Která tradiční česká polévka se vaří právě u vás? Vedle těch opravdu klasických je tu ale celá řada polévek, které už během desetiletí upadly v zapomnění. Třeba taková kmínka byla oblíbenou polévkou našich prababiček, dodávala jim sílu a posilovala organismus cennými látkami, které kmín nabízí. Seznámíme vás s historií kmínky a nabídneme i několik dalších staročeských polévek našich předků.
Tradiční česká polévka kmínka
Důležitou součástí české kuchyně a tradičního stravování je polévka. Polévky ostatně znali již naši dávní prapředkové, kteří je vařili z nejrůznějších bylin, divoké zeleniny, kostí a podobně. Tak vznikl první vývar. My si dnes jako tradiční českou polévku umíme představit nudličkovou polévku s játrovými knedlíčky, hovězí nebo slepičí vývar, gulášovku, bramboračku a podobně. Tradiční česká polévka je ale třeba dnes již téměř zapomenutá kmínka.
Kmínová polévka se připravovala podle klasického staročeského receptu. Základ tvořila cibulková jíška s kmínem, zalitá vývarem. Pro objem se dále přidávaly brambory, polévka se zahušťovala vyšlehaným vejcem. Kmínová polévka je díky pozitivnímu vlivu na trávicí soustavu vhodná také pro kojící maminky.
Postup:
Do osolené vařící vody přidáme sekaný kmín a krátce povaříme. Chléb nakrájíme na malé kousky, osmažíme na sádle a necháme vychladnout. Vychladlý chléb promícháme s rozšlehanými vejci, sekanou zelenou petrželkou, rozdělíme do talířů a zalijeme vařící vodou s kmínem.
Tato tradiční česká polévka s vejcem je často velmi podceňovanou polévkou. Přitom je ale cenná z hlediska účinných látek, které kmín obsahuje. Je skvělým rostlinným lékem proti nadýmání a křečím trávicího traktu. Uklidňuje podrážděný žaludek, pomáhá lépe strávit potravu. Podporuje činnost jater a žlučníku. Po užití antibiotik pomáhá obnovit střevní mikroflóru. Uvolňuje křeče i v plicích, proto by si astmatici měli snídani okořenit kmínem. Éterický olej, který obsahuje, má antibakteriální účinky. Je ceněn jako prostředek proti kašli a teplý obklad namočený do kmínového čaje pomáhá při bolestech hlavy a migréně. Kmín aktivuje proudění lymfy, u kojenců podporuje trávení mléka a u matek tvorbu mateřského mléka.
Tradiční česká polévka kmínka sváteční
Suroviny:
- mrkev
- celer
- petržel
- cibule
- česnek
- kmín
- máslo
- sůl
- pepř
- vejce
- vinná klobása
Příprava:
Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno. Zpěníme jí na másle a přidáme hrst kmínu, aby se semena rozvoněla.
Kořenovou zeleninu nastrouháme na hrubém struhadle nebo nakrájíme na stejně velké kousky.
Jakmile cibule zesklovatí a kmín začne vonět, přidáme nastrouhanou zeleninu do základu. Zeleninu zalijeme vodou, osolíme a opepříme. Dáme povařit.
Knedlíčky z vinné klobásy
Klobásový polotovar vymačkáme ze střívka a lžičkou oddělíme jednotlivé, ideálně stejné dílky, ze kterých v navlhčených dlaních uválíme kuličky.
Kuličky osmahneme na másle dozlatova.
Do polévky zavaříme rozšlehané vejce, a jakmile zdenaturuje, můžeme do polévky vložit osmažené kuličky z vinné klobásy. Na talíři zdobíme čerstvě nasekanou petrželkou nebo pažitkou.
Jako další tradiční české polévky se vařily například polévka mléčná, pivní, oukropová, račí, rybí, syrná, z bylin, z pražených krup, zelná nebo žemlová, krkonošské kyselo či žebrácká. Jako zavářka se do polévek podávaly klasické domácí nudle, dále noky, knedlíčky, vaječná huspenina nebo svítek. Polévky byly v minulosti v podstatě jediným celodenním pokrmem, a proto se dbalo, aby byly výživné a strávníky zasytily.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinkyprovsechny.cz; klasicke-recepty.cz
Publikováno: 15. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová