reklama

Pohlaďte žaludek v zimě hedvábnou bramboračkou

Oblíbená bramborová kaše se podává jako příloha k masu, smaženému sýru nebo grilované zelenině. My vám ukážeme, jak ze zbytků bramborové kaše vyčarovat hedvábnou polévku s vůní a chutí podzimního pole a pečených brambor v popelu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zbylá bramborová kaše a její zpracování

Bramborová kaše má v našich končinách své neodmyslitelné místo stejně jako klasické šťouchané nebo opékané brambory. Vytvořit ale úžasnou a dokonalou bramborovou kaši není jen tak. Stejně tak, jako každý z nás máme svou oblíbenou bramborovou kaši, se různí i recepty profesionálních kuchařů.

Když už ale uvaříme skvělou bramborovou kaši, obvykle neodhadneme množství a navaříme kaše jako pro regiment vojáků. Řízky nebo pečené kuře nezbydou nikdy, ale kaše vždycky. Co teď ale s ní? Rozhodně ji nevyhazovat, máme pro vás šikovný nápad, aby bramborová kaše nepřišla nazmar.

Na krutonky budeme potřebovat housku
Na krutonky budeme potřebovat housku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud nalezneme ve spíži jednu či dvě postarší housky, které už nejsou nejměkčí, využijeme je na výrobu křupavých krutonků.

Houskové kostičky přeneseme na plech
Houskové kostičky přeneseme na plech (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Housky nakrájíme na stejně velké kostičky a rozložíme na plech. Pro lepší chuť pokapeme kostičky housky olivovým olejem a lehce osolíme.

V troubě upečeme krutonky dokřupava
V troubě upečeme krutonky dokřupava (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Houskové kostičky na plechu dáme do trouby, aby se zlehka opekly. Kdo má raději hutnější, může si housku osmažit na tuku na pánvi. Varianta na plechu je ale zdravější.

Nadrobno nakrájíme cibuli a česnek
Nadrobno nakrájíme cibuli a česnek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Současně s houskou můžeme rovnou nakrájet i cibuli a česnek. Cibuli nakrájíme nadrobno, česnek můžeme nasekat nebo prolisovat. Vše pak ještě smícháme s voňavými bylinkami – majoránkou, rozmarýnem, tymiánem a podobně.

V hrnci rozpustíme máslo
V hrnci rozpustíme máslo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V hrnci rozpálíme kousek másla a přidáme lžíci až dvě olivového oleje.

Cibuli, česnek a bylinky dáme na máslo
Cibuli, česnek a bylinky dáme na máslo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pak do hrnce vložíme cibuli a česnek s bylinkami. Necháme všechny suroviny obalit rozpuštěným máslem a rozvonět.

Bramborová kaše je hlavním podílem v polévce
Bramborová kaše je hlavním podílem v polévce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

A pak už přijde na řadu bramborová kaše. Nemusí být nutně čerstvá, ale třeba z předešlého dne, pokud v ní není cítit zkyslé mléko – taková bramborová kaše je už zralá do odpadkového koše.

Kaši dáme na cibulku
Kaši dáme na cibulku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bramborovou kaši dáme do hrnce na cibulku a česnek a ještě pro lepší chuť zalijeme smetanou.

Polévku rozředíme vývarem
Polévku rozředíme vývarem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Základ polévky vylepšíme slepičím nebo zeleninovým vývarem. Základ není potřeba solit, protože bramborová kaše je slaná už od přípravy. Můžeme ale opepřit.

Kaši zašleháme do krémové konzistence
Kaši zašleháme do krémové konzistence (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Polévku rozšleháme ruční metlou, aby se jednotlivé ingredience spojily dohromady. Polévku nebude potřeba ani zahušťovat, neboť bramborová kaše je plná škrobu.

Ve vyvíječi kouře spálíme bukové piliny
Ve vyvíječi kouře spálíme bukové piliny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud máme tu možnost, můžeme naši hedvábnou polévku z bramborové kaše vylepšit na malé umělecké dílo. Připomeneme si vůni podzimu a pečených brambor v ohni. Domácí přenosná "udírna" sestává z poklopu, přívodní hadice a vyvíječe kouře, který pracuje na piliny. Do vyvíječe nasypeme trochu pilin a plynovým hořákem je spálíme. Kouř je jímán do poklopu.

Kouřem zvýrazníme chuť polévky po pečených bramborách v ohni
Kouřem zvýrazníme chuť polévky po pečených bramborách v ohni (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do polévky aplikujeme uzený kouř, který polévce dodá neopakovatelnou chuť i vůni. Polévku vylepšíme ztraceným vejcem a opečenými houskovými krutony.

Vaření jakéhokoliv pokrmu se nikdy neobejde bez kuchyňského náčiní. Jedním z takových malých, ale nezbytných pomocníků je metla. Silikonem potažená metla se jednoduše používá a čistí, nepoškrábe povrch nádobí. Je to perfektní náčiní pro snadné šlehání hustých polévek, omáček nebo krémů.

Příprava houskových krutonků vyžaduje troubu. Tak proč nezkusit třeba elektrickou troubu v bytelném nerez provedení VTS 775 DX. Disponuje funkcí páry, kterou ocení především příznivci zdravé výživy. Trouba je vybavená 22 automatickými pečicími programy, které jsou navržené přesně podle potřeb konkrétních jídel. Můžeme také zkusit program pro horkovzdušné fritování bez tuku. Speciální dvířka jsou vyrobena z trojitého skla, takže zůstávají chladná, a tedy bezpečná i během pečení.

Způsobů, jak zužitkovat bramborovou kaši, aniž bychom ji museli vyhodit, je mnoho, ale vyrobit z ní hedvábně jemnou bramborovou polévku s opečenými krutonky a doplněnou ztraceným vejcem je výborný nápad. Polévka je chutná, a přitom cenově velmi zajímavá.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Beze ztrát; Fiskars; MORA MORAVIA, s.r.o.

Publikováno: 10. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová