reklama

Víme, jak vyčistíte matné sklenice, aby se zase pěkně leskly

Matné sklo u sklenic i po umytí? I to se může stát, pokud máte tvrdou vodu bohatou na minerály. Je to frustrující. Čím více je myjete, tím vypadají hůře. Co byste měli udělat, aby matné sklo bylo zase lesklé a čisté? Poradíme vám.

Matné sklo – co to vlastně je

Matné sklo způsobují vápenaté usazeniny, které vytvářejí světlý, zamlžený vzhled skla. Hlavním viníkem je přitom voda. Pravdou také je, že matného skla se těžce zbavuje. Na všechno však existuje lék, stejně tak i na matné sklo. 

Sklenice se mohou pěkně lesknout, když je vyčistíte podle našeho doporučení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sklenice se mohou pěkně lesknout, když je vyčistíte podle našeho doporučení

Matné sklo vzniklé z důvodu tvrdé vody

Matné sklo, které vzniklo z důvodu umývání v tvrdé vodě, vyleštíte poměrně snadno. Potřebujete k tomu jen bílý ocet a jedlou sodu. Bílý ocet sklenice (a vlastně i jiné sklo) vyleští, protože je kyselý a rozpouští minerály. Stačí proto, když sklenice namočíte na 5 minut do bílého octa. Pokud jsou však sklenice velmi matné, můžete ocet před použitím ještě zahřát – zvýšíte tím jeho účinek.

Na odolné matné skvrny pak můžete použít trochu jedlé sody, která vám sklo může pomoci vyleštit. Mějte se však na pozoru, jedlá soda je velmi mírně abrazivní, a proto buďte extra jemní, abyste náhodou nějaké luxusní sklo nepoškrábali. Pojistit to u takového skla můžete i tím, že na sodu nakapete několik kapek vody a vytvoříte tak pastu. Po vyčištění sklo opláchněte a hned po umytí osušte hadříkem z mikrovlákna – zabráníte tím vzniku nových skvrn.

Investice do kvalitních čisticích prostředků se vyplatí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Investice do kvalitních čisticích prostředků se vyplatí

Jak zabráníte zmatnění sklenic v myčce 

Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, použijte sůl, lešticí prostředek, dobrý oplachovací prostředek a poté myčku přepněte na sušení vzduchem místo sušení teplem. Vyplatí se rovněž investice do kvalitního prostředku na mytí nádobí.

Zdroj informací: goodhousekeeping.com, simpleandseasonal.com, marthastewart.com

Publikováno: 26. 2. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová