reklama

O Vánocích mohou mít i domácí mazlíčkové své cukroví

Vánoční svátky provází nepřeberné množství pochutin, které ovšem nemusejí být vhodné pro vašeho domácího mazlíčka. Pokud mu chcete vánoční čas zpříjemnit něčím opravdu lahodným, můžete upéct cukroví pro psy a kočky, které jim bude zajisté chutnat, a nemusíte se bát, že budou mít zdravotní komplikace. Poradíme některé typy, kterými můžete obohatit jejich jídelníček.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cukroví pro psy a kočky si můžete vyrobit sami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cukroví pro psy a kočky

Po celý rok dopřáváte vašim čtyřnohým parťákům kvalitní krmivo, které jim chutná, je pro ně po všech ohledech zdravotně nezávadné a obsahuje dostatek živin. Proto byste neměli z tohoto pravidla ustoupit ani o Vánocích. Někdy je tendence psům nebo kočkám dopřát i lidské vánoční dobroty, které mohou být ovšem zdravotně nebezpečné. Můžete upéct vhodné cukroví pro psy a kočky, kterému jistě neodolají.  

     

Cukroví pro psy

Vánoční cukroví pro psy si můžete klidně zakoupit ve specializovaných obchodech nebo cukrárnách pro zvířata. Ti z vás, co rádi pečou a chtějí pejskovi dopřát něco vlastnoručně vyrobeného, mohou upéct kvalitní zdravotně nezávadné cukroví.

Masové sušenky můžete připravit jak z hovězího, tak z vepřového masa. Postačí cca 140 g masa, ke kterému přidejte vajíčko, 120 g kukuřičné mouky nebo ovesných vloček, brusinky nebo nastrouhané jablko či mrkev. Všechny ingredience rozmixujte na těsto, které rozválejte a vykrojte různé tvary. Pečte na pečicím papíře 20 minut při teplotě 180 °C.

Pro psy jsou vhodné domácí sušenky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro psy jsou vhodné domácí sušenky

Játrové pamlsky vyrobíte ze směsi 680 g vepřových jater, dvou vajec a 60 g celozrnné mouky. Vše smíchejte a vytvarujete na placku, kterou pečte v předehřáté troubě 15 minut při 175 °C na pečicím papíře. Poté vykrojte různé tvary a skladujete vychladlé v chladničce.   

Sýrové chuťovky vyrobíte z hrnku strouhaného sýra, hrnku mouky, hrnku mléka a lžíce másla. Vše smíchejte a vytvarujete placku, kterou pečte 10 minut při 175 °C na pečicím papíře. Poté vykrojte různé tvary.

Cukroví pro kočky

I kočky si mohu dopřát vánoční cukroví, které pro ně není zdravotně závadné. Lze je zakoupit ve specializovaných obchodech nebo je můžete vyrobit sami doma.

Sušenky vyrobíte ze 140 g strouhaného parmazánu, jednoho vejce, čtyř lžiček másla nebo sádla a osmi lžic bramborové mouky. Vše dokonale zpracujte na těsto, ze kterého vytvořte dlouhé válečky o tloušťce malíčku a nakrájejte na stejně dlouhé kousky. Pečte na pečicím papíře 10 až 15 minut při 180 °C.    

Domácí sušenky pro kočky jsou ideální volbou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Domácí sušenky pro kočky jsou ideální volbou

Sušenky s tuňákem vyrobíte z konzervy tuňáka, kterou jste nechali okapat. Přidejte jedno vejce, 120 g ovesných vloček, lžíci slunečnicového oleje a jednu nebo dvě lžíce vody. Vytvořte z ingrediencí hladké těsto a vytvarujte je do malých kuliček. Pečte na pečicím papíře 10 až 15 minut při 180 °C.    

Sušenky pro kočky s masem ideálně připravíte z 250 g předem uvařeného kuřecího masa, lžíce jogurtu, lžičky slunečnicového oleje, 200 g rýžové mouky a jednoho vejce. Vše smíchejte do těsta, ze kterého lžící vytvořte malé hrudky, které jemně zmáčkněte vidličkou. Pečte 20 minut při 175 °C.   

Na co si dát při krmení psa pozor

Existuje několik potravin a lidských jídel, která mohou být v tomto období pro psa velmi nebezpečná. Pozor na čokoládové figurky z vánočního stromku, které obsahují nebezpečnou látku theobromin, jež je pro psa toxická! Stejně nebezpečné je i vánoční cukroví, které je škodlivé pro svůj vysoký obsah cukru.

Stejně tak pečivo obsahující rozinky může u psa způsobit vážné zdravotní komplikace. Nevhodný je obalovaný kapr nebo řízek, protože tato lidská jídla neprospívají psím játrům a žlučníku. Rovněž nevhodné jsou vařené kosti, které se po uvaření třepí a lámou. Houby způsobí psovi zdravotní obtíže, ať už jsou syrové, nebo vařené. Nevhodná jsou dochucovadla, jako je sůl nebo koření. Pozor na cibuli a česnek, které jsou pro psa jedovaté.

Na co si dát pozor při krmení kočky

Syrová vejce, syrové maso a kosti jsou rovněž pro kočku nevhodné, protože mohou způsobit otravu. Stejně jako pro psa, i pro kočky je čokoláda smrtelně jedovatá. Cibule a česnek jsou jedovaté a mohou kočce způsobit anemii. Kávové nápoje obsahují látku methylxanthiny, které způsobují kočce vážné zdravotní komplikace.

Rovněž jsou pro ni nevhodné alkoholické nápoje a syrová těsta, která mohou kočce způsobit i smrt. Mléko a mléčné výrobky ve větším množství mohou způsobit zažívací problémy. Rozinky a hroznové víno jsou pro kočku nebezpečné, protože mohou způsobit selhání ledvin. Rovněž nedávejte kočce psí žrádlo, které obsahuje méně bílkovin a vitaminu A.  

Zdroj informací: zoohit.cz; yoggies.cz; zvireci-potreby.cz; hillspet.cz

Publikováno: 18. 12. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.