reklama

Mushing je moderní sport nejen pro psy

Každý pes potřebuje pohybovou aktivitu rozdílnou dle plemene. Trávení volného času s vaším psem je možné spojit i s vhodným sportovním vyžitím. Někdo rád chodí se psem jen na procházky, ti aktivnější se psem běhají. Vhodné plemeno psa je možné využít i k dalším sportovním aktivitám. Stále oblíbenější mushing můžete vyzkoušet i vy. Poradíme, kterou z disciplín mushingu si vybrat nejen dle ročního období.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Vhodné plemeno psa pro mushing je prakticky kterékoliv.

Vhodné plemeno psa pro mushing

Mushing není jen o klasickém psím spřežení, pro které se využívají saňoví psi, kteří snesou mráz a chlad na sněhu. Vhodné plemeno psa pro mushing je prakticky každé, kterému se dá připevnit speciální postroj. Neboť každý pes, který je zdravý a může běhat, se hodí pro mushingové disciplíny. Jsou disciplíny, které se dají provozovat prakticky po celý rok. Jednou z těchto disciplín je i běh se psem, který je známý pod názvem canicros. Jízda na kole se psem známá pod názvem bikejöring je vhodná, pokud není sníh, rovněž tak jízda na koloběžce se psem známá jako scooter. Pokud máte rádi běžkaření můžete zkusit skijöring. Disciplín mushingu je samozřejmě více a je možné je provozovat na amatérské i profesionální úrovni.    

 

Vhodné plemeno psa pro canicross

Tento terénní sport je velmi oblíbený i u nás a k jeho provozování vám stačí speciální postroj pro psa a pro běžce je nutný sedák. Důležité je speciální pružné vodítko, které je tzv. expandérem. Věnovat se tomuto sportu můžete s malým i velkým plemenem. Můžete se rozhodnut dle vašich schopností pro rekreační nebo sportovní přípravu psa. Důležitá je i dobrá fyzická a zdravotní kondice vašeho čtyřnohého parťáka.

Pokud nechcete trávit čas profesionálními závody, nevadí. Běhat canicross můžete v podstatě kdekoliv na louce, v parku, v lese na horách i v nížinách. Tímto sportem zlepšíte nejen svou kondici, ale svého psa krásně unavíte a budete předcházet jeho obezitě. První tréning je u psa vhodný až po jeho fyzické a mentální zralosti, nejčastěji se uvádí 9–12 měsíc stáří psa. Vše je ovšem velmi individuální. Ze začátku postačí je chůze s postrojem prokládaná občasným krátkým během. Nezapomínejte na pitný režim nejen váš ale i vašeho psa.  

Canicross bude pro vašeho psa příjemnou zábavou
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Canicross bude pro vašeho psa příjemnou zábavou

Bikejöring

Tento sport je již o něco rychlejší než canicross, protože se při něm používá jízdní kolo. Průměrně pes běží rychlostí 35 km/h, a proto tento sport vyžaduje nejen dobrou fyzickou kondici, danou i tělesnou konstrukcí psa, ale důležitá je i jeho výborná psychika. Vhodné plemeno psa pro tuto disciplínu je ve váhovém rozmezí 27–35 kg a je vhodnější pro silné psy nebo feny. Pro rekreační sportovní vyžití je vhodné psa napřed dostatečně připravit a zvyknout jej na běh před kolem. Rovněž si musíte mimo kola opatřit i postroj na psa a speciální pružné vodítko. Někdy závodníci využívají i dva zapřažené psy.  

Nezapomínejte na pitný režim nejen váš, ale i vašeho psa
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Nezapomínejte na pitný režim nejen váš, ale i vašeho psa

Scooter

Je obdobou bikejöring, jen místo kola se používá koloběžka. Rovněž je nutný postroj pro psa a speciální vodítko. Při rekreačním sportování můžete využít kteréhokoliv plemena, důležitá je fyzická kondice. Přeci jen musí pes zvládnout utáhnout vás i koloběžku, proto je vhodný pro silnější psy nebo feny. Tento sport je vhodný pro všechny, kteří nechtějí nebo nemohou běhat. S prvními vyjížďkami můžete začít v 9–12 měsících věku psa, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.  

Skijöring

Tento sport je vhodný pro všechny, co mají rádi zimní sporty. Pokud holdujte krásné přírodě na bílém sněhu, můžete vyrazit s běžkami a svým psem vzhůru zážitkům. Budete opět potřebovat postroj, pro vás sedák a speciální vodítko. Vhodné běžecké lyže jsou ty na bruslení, nemažou se voskem, pouze se parafínují. Dále musíte mít i správnou délku holí. Vhodné plemeno psa je takové, které zvládne canicross, s tím byste před zimou měli určitě začít. Pro psa bude potom jednodušší pochopit, kterým směrem a jak vás má táhnout. Vhodný věk je od 12 měsíců věku psa, opět to záleží na individuální dispozici každého psa.    

Mushing můžete provozovat se svým psem kdekoliv a v kteroukoliv roční dobu
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Mushing můžete provozovat se svým psem kdekoliv a v kteroukoliv roční dobu

Historie mushingu

Původ slova „Marche“ o z francouzštiny a znamená „běž“, v Kanadě se v anglicky mluvící části přijalo slovo „Mush“ Využití psů člověkem k různým aktivitám se datuje hodně do minulosti. Jednou z těchto aktivit bylo využití saňových psů v oblastech Sibiře a Severní Ameriky. Následně se v 50. letech 19. století konal neformální závod z Winnipegu do St. Paul. Počet saňových psů se rapidně zvýšil v období zlaté horečky na Klondiku.

První závod American Dog Derby se uskutečnil v roce 1917 mimo Aljašku a Yukon. K velkému rozmachu mushingu došlo v 20 a 30. letech minulého století, kdy se objevují profesionální závodníci i se svými sponzory. V Evropě se sport psích spřežení vyvinul ve Skandinávii v roce 1936. Postupně se do psích spřežení zapřahali mimo čistokrevné rasy přímo chované k tomuto účelu i lovečtí psi.

V roce 1936 rovněž vzniká první sportovní klub a tento sport se dále šíří po Evropě. Postupně se zakládají asociace zdržující závodníky nejprve v Severní Americe, posléze v Evropě. K závodům se využívají čistokrevná severská plemena. V roce 1990 se konalo první oficiální mistrovství světa ve Švýcarsku. Na zimní olympiádě v Turíně se v doprovodném programu se sibiřským husky podařilo zvítězit českému závodníkovi Martinu Škodovi.

Zdroj informací: mushing.cz

Publikováno: 28. 12. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.