reklama

Zima si žádá zvýšenou péči o naše zdraví. Odhalte kouzlo domácího wellness

Dnešní uspěchaná doba přímo volá po tom, abychom více pečovali o své tělo i mysl. Užívat si však lázeňských služeb či pravidelného wellness má možnost málokdo. Výborným řešením tedy je, vytvořit si wellness u sebe doma. Především v zimních měsících, kdy potřebujeme posílit organismus a imunitu, investici do správného vybavení skutečně oceníte.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Domácí wellness uvolní tělo a je lékem i pro vaši psychiku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupel a masáž v jednom

Domácí wellness začíná již zdánlivě obyčejnou koupelí. Dopřejte si čas jen pro sebe, napusťte si vanu a relaxování podpořte účinky aromaterapie. Ještě lépe si svou chvilku užijete v bublinkové lázni. Vířivá vana již dnes není ničím nedostupným a máte-li na ni prostor, rozhodně se vyplatí ji do domácnosti umístit. Hydromasáž totiž blahodárně působí na krevní oběh, zlepšuje okysličování krve, ulevuje bolavým svalům a odbourává stres.

Sofistikovanější systémy nabízejí nejen možnost jemné perličkové lázně, kdy bublinky vycházející z trysek na dně vany hladivým způsobem masírují pokožku, ale také opravdu důkladné masáže. V tomto případě je třeba zvolit vanu vybavenou nastavitelnými hydromasážními tryskami na dně i po stranách. Jestliže dispozice vašeho domu dovolí, určitě neváhejte s umístěním větší vířivky například do zimní zahrady, kde můžete trávit čas společně s rodinou.

Kromě již zmíněné aromaterapie dosáhnete ještě dokonalejšího relaxačního účinku díky chromoterapii. Za tímto trochu tajemným názvem se ukrývá možnost umístění a nastavení osvětlení, konkrétně zvolíte barvu dle toho, jakého stavu potřebujete dosáhnout. Pozitivně na nás působí čtyři základní barvy – červená, žlutá, zelená a modrá a jejich prolínání.

Chromoterapie neboli terapie barev patří mezi metody alternativní medicíny
i (Zdroj: PTÁČEK-velkoobchod, a.s.)
Chromoterapie neboli terapie barev patří mezi metody alternativní medicíny

Není sprcha jako sprcha

V případě, že nemáte na vanu prostor, nebo jen preferujete sprchování, i tak si domácí wellness můžete užívat. „Pro osvěžení a nastartování těla postačí sprchová hlavice s přepínačem proudů. Běžným proudem se tak umyjete, dešťový příjemně pohladí a masážní dokonale prokrví pokožku. Ještě většího relaxačního účinku dosáhnete zabudováním sprchového panelu,“ doporučuje Ing. Václav Vančura, technický ředitel koupelnových studií. Sprchový panel mívá vícero podob, hodí se i do menších koupelen a nabízí případně také možnosti chromoterapie či pouštění hudby.

Pořiďte si praktickou sprchovou hlavici s přepínačem proudů
i (Zdroj: PTÁČEK-velkoobchod, a.s.)
Pořiďte si praktickou sprchovou hlavici s přepínačem proudů

Stropní panel umí evokovat letní déšť, dešťovou mlhu, ale nabízí i další proudy. Hydromasážní panel instalovaný na zeď poskytuje důkladnější masáž celého těla. Komplexnější řešení poskytují multifunkční sprchové boxy, jež disponují nejen nejrůznějšími tryskami, ale také párou či aromaterapií.

Saunováním ku zdraví

Kromě koupelí a případného otužování, které ovšem není pro každého, se velké oblibě v oblasti domácího wellness těší saunování. Doba pokročila, proto pořídit si saunu domů již není nic složitého, navíc ji lze zakomponovat přímo do obytné části. K dispozici jsou jak finské sauny, po jejichž použití je vhodné se ochladit ve sprše, kádi nebo bazénku, tak parní či infrasauny. Poslední dva jmenované typy nevyžadují následné ochlazení, ale určitě vždy po jejich opuštění odpočívejte.

Saunování působí blahodárně na lidský organismus například tím, že dochází k rychlejší produkci bílých krvinek, jež jsou našimi ochránci před viry a infekcemi, navíc se tělo pocením zbavuje toxinů. „Jestliže zvolíte finskou saunu, počítejte s klasickou teplotou okolo 90 °C. Mnohem přívětivější i pro ty, kterým takto vysoké teploty nedělají dobře, jsou infrasauny, kde se teplota pohybuje kolem 50 °C. Vlhkost vzduchu pak činí přibližně 10 až 20 %. Velmi příznivě působí na dýchací cesty římská sauna s teplotou kolem 70 °C a vyšší vlhkostí. V tomto případě je zároveň možné vyřešit dvě věci jedním vybavení, a to sprchovou kabinou s párou,“ uvádí Vančura.

Parní box je pro domácí wellness ideální
i (Zdroj: PTÁČEK-velkoobchod, a.s.)
Parní box je pro domácí wellness ideální

Saunu si samozřejmě můžete nechat postavit větší a například jako samostatnou jednotku na zahradě, ale mnohem oblíbenější jsou boxy, které si často i sami jednoduše sestavíte. Na výběr přitom máte z různých velikostí, od nejmenších pro jednoho až po prostornější.

Zdroj informací: PTÁČEK-velkoobchod, a.s.

Publikováno: 23. 12. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce