reklama

Vyrobte si úžasně chutné hranolky z kapřích filetů

Chutné hranolky nemusí být pouze jen z brambor, jak jsme zvyklí. Připravit si je můžeme např. i z kapra. Jakmile jednou tyto kapří hranolky s dipem vyzkoušíme, už nebudeme chtít jiné. Jak takovou pochoutku připravit? Ukážeme vám, jak připravit pokrm z kapřího masa, kterým odzbrojíme naprosto každou návštěvu.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Chutné hranolky můžeme vyrobit z kapřích filetů (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Chutné hranolky z kapřího masa

Každý rybář určitě zná chutné hranolky z kapřího masa. Co ale my ostatní? Ničeho se nebojme, i my se naučíme připravit pokrm, který si zcela jistě zamilujeme, a právem jej zařadíme na sváteční vánoční tabuli. U tohoto pokrmu je skvělé, že i lidé, kteří nejedí kapra kvůli jeho kostem, nemusí mít žádný strach. Již během marinování totiž kosti krásně změknou. Následně pak při smažení téměř zmizí.

Pro výrobu chutných hranolek z kapra budeme potřebovat filety z kapříka, citron, česnek, mouku, sójovou omáčku a pár ingrediencí na vynikající koprový dip. Ač se nám může zdát, že se pouštíme do náročných neobjevených vod, ničeho se nebojme. Kapří hranolky jsou celkem jednoduchý pokrm a zvládne jej opravdu každý z nás.

Suroviny na výrobu chutných hranolků z kapra:

 • filety z kapra
 • 2 citrony
 • 4 lžíce ojové omáčky
 • 4 stroužky česneku
 • ½ hrnku hladké mouky
 • ½ lžičky mleté červené papriky
 • olej

Suroviny na koprový dip:

 • zakysaná smetana
 • citronová šťáva
 • sůl
 • pepř
 • 2 lžíce nasekaného kopru
Suroviny, které budete potřebovat
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Suroviny, které budete potřebovat

Jakmile se pustíme do přípravy chutných hranolek z kapra, musíme maso správně nařezat. Filety nařežeme příčně na jednotlivé půlcentimetrové hranolky. Jestliže nám vzniknou hranolky příliš dlouhé, v místě páteře je překrojíme na polovic.

Maso na chutné hranolky máme nachystané a můžeme se pustit do přípravy marinády, do které maso naložíme. Marináda je velice jednoduchá. Skládá se pouze z citronové šťávy a sójové omáčky. Smícháme tedy šťávu z jednoho až dvou citronů a 4 lžic sójové omáčky. Tato surovina je sama o sobě již dost slaná, proto marinádu více nesolíme. Abychom marinádu ještě vylepšili, přidáme do ní 4 stroužky česneku, který posekáme na plátky. Česnek vyladí marinádu k dokonalosti. Před samotným obalováním a smažením však musíme tuto surovinu z marinády vyjmout, aby nám kapří hranolky nezhořkly.

Maso nakrájíme na proužky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Maso nakrájíme na proužky

Suroviny na marinádu pečlivě promícháme a vložíme nakrájené kapří maso. Vše pořádně prohněteme. Naloženého kapra nyní vložíme do lednice a necháme jej marinovat ideálně přes noc. Po uplynutí potřebné doby odstraníme z misky veškerý nakrájený česnek. Jednotlivé kapří nudličky na chutné hranolky obalujeme ve směsi hladké mouky a mleté červené papriky. Na ½ hrnku hladké mouky stačí přidat pouze ½ lžičky mleté papriky. Kdybychom dali červené papriky víc, opět by mohla kapří pochoutka zhořknout.

Chutné hranolky smažíme na oleji

Veškeré masové nudličky pečlivě obalíme a můžeme se pustit do smažení chutných hranolek. V pánvi rozpálíme olej, na kterém smažíme obalené kousky. Osmažené kapří hranolky položíme na talíř vyložený papírovou utěrkou.

Nyní se můžeme pustit do přípravy dipu. Každý z nás preferuje jiný – někdo má rád česnekový, někomu zase stačí obyčejná tatarka. Úžasnou chuť ryb však perfektně podtrhne dip koprový, a právě ten si nyní připravíme. K zakysané smetaně přidáme šťávu z citronu, osolíme a opepříme. Přidáme kopr nakrájený nadrobno a vše pečlivě promícháme. Chutné hranolky z kapříka můžeme nakonec ještě posolit či zakápnout citronem. Tento pokrm si jednoznačně musí zamilovat úplně každý z nás.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 24. 12. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová