Zvlhčovače místnosti jsou skvělými bojovníky proti suchému vzduchu v domě. Zvlhčený vzduch pak může pomoci minimalizovat různé zdravotní problémy. Suchý vzduch totiž může způsobit, že vaše nosní cesty a vedlejší nosní dutiny budou suché a podrážděné. Víte však, jak si vybrat ten nejlepší zvlhčovač vzduchu? Poradíme vám.
Zvlhčovač místnosti
Zvlhčovač místnosti není jen jeden, a proto při výběru toho správného zvlhčovače si rozmyslete, zda chcete zvlhčovat pouze jednu místnost nebo celý dům. Obvykle se zvlhčuje pouze ložnice, ale tam, kde jsou děti, je vhodné také pořídit zvlhčovat i do jejich pokojů. V případě, že žijete ve velmi suchém prostředí, nebo máte velmi vážné příznaky spojené s problémy vedlejších nosních dutin, zvažte investici pro zvlhčovače, který zvládne dostatečně zvlhčit celý dům.
Jaká by měla být optimální vlhkost v místnosti?
Optimální vlhkost pro zdravou pokožku a nosní cesty se pohybuje okolo 40 až 50%. V zimním období se však může stát, že v místnosti, kde není zvlhčovač, může vlhkost klesnout dokonce pod 20 % – to může mít velmi negativní účinek pro pokožku. Může to poškodit kožní ochrannou bariéru, což u jedinců s ekzémem nebo u starších dospělých může vést k suché a svědivé pokožce. Pro každého, kdo chce mít zdravou pokožku, je proto velmi důležité, aby měl i tu správnou relativní vlhkost vzduchu.
Jak se suchý vzduch projevuje na vašem těle?
Suchý vzduch způsobuje třeba to, že se ráno probouzíte s ucpaným nosem, vyprahlými ústy, popraskanými rty a mnohdy i s bolestí hlavy. Problém se objevuje především v zimních měsících, kdy se topí a málo větrá. Sucho v místnosti způsobuje otok sliznic, především těch v nose, což vede ke zvýšené produkci hlenů. Výsledkem toho je ucpaný nos, nepříjemné pocity škrábání, štípání a řezání v očích, ústní dutině a v krku. Zvlhčovač vzduchu v místnosti dokáže předejít popraskání sliznice v nosu, krvácení z nosu, chronické rýmě, ucpaným dutinám, vzplanutí astmatu i suchu v ústech a krku.
Jak fungují zvlhčovače místnosti?
Abychom vám pomohli vybrat ten správný zvlhčovač místnosti, je důležité si uvědomit, že jich existuje hned několik typů. Ty odpařovací přijímají vodu, která se odpařuje a mění se ve vodní páru. Ve své podstatě zvlhčují sušší vzduch průchodem přes mokrý povrch jako papír, knotový materiál nebo destičku s plastem. Aby odpařovací zvlhčovače mohly zvlhčovat, potřebují k tomu však velké množství vzduchu. Bohužel jsou také poměrně hlučné a některé modely vyžadují výměnu filtru.
Další možností jsou ultrazvukové zvlhčovače, které vyvrhují ven kapičky vody pomocí nebulizéru (rychle vibrujícího disku, který rozprašuje vodu) nebo odstředivého atomizéru. Když stojíte před ultrazvukovými zvlhčovači, cítíte chlad, protože kapičky vody se mění na páru až mimo přístroj. I proto je právě ultrazvukový zvlhčovač nejvíce oblíbený a žádaný. Třetí možností jsou pak vaporizéry. Tyto zvlhčovače nejprve ohřívají vodu a vytvářejí páru. Mohou být však nebezpečné pro děti, protože se o ně mohou popálit. Všeobecně nejsou příliš populární a příliš často se s nimi již nesetkáte.
Podle čeho si tedy vybrat svůj zvlhčovač?
- V prvé řadě popřemýšlejte, kde ho chcete mít a jak je velká místnost. Pozor, tím největším zvlhčovačem vše nevyřešíte. Příliš velký zvlhčovač představuje příliš mnoho vlhkosti, což pak může způsobit příliš mnoho roztočů, plísní a alergických reakcí. Vyberte si proto takový zvlhčovač, který je adekvátní pro danou plochu.
- Důležité je i jeho snadné užívání. Určitě také chcete, abyste mohli zvlhčovač snadno přemisťovat. Hledejte také uživatelsky přívětivé ovládací prvky a jasně viditelné zobrazení úrovně vlhkosti i nastavení.
- Pomoci vám může i hygrostat. Co to je? Hygrostat je schopný vypnout přístroj ve chvíli, když v místnosti dojde k úpravě vlhkosti na potřebné procento. Pokud ho váš přístroj nemá, kupte si levný vlhkoměr k sledování úrovně vlhkosti v místnosti.
- Při výběru zvlhčovače si všímejte, jak často a jakým způsobem ho čistit. Některé zvlhčovače místnosti se čistí snadněji než jiné. Ve většině případů však platí, že zvlhčovač musíte každý den vypustit, opláchnout a vysušit. Dále pak dodržujte pokyny výrobce. Pokud byste zvlhčovač řádně nečistili, mohou se v nádrži usazovat mikroorganismy, které se mohou šířit vzduchem a mohou způsobovat řadů zdravotních problémů.
Jakou velikost zvlhčovače potřebuji?
- Malé až středně velké prostory jako ložnice, školky či domácí kanceláře si vystačí se stolním nebo pokojovým zvlhčovačem. Stolní zvlhčovače mohou mít malý půdorys a jsou určeny k postavení na komodu, pult, stůl nebo stolek. Jsou často přenosné, takže je můžete podle potřeby přemístit do jiných místností. Pochlubit se obvykle mohou i dlouhým provozem. Některé z nich jsou schopné fungovat až 24 hodin bez potřeby doplnění vody. A i když jsou malé, mají řadu dalších funkcí. Můžete u nich třeba nastavit rychlost, mají vestavěné vlhkoměry, mohou kombinovat teplou i studenou mlhu a nechybí jim ani indikátory nízké hladiny vody.
- Na velké plochy a do velkých místností můžete přidat vlhkost pomocí konzol nebo vícero samostatných jednotek. Tyto zvlhčovače se obvykle umisťují na podlahu a nepřemisťují se. Existují různé typy těchto zvlhčovačů, které se mohou pochlubit i různým designem.
Zvlhčovač místnosti v kombinaci s čističkou vzduchu
Abyste odstranili problémy spojené s uvolňováním nečistot ze zvlhčovače, můžete si pořídit zvlhčovač kombinovaný s čističkou vzduchu. Ušetříte tím, protože nemusíte kupovat dvě samostatná zařízení. Čističky jsou účinné při snižování některých dráždivých látek ve vzduchu a zlepšování kvality vzduchu. To je následně spojeno se zlepšením zdravotního stavu u alergiků a astmatiků. Mimo to má pozitivní vliv na vysoký krevní tlak a zánětlivá onemocnění.
Zvlhčovač vs. difuzér
Poměrně často dochází k záměně zvlhčovače s difuzérem. Vypadají totiž podobně a oba ovlivňují vzduch v místnosti. Nicméně difuzér je malý spotřebič s menší nádrží, který je určen k rozptýlení esenciálních olejů do vzduchu pro aromaterapii. Mimo to pak dodá do vzduchu i trochu vlhkosti. Zvlhčovač je naopak větší zařízení, které je určené k vyrovnání vlhkosti vzduchu. Samozřejmě, že existují hybridní zvlhčovače, které mají také zásobníky na esenciální oleje a které kromě zvlhčování prostoru umožňují také aromaterapii. Pokud je vaším cílem rozptýlit do vzduchu esenciální oleje, je k tomu lepší použít difuzér. V případě, že chcete v místnosti především zvýšit vlhkost, zvolte zvlhčovač. Hybridní přístroj vám pak poskytne obojí najednou.
Publikováno: 11. 11. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: consumerreports.org, gaiam.com, holmesproducts.com, thespruce.com, wikihow.com