reklama

Ručně vyřezávané betlémy navodí správnou vánoční atmosféru

Předvánoční období přímo vybízí k nejrůznějším návštěvám. Námětů na tyto výlety pro celou rodinu je hned několik a právě takovou akcí může být i výstava betlémů. Betlémy mohou být vyrobeny z nejrůznějších materiálů. Jednu z největších sbírek papírových betlémů najdeme v severních Čechách, kam se právě teď vydáme.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Výstava betlémů navodí správnou vánoční atmosféru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Výstava betlémů zpříjemní předvánoční atmosféru

Za výstavou betlémů se vydáme do města pod Ještědem, kde v obyčejné stodole najdeme jednu z největších soukromých sbírek. Manželský pár, který bydlí v přilehlém domečku, zde vystavuje 1100 betlémů a dalších 300 připravuje pro jejich následné vystavení. Vzhledem k velkému množství betlémů hledali manželé prostor, kam by se jejich sbírka vešla celá, a právě v Českém Dubu našli vhodnou nemovitost s velkou stodolou, kam se posléze přestěhovali.

Lásku k betlémům získala paní Kabátníková již v útlém dětství, kdy její tatínek vyřezával betlém od Mikoláše Alše. Vášeň tak přešla z otce na dceru. V 90. letech pak již jako dospělá žena společně se svým manželem začala v práci svého otce pokračovat. Od té doby se soukromá sbírka rozrostla natolik, že i současná stodola začíná být malá.

A jaké kousky na výstavě betlémů najdeme?

Nejstarší exponát pochází z roku 1922. Ve své sbírce mají manželé betlémy dokonce i z 19. století, ty však vyšly novodobým tiskem. Výstava betlémů nabízí zajímavé kousky. Kromě opravdových staříků zde nalezneme i zajímavý betlém od pana Urbana, který se nese v jeho originálním duchu. V unikátní sbírce nejsou pouze betlémy z naší republiky. Najdeme zde i díla např. z Maďarska, Rakouska, Slovinska, Slovenska, Polska či Anglie. Nechybí ani betlém z Arizony nebo Kanady.

Ve sbírce najdeme mnoho zajímavých kousků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Ve sbírce najdeme mnoho zajímavých kousků

Výstava betlémů je naprosto unikátní. Tatínek i manžel paní Kabátníkové se této vášni věnují opravdu naplno. Zakoupený papírový betlém nalepí na překližku a následně jednotlivé postavičky i domečky vyřezávají ruční lupínkovou pilkou. Tato pilka je velice jemná a dokáže perfektně kopírovat i ty nejjemnější linie.

Postavičky se vyřezávají z překližky lupínkovou pilkou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Postavičky se vyřezávají z překližky lupínkovou pilkou

Jakmile postavičky vyříznou, zahladí hrany jemným smirkovým papírem, aby nebyly hrany otřepené, a následně je sestaví v kompletní betlém a vystaví ve své sbírce.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 11. 12. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.