reklama

Není hrnec jako hrnec aneb V čem uvařit omáčku a v čem brambory?

Zejména začínající hospodyně někdy tápou, jaký hrnec i kastrol se na co hodí. Neuškodí, pokud si zopakujeme, kdy vařit v hrnci, kdy v kastrolu, k čemu slouží rendlíky a že není pánev jako pánev. Nádobí na vaření je jako malá násobilka, opakováním si vštípíte základní znalosti.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nádobí na vaření – hrnce a kastroly

Hrnce mají mnoho podob a velikostí. Jsou také vyráběny z mnoha zajímavých materiálů. Při výběru nádobí na vaření je důležitý účel jeho pořizování. Pokud si poprvé nebo nově zařizujete kuchyň, bude nejlepší koupit celou sadu nádobí na vaření, která obsahuje více hrnců různé velikosti a k nim také pokličky, kastroly či pánve. Hrnce a ostatní kuchyňské nádobí na vaření přichází do styku s potravinami, a musí tedy být naprosto zdravotně nezávadné.

Pro ty z vás, kteří tápete v tom, pro jaké účely je ten který hrnec užitečný, tu máme malou školu o nádobí na vaření. Probereme si jednotlivé typy hrnců, kastrolů i rendlíků a povíme si, v čem vařit polévky, omáčky, dušené pokrmy, v čem smažit a péct. S jedním či dvěma hrnci si vystačí člověk, pro kterého je vaření hobby. Pokud vaříte rádi, budete potřebovat nádobí na vaření více.

Vysoký hrnec je vhodný z vaření těstovin
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vysoký hrnec je vhodný z vaření těstovin

Typy hrnců

Výběr nádobí na vaření je i s ohledem na bohatou nabídku poměrně náročný. Základní typy hrnců byste ale mít měli. Ty nejdůležitější jsou:

  • Univerzální – takové hrnce mají střední velikost a využívají se k jakékoliv přípravě potravin. Vhodné jsou na přípravu polévek, omáček, gulášů. Uvaříte v nich brambory, rýži i těstoviny. 
  • Rendlík – malý hrnec s nápadně dlouhou rukojetí. Součástí rendlíku nemusí být vždy poklice. Rendlík je vhodný k vaření vajec, přípravě menšího množství různých pokrmů, které je možné (dle možností materiálu) i třeba smažit nebo zapékat v troubě. Použít ho můžete třeba k ohřevu mléka.
  • Kastrol – jedná se o nízkou nádobu s širším dnem, která je vhodná pro přípravu guláše a omáček obecně, hodí se pro přípravu dušených pokrmů a můžete ji používat i při pečení masa v troubě.
  • Velký hrnec (velkoobjemový) – tyto hrnce jsou vhodné do velké rodiny, jejich objem začíná na cca 5 litrech. Velký hrnec je vhodný při vaření většího množství pokrmů, jako jsou vývary polévky a omáčky, ale dají se v něm připravit také třeba marmelády či  zpracovávat větší množství surovin.
  • Na těstoviny – při častějším vaření těstovin oceníte hrnec s perforovaným nástavcem. Tento nástavec výrazně usnadní cezení těstovin. Hrnce na těstoviny mají navíc poklice s otvory.,
  • Napařovací hrnec – součástí hrnce je i napařovací nástavec, který využijete při ohřívání houskových knedlíků a dalších pokrmů. Napařovací hrnce lze využívat i pro zdravé vaření v páře.
Tento hrnec bude ideální na vaření rýže
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tento hrnec bude ideální na vaření rýže

Shrnuto:

Základem je hrnec o objemu cca 2–3 l + kastrol a rendlík nebo malý kastrol. Hrnec je vyšší a užší, kastrol má širší základnu a je vhodnou volbou na větší plotýnku. Samostatnou kapitolu pak tvoří pánve, kterých je opravdu téměř nekonečně mnoho variant, a pekáče nebo zapékací nádoby. 

Vysoké nádobí na vaření (hrnce) je ideální pro vaření potravin ve vodě, které mají dostatek místa, aby se dokonale provařily doměkka. Velmi nízké nádoby jsou ideální na restování masa a dalších potravin. Zde se budou tekutiny v potravinách rychle odpařovat a nedojde tak k dušení. 

Nádob na nejrůznější způsoby vaření a jejich přídavných pomůcek je opravdu mnoho. Ne všechny také musíte mít. Pokud se budete vaření věnovat pouze okrajově, hravě si vystačíte se základním vybavením, profi kuchař si ale pořídí soupravy nádobí na vaření včetně nejrůznějších speciálních pomůcek. 

Jedním z oblíbených a hojně používaných typů hrnců je hrnec s pokličkou Hard Face 5 L / 26 cm, který má vysoce nepřilnavé vlastnosti, a proto vydrží po dlouhé roky. Dno je optimalizováno pro ohřívání rychlejší o 50 %, šetří až 30 % energie. Skleněná poklice se silikonovým okrajem má vestavěnou cedící funkci. Držadla zůstávají během vaření chladná. Hrnec je vhodný do myčky.

Linguine a sugo

Linguine jsou pravé italské těstoviny podobné špagetám, ale jsou o něco širší. Tento název znamená v italštině “malé jazýčky”. Těstoviny mají typický eliptický tvar a jsou širší než špagety, přibližně 4 mm, ale ne tak široké jako fettuccine. Jsou oblíbené pro svou univerzálnost a schopnost dobře na sebe vázat omáčky. Můžete je použít v různých receptech, od klasických těstovinových omáček po lehké letní pokrmy.

Uvaříte je ve vysokém hrnci. Na 1 litr vody se dává 15 g soli. V této vodě uvařte těstoviny al dente, na 1 porci připadne cca 200 g těstovin. Uvařené těstoviny sceďte a nechte dojít.

Díky speciálně upravené pokličce lze z hrnce jednoduše cedit tekutiny
i (Zdroj: Fiskars)
Díky speciálně upravené pokličce lze z hrnce jednoduše cedit tekutiny

Příprava suga:

  • rajčata (můžeme nahradit oloupanými rajčaty v konzervě)
  • olivový olej
  • cibule
  • bazalka
  • česnek
  • sůl, pepř a cukr
Suroviny pro přípravu suga
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Suroviny pro přípravu suga

Cibuli rozkrájejte na kostičky a dejte do nízkého kastrolu na tuk zpěnit. Přidejte nasekaný česnek

Nízký kastrol je typicky restovací
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nízký kastrol je typicky restovací

Jakmile začne cibulka s česnekem sklovatět, přidejte oloupaná a odstopkovaná rajčata, nebo již předpřipravená rajčata v plechovce. 

Sugo nechte propařit a dochuťte je
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sugo nechte propařit a dochuťte je

Rozvařené sugo osolte, opepřete a přidejte cca 1 lžíci cukru. Dochutit můžete několika nasekanými lístky bazalky.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Abeceda vaření, Fiskars, recenzer.cz, spotrebitelskytest.cz

Publikováno: 20. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová