Na talíři můžete polévku ještě dochutit lžící zakysané smetany.
Zelená výzdoba na Zelený čtvrtek musí být
Pro vytvoření té pravé atmosféry na Zelený čtvrtek můžete využít přírodní prvky, probouzející příroda vám bude nápomocna. Natrhejte větvičky, kterým už začíná rašit listí, a dejte je doma do vázy s vodou. Dalším prvkem, který nesmí doma chybět, je nádobka s jarním či velikonočním osením – stačí nechat vyklíčit ječmen nebo pšenici, a během zhruba 14 dnů budete mít na stole jak svěží dekoraci, tak pochoutku k jídlu. Nakonec nesmí chybět ani zelený věnec na dveřích, ať už z umělých, nebo přírodních materiálů.
Zdroj informací: idnes.cz, paleosnadno.cz
Publikováno: 6. 3. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová