reklama

Jehněčí hřebínek se salátem coleslaw

Jehněčí maso pochází z mladých ovcí ve věku do šesti měsíců. Je měkké, téměř netučné a velmi zdravé. Neobsahuje téměř žádné tuky a cholesterol. Vyznačuje se typickou příchutí, která je však mnohem slabší než chuť masa skopového. Lze je využít ke grilování, pečení, dušení nebo přípravě ragú. Máme pro vás recept na jehněčí hřebínek se salátem coleslaw.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jehněčí maso s tradičním salátem coleslaw patří mezi delikatesy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jehněčí maso

Jehněčí maso je součástí mnoha národních kuchyní střední Asie. Najdete ho v řecké, turecké, perské nebo arménské kuchyni, kde je považováno za hlavní surovinu masitých pokrmů. Maso jehňat je jemné, zdravé, netučné a obsahuje bílkoviny, fosfor, vápník, železo a vitaminy skupiny B.

Kýta, ramínko nebo hřbet jsou vhodné k úpravě pečením. Další z výborných částí jsou jehněčí kotletky, které jejich růžové medium rare proslavilo široko daleko po světě. Kotletky a svíčková jsou spíše minutková masa. Jehněčí tuk tuhne při vyšších teplotách než tuk z běžnějšího masa, jako je vepřové, hovězí nebo drůbeží. Proto je důležité, abyste ho podávali na nahřátých talířích a zpomalili tak chladnutí masa. K jehněčímu se hodí především rozmarýn, tymián, česnek a olivový olej.

Salát coleslaw

Coleslaw je díky své univerzálnosti považován za nejpopulárnější salát na světě. Můžete ho podávat k masu, rybám, grilovaným pokrmům nebo jen tak k svačině s čerstvým pečivem. Připravuje se ze syrové nebo tepelně zpracované zeleniny ve spojení s oblíbeným kořením a dresinkem.

Připravíme si všechny suroviny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připravíme si všechny suroviny

Postup přípravy jehněčího hřebínku 

Jehněčí maso, resp. kotletku, které se také jinak říká hřebínek, budeme grilovat. Je to mladé maso, takže netřeba s ním dlouze pracovat. Předehřejeme si tedy troubu na 200 °C a přepneme na gril. Pokud gril v troubě nemáme, budeme si muset rozpálit gril samostatný.

Předehřejeme si troubu s grilem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Předehřejeme si troubu s grilem

Než se gril nahřeje, připravíme pánev, na které hřebínek ze všech stran rychle opečeme. Toto masíčko stačí před tepelným opracováním pouze osolit, opepřit a potřít česnekem. Také můžeme česnek do masa zapíchat, čímž se všechny dobré látky z česneku nasáknou přímo do masa. Maso ještě potřeme kvalitním olejem. 

Jehněčí maso se velmi dobře snese s česnekem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jehněčí maso se velmi dobře snese s česnekem

Na pánvi zatáhneme maso ze všech stran. Poté přendáme do nahřátého pekáče, položíme přes hřebínek několik snítek rozmarýnu a dáme na cca 15–20 minut dogrilovat do trouby nebo přímo na gril.

Grilovat bez grilu? Pořiďte si multifunkční troubu s grilem. Tato elektrická trouba (VT 312 AX) s funkcí grilu a ventilátorem s 10 funkcemi potěší nejen všechny milovníky klasického pečení. Na první pohled zaujme kvalitním nerez provedením, vylepšeným navíc úpravou proti otisku prstů. Klenutý vnitřní prostor trouby je inspirovaný tradičním tvarem kamenné pece. Zaujme vás jistě také variabilním rozpětím teploty od 50 do 300 °C. Velká prosklená dvířka a perfektní osvětlení vám umožní kontrolovat průběh pečení, takže nemusíte troubu otevírat.

Postup přípravy salátu coleslaw

Suroviny:

  • mrkev
  • bílé zelí
  • cibule
  • zálivka (ocet, majonéza, hořčice, zakysaná smetana, sůl a pepř, cukr)

Do originálního receptu se přidává dále ještě celer a nepočítá se s hořčicí. Bílé zelí nakrouháme na tenké plátky, a ještě příčně překrájíme na asi centimetr velké kousky. Cibuli nakrájíme na slabé proužky. Mrkev nastrouháme na hrubém struhadle.

Cibuli nakrájíme na slabé proužky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Cibuli nakrájíme na slabé proužky

Všechny suroviny smícháme v míse a zalijeme připraveným dresinkem. Zálivku (dresink) si připravíme smícháním cukru a majonézy s prošlehanou smetanou, dochutíme octem, pepřem a solí dle potřeby a uložíme do chladničky odpočinout alespoň na hodinu, nejlépe do druhého dne. Před podáváním opět dobře promícháme.

Zeleninu nakrájíme a nastrouháme najemno
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zeleninu nakrájíme a nastrouháme najemno

Středně ogrilované jehněčí maso vyjmeme z trouby a naporcujeme.

Jehněčí maso naporcujeme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jehněčí maso naporcujeme

Na talíř můžeme servírovat buď vykostěnou část kotletky, nebo hřebínek, tedy plátek masa s kostí.

Podáváme se salátem coleslaw na nahřátém talíři
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podáváme se salátem coleslaw na nahřátém talíři
Jehněčí maso nenakrájíme bez porcovacího nože, jehož rovná dlouhá čepel je ideální pro snadné porcování masa. Nože Hard Edge mají rukojeti s 3D povrchem z komfortního materiálu Softouch™ pro příjemné držení a vysokou ovladatelnost nože při krájení. Praktický chránič prstů nás ochrání před úrazem. Tyto nože lze mýt v myčce na nádobí bez obav z otupení čepele.

Jehněčí maso neobsahuje téměř žádné tuky a cholesterol. Je zdrojem bílkovin, nenasycených mastných kyselin, minerálů a vitaminu B. Výborně se tedy hodí jako dietní maso.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Beze ztrát; Fiskars; MORA MORAVIA, s.r.o. (Gorenje); vareni.cz

Publikováno: 22. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová