reklama

Vánoční úklid na poslední chvíli

Poperte se s letošním dokonalým vánočním pořádkem. Jak si naplánovat vánoční úklid domácnosti, který stihnete doslova za pět minut dvanáct, vám poradíme v několika přehledných krocích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční úklid domácnosti bez stresu a shonu? Využijte pomocníky a správné úklidové prostředky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční úklid domácnosti rychle a efektivně

I když poctivě uklízíte celý rok, jakmile se přiblíží vánoční svátky, většina žen začne propadat panice nebo tichému zoufalství. Pohledy bloudící po náhodných pavučinách u stropu, neumytých oknech, matných zrcadlech a polité podlaze svědčí o mnohém. V neuklizeném a chaotickém prostředí si svátky sotva užijete, a proto je potřeba zmobilizovat síly a vrhnout se do předvánočního úklidu. Vánoční úklid domácnosti se může naplno rozjet.

Připravte si přibližný časový plán a pusťte se do toho. Ale dříve, než se pustíte do zběsilého gruntování, zkontrolujte všechny potřebné čisticí prostředky a pomocníky. Není nic trpnějšího, než když máte konečně chuť a odhodlání, ale nemáte sáčky do vysavače nebo leštěnku na nábytek.

Spolehněte se na sílu čisticích prostředků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spolehněte se na sílu čisticích prostředků

Mytí oken 

Vánoční úklid domácnosti se bez nablýskaných oken většinou neobejde. Máte dvě možnosti: buď se na ně vrhnete a umyjete je najednou, nebo jednoduše umyjte jedno okno denně. Nakonec nezapomeňte vyprat záclony a závěsy. Okna budou jako nová. Společně s mytím oken nezapomeňte na žaluzie, které byste měli zbavit nánosu prachu. 

Žaluzie jsou zdrojem prachu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Žaluzie jsou zdrojem prachu

Organizace úklidu

Po oknech se pak můžete pustit do postupného úklidu, který by měl z efektivního důvodu probíhat odshora dolů – to znamená setřít prach z nejvyšších míst a postupovat směrem dolů. Opět lze využít postupný úklid a každý den utřít alespoň nějaké místo, kus nábytku nebo část místnosti. Praktičtější ale bude se přemoci a prach setřít najednou, aby neměl čas se opět usazovat na již umytá místa.

Z organizačních důvodů byste si měli kuchyň nechat až naposledy. Během předvánočních akcí zažívá kuchyň největší nápor na provoz. Pečení cukroví, zdobení, přípravy na štědrovečerní večeři a podobně znamenají neustálý pohyb po kuchyni, a s tím spojené používání nádobí.

Dřevo je potřeba omýt i naleštit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dřevo je potřeba omýt i naleštit

Nejvhodnější je začít na místech, která jsou nejméně exponovaná. Šatna, předsíň, zádveří, ložnice a dále pokračujte do koupelny, obývacího pokoje a WC. Dětský pokoj a kuchyň si nechte až naposledy. Při úklidu také nezapomeňte na místa pro domácí mazlíčky. Vyperte pelíšky a hračky, vyčistěte toalety a opravte škrabadla. I mazlíčci si zaslouží mít vánoční pohodu.

Na vysávání si najděte dostatek času. Koberce za celý rok nachytaly prachu a nečistot víc než dost a je potřeba je zase rozzářit. Dříve bylo zvykem koberce pěkně stočit a vynést na dvůr, kde se důkladně vyklepaly. Dnes nám v této námaze pomohou výkonné vysavače nejen tyčové nebo pojezdové, ale také robotické. Takový vysavač bude ostatně pracovat i bez vašeho zásahu.

Robotický vysavač pomůže s vysáváním
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Robotický vysavač pomůže s vysáváním

Moderní doba jde kupředu a pomáhá svými výtvory a výrobky usnadnit podobné činnosti, jako je vánoční úklid domácnosti. Nejen robotické vysavače, ale parní čističe, mopy a antistatické prachovky usnadní uklízení společně s nejrůznějšími čističi a přípravky s abrazivy a tenzidy.

Při použití čisticích prostředků je potřeba dodržet předepsaný návod k použití. Každý přípravek je určen na odpovídající povrchy a to, co je určeno na dlažbu, se nemůže používat na vinyl nebo dřevo, protože by došlo k poškození daného povrchu.

V mnoha domácnostech nalezneme vinylovou podlahu, která potřebuje správnou péči
V mnoha domácnostech nalezneme vinylovou podlahu, která potřebuje správnou péči (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dlažba bude potřebovat vycídit
Dlažba bude potřebovat vycídit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Chcete, aby se vaše domácnost před Vánocemi leskla a svítila? Vyzkoušejte čisticí a lešticí prostředek s lanolínem a protiskluzovým voskem Bistrol Extra Laminát na snadnou údržbu všech laminátových a plovoucích podlah. Rychle schne, nezanechává při aplikaci stopy, a navíc i příjemně voní. Obsahuje syntetické vosky, které povrch ošetřují a chrání před nadměrným znečištěním.

Vánoční úklid není o tom uštvat se do bezvědomí. Ten, kdo uklízí pořádně i během roku, není před Vánocemi překvapen a v podstatě jen domácnost doladí. 

Na co byste ale rozhodně zapomenout neměli?

  • vynést smetí a umýt odpadkové koše
  • vyleštit zrcadla
  • vyměnit ložní prádlo
  • umýt dveře
  • otřít svítidla
  • rozvěsit vánoční dekorace
  • osvěžit vzduch v místnostech vonnými difuzéry

Vánoční úklid domácnosti se provádí ve větším rozsahu než běžný úklid přes rok. Dbejte na ekologický úklid, který je zdravější, levnější a čisticí prostředky jsou snadno dostupné. Většinou je máte běžně doma. Neurčujte si na jeden den příliš mnoho úkolů, protože se může stát, že pak nestihnete vůbec nic. Pokud nestihnete uklidit před Vánocemi v botníku nebo nebudete mít pánve vyleštěné do alabastrova, svět se nezhroutí. Žádná návštěva vám nepůjde kontrolovat komínky oblečení do skříně.

Užijte si Vánoce bez stresu a shonu a do vánočního úklidu zapojte celou rodinu. Nikde není psáno, že vánoční úklid domácnosti má ležet pouze na bedrech paní domu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov; Druchema, družstvo pro chemickou výrobu a služby; sebejistazena.cz, tipio.cz

Publikováno: 19. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.