reklama

Podzim naplněný kreativitou: Vytvořte si originální dekorace snadno a rychle

Možná se vám to kvůli sychravému počasí nezdá, ale podzim je krásný čas. Jeho čarování s barvami představuje dokonalý zdroj inspirace pro nejrůznější podzimní tvoření, které lze provádět nejen venku, ale při nepříznivém počasí právě i v interiéru. Nejrůznějšími aktivitami zabavíte sebe, ale i děti, které tak vytáhnete od počítače či televize a přispějete ke zlepšení jejich jemné motoriky.

i (Zdroj: iStock)
Podzimní tvoření je ideální činnost pro rodiče s dětmi (Zdroj: iStock)

Podzimní tvoření: Hrátky s listím a přírodninami

Jedním z nejvděčnějších podzimních materiálů jsou bezesporu listy. Pouhým šikovným smotáním z nich vytvoříte krásné květy růží, které po přidělání na špejli či klacík snadno svážete do větší kytice. Vytvořte do pevnějších listů dírky pro protažení provázku a nechte děti, aby si navlékáním vytvořily originální náhrdelník či dekoraci do okna. Mezi oblíbené kratochvíle patří vytváření koláží a různých obrázků z listů či jejich obtiskování.

Potřebovat budete opět jen listy různých tvarů a velikostí, papír, lepidlo nebo barvy temperového či kvašového typu a samozřejmě štětce. Listy ze strany, kde jsou znatelnější žilky, natřete barvou a obtisknete na papír. Takto vznikají vskutku originální umělecká díla. Spoustu zábavy si děti užijí také při tvorbě zvířátek a postaviček z kaštanů, žaludů, šišek a dalších přírodnin.

Oblíbené postavičky z kaštanů
i (Zdroj: Shutterstock, Inc.)
Oblíbené postavičky z kaštanů

Osobitá svítilna

Podzimní tvoření je ideální k výrobě různých lampiček, lucerniček a svícínků. Obyčejné zavařovací sklenice mohou posloužit jako základ pro originální lucerničky, do kterých pro větší bezpečnost lze použít LED svíčky. A jak na to? Omotáním sklenice gázou s dokreslením či dolepením očí vytvoříte děsivou mumii. Za použití speciálních barev, fixů či fólií dotvoříte s dětmi podzimní či strašidelné dekory. Pokud si nejste jistí, jaké barvy se hodí na sklo, poradí vám nákupní rádce, na jehož stránkách jistě objevíte i spoustu další inspirace. Jak se říká, hodně muziky za málo peněz vytvoříte s trochou fantazie třeba i z obyčejného papíru, roliček od toaletního papíru, zbytků látek, vaty nebo starých punčocháčů.

Jednoduché, leč efektní lucerničky
i (Zdroj: Shutterstock, Inc.)
Jednoduché, leč efektní lucerničky

Rohlíčky nejsou jen vanilkové

Ještě předtím, než začneme připravovat zásoby vanilkových rohlíčků, přijede v listopadu na svém bílém oři sv. Martin. Toho kromě husy uctíme také tradičními svatomartinskými rohlíčky. Receptů na ně existuje bezpočet, my pro vás máme pro inspiraci jeden nekynutý.

Připravte si 400 g hladké mouky, 250 g másla, 1 smetanu ke šlehání, povidla na plnění rohlíčků a moučkový cukr na jejich posypání. Vypracujte pevné těsto, které necháte v potravinářské fólii odpočívat hodinu až dvě v lednici. Bochánek si následně rozdělíte na čtyři díly, z každého rozválejte přibližně 3mm placku a rozdělte rádélkem na osminy. Pak už jen naplnit, zabalit a upéct 20 minut na 165 °C. Svůj podzimní piknik ještě doladíte například dýňovou polévkou a horkým moštem.

Tradiční svatomartinské rohlíčky
i (Zdroj: Shutterstock, Inc.)
Tradiční svatomartinské rohlíčky

Zima se blíží, vybavte se

V chladných dnech nezahřeje nic tak příjemně jako měkoučký svetr, dlouhá šála nebo třeba teplé ponožky. A co teprve, jsou-li vlastnoručně upletené. Tato dovednost slaví velkou renesanci a ty nejjednodušší projekty zvládne opravdu každý. V začátcích vám budou nápomocná videa nebo zkušená kamarádka, maminka či babička. Prostudujte si také knihy, od základních vzorů se propracujete i ke složitějším projektům.

Pletenina v sychravém počasí zahřeje
i (Zdroj: iStock)
Pletenina v sychravém počasí zahřeje

Doporučujeme začít čelenkou, šálou nebo přehozem, kde pletete stále rovně a klidně jen hladce. Určitě je také lepší zvolit větší rovné jehlice a silnější přízi, s nimiž se vám bude snáze manipulovat, navíc pletení rychleji přibývá. Jakmile vás tato aktivita chytne, probudí se touha tvořit další a další módní kousky i bytové dekorace. A možná časem přidáte i háčkování. Učit se můžete i společně s dětmi, nebo začnete sami a znalosti jim pak předáte.

8 tipů, jak začít s pletením:

  1. Úplným začátečníkům pomohu zkušenější nebo názorná videa z internetu.
  2. Pro začátek používejte rovné větší jehlice a silnější přízi.
  3. Zvolte si nenáročný vzor, vystačíte pouze s hladkým vzorem či líc hladce, rub obrace.
  4. Vybírejte z jednoduchých projektů – čelenka, šála, přehoz.
  5. Nastudujte si symboly používané v popisech pletení.
  6. Postupně se nebojte pustit i do větších projektů – čepice, pléd či trénink různých vzorů
  7. Uteče-li vám očko, nemusíte hned párat. Vezměte háček, jehlu či další jehlici a s jejich pomocí oka provlékejte odspodu nahoru, až se propracujete k jehlicím. Tam vzniklé oko navlečte a upleťte.
  8. Hotovou práci dle zvoleného materiálu tzv. blokujte – vypněte na pevné podložce a fixujte teplem či vlhkostí (napařovačem apod.).

Jakékoliv tvoření podporuje nejen v dětech kreativitu, fantazii, zvídavost a chuť přicházet s novými vlastními nápady. Rozvíjí jejich jemnou motoriku, schopnost soustředit se a s každým dokončeným projektem narůstá i jejich sebedůvěra. Tak s chutí do tvorby, skýtá netušené možnosti a je vysoce pravděpodobné, že odhalíte i svůj skrytý potenciál.

Zdroj informací: Heureka Group a.s.

Publikováno: 13. 11. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce