reklama

Jak využít kožešinu v interiéru

Vhodně zvolený materiál do bytu, domu nebo na chatu vám může interiér zajímavě obohatit. Máte mnoho možností, jak využít různé druhy v mnohabarevných provedeních, zapomínat nemusíte ani na jedinečný design. Poradíme, jak se dá využít kožešina v interiéru, která dodá celému prostoru útulnost a jedinečnost.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Kožešina v interiéru by neměla chybět ani u vás

Kožešina v interiéru

Kožešina v interiéru má dlouholetou tradici, která sahá ještě do dob dávné historie, kdy byla kožešina důležitou součástí oděvů. Používala se i k výrobě zbraní a později se využívala i z estetického hlediska. Přírodní kůže se činila již ve starověkém Egyptě.

Zpracování kůže se postupem času zdokonalovalo, změkčování probíhalo za pomoci sušení, zasolování, tukem, kamencem nebo formaldehydem. Technika se vyvíjela a kůže mohla být užita k výrobě obuvi, opasků nebo přikrývek. Ve středověku byla kožešina a kůže součástí interiéru šlechtických sídel a domovů měšťanů. Dříve se kožešiny využívaly především v zimě jako přikrývky nebo oblečení do nepříznivého počasí. Tento prvek se stává symbolem luxusu, stálosti a kvality.

Největší rozmach zaznamenává v polovině 19. století a technologie činění se díky chromitým solím zkracuje z měsíců na dny. Kožešina a kůže má v interiéru využití i v moderní době, ať už jde o přírodní, nebo umělou. Stále častěji se tyto materiály dostávají do popředí interiérových trendů a upoutávají pozornost interiérových designerů. Kožešina patří mezi top materiály, které si zaslouží své místo i ve vašem interiéru.

Proč má kožešina v interiéru své místo

Kožešina má v interiéru své místo hned z několika důvodů. Jistě nikdo nezpochybní, že tento materiál navozuje pocit tepla – a to jen pouhým pohledem, aniž bychom se jej museli přímo dotýkat. Trendy se mění i ve stylech vybavení interiérů, kdy se z minimalistického stylu mění ve styl, který má navozovat pocit útulnosti – ať už jde o rustikální, skandinávský, nebo styl glamour.

Jakou kožešinu zvolit  

Vzhledem k enviromentálnímu chápání využití přírodních zdrojů je jistě rozumnější využít kvalitní umělou kožešinu. Tato kožešina se na první pohled nikterak neliší od té přírodní. Pokud si ji pořídíte, budete mít pocit ekologičtější a šetrnější varianty přístupu ke zvířatům, ze kterých se kožešina získává, což jistě stojí za to. Dalším plusem je lepší a snazší údržba a nižší pořizovací cena.  

Kožešinové polštáře dodávají prostoru prvek jedinečnosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kožešinové polštáře dodávají prostoru prvek jedinečnosti

Kam se dá kožešina v interiéru využít

Většina lidí si představí kožešinu jako předložku u postele nebo křesla v obývacím pokoji. Toto ale není opravdu jediné využití. Představte si část krásné kožešiny na sedáku nebo na opěradle křesla. Určitá inspirace může být ze severských zemí, kde má kožešina v interiéru své míso. Často bývá sobí kůže zavěšena na stěnách, kde působí jako velmi nápaditá dekorace.

Kožešiny se skvěle kombinují se dřevem, rovněž dobře vypadají se sklem, kovem keramikou nebo běžnou cihlou. Proto se kožešina hodí téměř ke každému stylu bydlení, její extravagantní odstíny a motivy lze nalézt i v uměleckém směru pop artu. Kůže se dá využít jako běhoun na stůl nebo prostírání. Design jde ještě dál a můžete si pořídit sklenice nebo poháry dekorované kožíškem. S kožešinou v interiéru to ovšem nepřehánějte. Postačí jeden nebo dva prvky pro celou místnost.

Nejlépe se kožešina hodí do ložnice nebo obývacího pokoje. Tyto dvě místnosti si přímo říkají o jemné, měkké a elegantní prvky. Velmi stylově bude vypadat kožešina na masivní dřevěné posteli. Stěny vymalujte do hnědého tónu a celý prostor doplňte o kovové nebo dřevěné dekorace zavěšené na zeď. Ti, kdo mají raději něco jemnějšího, zvolí výmalbu ložnice v jemném růžovém nebo béžovém odstínu.

Pro tento styl bude skvělým doplňkem bílý kobereček z kožešiny umístěné pod postelí, který vám zaručí příjemné vstávání. Obývací pokoj ozdobte o sedací vaky s kožešinovým povlakem, pohodlnou sedačku obohaťte o jeden nebo dva malé kožešinové polštářky. Obývacímu pokoji ve skandinávském stylu bude krásně dominovat jednoduchý bílý koberec v obdélníkovém provedení. U televize se skvěle zahřejete kožešinovou dekou.

Kožešinová přikrývka vás zahřeje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kožešinová přikrývka vás zahřeje

Koberec před křeslem s vysokým vlasem bude příjemný pro vaše chodidla. Kožešina nemusí chybět ani v dětském pokoji. Malé kusové koberce nepravidelných tvarů skvělé poslouží v koutku, kde si děti rády hrají na zemi. Kožešina jim poskytne přirozenou izolaci před chladem podlahy. Kožešinu můžete využít i v chodbě jako přehoz, který se bude skvěle vyjímat u sedací lavice.  

Péče o kožešinu

Asi nejdůležitější je pořádné vyklepání, při kterém kožešinu zbavíte přebytečných nečistot a prachových částic. Kožešina s dlouhými chlupy si zaslouží občasné pročesání. Vždy ji češte po směru vlákna, použít můžete obyčejný hřeben. Tu s krátkými chlupy můžete vysát vysavačem. Poté můžete vytvořit směs z hrubé mouky nebo krupice s pracím práškem, kterou vetřete do srsti a nechte ji chvíli působit. Poté vše důkladně vyklepejte. Kožešiny nezapomeňte pravidelně větrat. Větší znečištění svěřte do rukou odborníků, kteří mají potřebné vybavení.

Zdroj informací: kubatkuze.cz; homelook.cz; westwing.cz

Publikováno: 14. 2. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská