reklama

Pochutnejte si i v zimě na leču ze zahrádky

Zažijte explozi chutí, vyzkoušejte recept na lečo, které si vychutnáte i zimě. Tato lahodná specialita, původem z východní Evropy, spojuje čerstvé zeleniny, aromatická koření a plné ochucené rajčatové základny. S jednoduchým postupem a využitím sezónní zeleniny vytvoříte jedinečnou omáčku, která okouzlí vaše chuťové buňky. Připravte se na lahodnou cestu do světa kulinářských požitků.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Recept na lečo, které si můžete užívat celý rok (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Proč zkusit tento recept na lečo?

Lečo, oblíbená zeleninová specialita, přichází s bohatstvím chutí a vůní do naší kuchyně. Původní recept na lečo pochází z východní Evropy, toto jednoduché a přesto lahodné jídlo se stalo oblíbeným receptem v mnoha domácnostech. Jeho příprava využívá čerstvých a sezónních surovin, což dodává tomuto pokrmu nezaměnitelný charakter. Připravte se na kulturní gastronomický zážitek, když se ponoříte do světa leča a objevíte různé variace a zajímavosti spojené s tímto tradičním receptem. 

Recept na lečo vyžaduje:

  • 1 kg paprik
  • 1 kg rajčat
  • 1 kg cibule
  • 3 lžíce cukru krystal
  • 1,5 lžíce soli
  • 200 g plnotučné hořčice
  • 2 dl oleje
  • uzavíratelné sklenice
Do hrnce dejte nakrájenou cibuli
Do hrnce dejte nakrájenou cibuli (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Recept na lečo je jednoduchý – připravte si pracovní plochu pro zpracování cibule a ostatní zeleniny. Nasekejte cibuli na malé kostičky a rajčata s paprikou nakrájejte do své oblíbené formy – buď na kostičky, proužky, nebo kolečka. Záleží na vašem osobním vkusu a preferencích.

Přidejte nakrájenou papriku
Přidejte nakrájenou papriku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Umístěte hrnec na plotnu a nalijte do něj olej. Na rozpáleném oleji krátce osmahněte cibuli s paprikou a nechte je dusit přibližně patnáct minut. Po uplynutí této doby přidejte do hrnce nakrájená rajčata a také sůl a cukr. Sůl s cukrem můžete přidat, pokud je pro vás dané množství nedostatečné. Důkladně promíchejte všechny ingredience a nechte je dále dusit.

Nakonec přidejte hořčici
Nakonec přidejte hořčici (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po chvíli přidejte do směsi celé množství hořčice a nechte vše vařit dalších pět minut. Následně pokračujte v procesu vaření, dokud nedosáhnete požadované konzistence a plného rozvinutí všech lahodných chutí.

Hotovou omáčkou plňte sklenice
Hotovou omáčkou plňte sklenice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lečo ukládejte do důkladně umytých sklenic, které předem sterilizujte. Sklenice utěsněte pomocí víček a následně je obrácené dnem vzhůru nechte zcela vychladnout. Celý tento postup je v podstatě shodný s tím, který se využívá při výrobě marmelády. Sterilizace sklenic před zavařováním je důležitá pro zachování kvality a bezpečnosti potraviny, kterou chcete uchovat.

Sklenice otočte dnem vzhůru
Sklenice otočte dnem vzhůru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Uzavřené lečo si uchová svou kvalitu až po dobu dvou let. Podávejte ho jako skvělý doplněk klobásy, vařeného vajíčka nebo jakkoliv, co vám nejvíce chutná. Možnosti podávání jsou široké, takže si můžete vychutnat lečo podle vlastních preferencí a vkusu.

Recept na lečo, je to více než jen omáčka

Existuje mnoho způsobů, jak upravit recept na lečo podle vlastních chutí a preferencí. Můžete přidat do omáčky klobásu, uzené maso, nebo dokonce vajíčka pro větší sytost. Pro milovníky pikantních jídel může být skvělým přídavkem čerstvá paprika chilli. Kombinujte různé druhy paprik, jako je červená, žlutá nebo zelená, abyste dosáhli harmonického barevného spektra a rozmanité chuti.

Lečo není pouze jednoduchou zeleninovou omáčkou; může se stát základem pro mnoho jiných jídel. Využijte lečo jako základ pro polévky, zapékaná jídla nebo třeba na pizzu. Kreativní přístup k této klasické receptuře otevírá dveře k nekonečným možnostem gastronomických experimentů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 19. 1. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová