Wellness, spa, lázně nebo jen prostá sauna v městském bazénu, to vše jsou prostředky, jak něco udělat pro své zdraví a dobrou pohodu. Ne vždy se nám ale chce ven z domu, zvlášť když už začne být venku nevlídno a zima. Ochudit se o tyto zážitky ale nemusíme. Řešením je domácí wellness, který si můžeme vytvořit i v panelákovém bytě.
Udělejte si domácí wellness a podpořte svou imunitu a zdraví
Pokud milujete příjemně teplou vodu plnou bublinek, které masírují každý kousek vašeho těla, dělá vám dobře horký vzduch a odpočinek ve finské sauně, nebo máte raději léčivé infrapaprsky v infrasauně, jistě navštěvujete nejrůznější masážní salóny, veřejné sauny nebo městské bazény. Případně si dopřejete čas od času pobyt v některém z wellness zařízení, lázních nebo spa.
Jenže tohle hýčkání a rozmazlování něco stojí. Nejen, že musíte za takový relax platit (a někdy ne zcela zanedbatelnou sumu), ale musíte také mnohdy cestovat za svým vysněným zážitkem mnoho kilometrů. A teď si představte, že byste toto všechno měli na dosah ruky přímo u vás doma – ano, domácí wellness.
Domácí wellness ovšem není jen účelná místnost podobná koupelně, ale speciální prostor, kam má každý člen rodiny možnost kdykoliv vstoupit, kde můžete nabrat nové síly, dokonale si odpočinout a zrelaxovat se. Čas na domácí wellness, svůj soukromý malý relax, potřebuje každý. A nezáleží na tom, zda vypnete pouze na pár hodin nebo si užijete rovnou relaxační víkend.
Víte, že:
Slovo wellness znamená soulad duše, mysli i těla.
Sauna a vířivka jako základ domácí wellness pohody
Sauny můžeme rozdělit na několik základních typů:
Samostatným typem je sauna venkovní, která tvoří moderní a jedinečný prvek na zahradě nebo u domu. Může být finská, parní, kombinovaná nebo tvořená saunovým kontejnerem.
- finská – má kromě celé řady jiných výhod blahodárné účinky na imunitní a kardiovaskulární systém těla, poskytne uvolnění unaveným svalům, navodí příjemné pocity relaxace a celkového uvolnění a vyplaví nečistoty. To vše při teplotách 80 až 110 °C a nízké vlhkosti vzduchu.
- bio – je ideálním řešením pro ty, kterým vyhovují nižší teploty v rozmezí 40 až 60 °C a vlhkost vzduchu díky parnímu vyvíječi 50–80 %. Je to v podstatě kombinace mezi saunou a parní kabinou. V biosauně je příjemnější teplota a vyšší vlhkost, což je řešení také pro začátečníky, děti nebo kardiaky.
- infrasauna – využívá infračervené záření k prohřátí těla a kloubů. Infračervené záření je neviditelné elektromagnetické záření, které zahřívá přímo tělo, aniž by ohřívalo okolní vzduch, jako tomu je u tradičních saun.
- kombinovaná – představuje spojení výhod finské sauny nebo bio sauny a infrasauny. Můžete si tak užívat finské saunování a vypotit z těla nečistoty či prohřát a zregenerovat celé tělo díky infrazářičům.
- parní kabina
- saunový kontejner
Oblíbenější proceduru, než poležet si ve vířivce, asi těžko najdete. Pobyt ve vířivce má prokazatelný vliv na svaly, klouby a posiluje krevní oběh. Navíc, pokud si naordinujete bublinkovou koupel s přáteli, si užijete i společnou zábavu.
Ve vířivce můžeme absolvovat hydroterapii, která uvolňuje namožené a napjaté svalstvo a klouby, působí proti kardiovaskulárním onemocněním a posiluje krevní oběh. Také ale pomáhá proti artritidě a stresu, vyplavuje endorfiny, přispívá ke kvalitnímu spánku nebo zlepšuje vaši pokožku a uklidňuje alergické reakce.
Každé, i domácí wellness by mělo obsahovat tyto části:
- mokrá zóna (parní kabina, vířivka, ochlazovna, bazén nebo vana)
- suchá zóna (převlékárna, odpočívárna)
- tepelná zóna (finská sauna, infrasauna, solárium)
Suché a mokré části wellness na sebe musí navazovat.
Zařídit si domácí wellness chce mít jisté zkušenosti. Než koupit produkty pochybné kvality nebo si pořídit něco, k čemu nebudeme mít později žádné využití, je lepší se svěřit do péče odborníků, kteří nám poradí. Jejich rady nám mohou i celkem dost peněz ušetřit.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Současné trendy; SPA Studio s.r.o.; saunujeme.cz; wellness-vision.cz
Publikováno: 5. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová