Minerální voda z Luhačovic je díky svému unikátnímu složení považována za jednu z nejúčinnějších léčivých vod v Evropě. Zdejší prameny jsou vzácnými pozůstatky třetihorního moře, díky čemuž mohou návštěvníkům Luhačovic nabídnout specifickou léčivou kvalitu. Místní voda obsahuje řadu minerálů a prvků, jako jsou jód, vápník, hořčík, draslík, sodík, nebo vzácný bor a lithium, a je také přirozeně protizánětlivá. Díky tomu má blahodárný vliv na lidský organismus a lze ji využít napříč širokým spektrem zdravotních potíží – k léčbě dýchacích cest, pohybového aparátu, srdce a cév, k posílení imunity i doléčení po onkologické léčbě.
Luhačovice a jejich voda
Prameny v Luhačovicích vyvěrají z různých hloubek a mají různé názvy. Společnost Lázně Luhačovice, a.s. v současné době spravuje deset přírodních léčivých pramenů z celkového počtu třinácti. Využívají prameny Vincentka II, Ottovka, Aloiska, Dr. Štastný, Nová Janovka, Nová čítárna, Nový Jubilejní, Elektra, Jubilejní a Vladimír. Jejich společným znakem je vysoký obsah oxidu uhličitého a léčivého jódu, každý z nich má ale také své specifické vlastnosti.
Elektra například obsahuje ze všech pramenů nejvíce minerálů. Nejvydatnějším pramenem je Nová čítárna s maximálním čerpaným množstvím až 90 litrů za min. A nejhlubším pramenem Nový Jubilejní, který sahá do hloubky přes padesát a půl metru. Hlavní léčivým pramenem pro Lázně Luhačovice, a.s., je však Nová Janovka, nebo také Janova voda, která kupříkladu oproti známé Vincentce obsahuje více lithia, ale i další prvky, jako je draslík a vápník.
Léčivá voda a lidský organismus
Přírodní minerální vody jsou díky vysokému obsahu minerálních látek a proplynění oxidem uhličitým jedním z nejúčinnějších léčebných prostředků, pomáhajících od různých zdravotních potíží. „Terapie minerálními vodami pomáhají například u stavů po zápalech plic a u chronických onemocnění horních a dolních dýchacích cest. Pobyt v lázních ale může přispět i k posílení celkové obranyschopnosti,“ uvádí MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s. Mezi tradiční lázeňské procedury s využitím přírodních pramenů patří inhalace, pitná kúra a uhličité koupele.
Jak a proč správně inhalovat
Aplikace minerálních vod formou inhalace patří mezi nejdůležitější procedury lázeňské léčby chronických onemocnění horních a dolních dýchacích cest. Procedura inhalace má v lázeňském prostředí pevný postup a pravidla. „Celý inhalační proces v rámci jednoho dne začíná kloktáním a proléváním horních cest dýchacích minerální vodou, tedy očištěním sliznic. V indikovaných případech následuje inhalace bronchodilatačního medikamentu nebo se přímo přistupuje k inhalaci minerální vody zvlášť nosem a ústy, nejčastěji po sedmi minutách každým způsobem. Potom zpravidla následuje 15 minut inhalace prostorové a na závěr inhalace olejová,“ popisuje MUDr. Petr Pšenica.
K inhalační terapii jsou nejvhodnější právě vody typu luhačovické Janovky, které se při procesu vdechují ve formě aerosolu ze speciálního inhalačního přístroje. Ten dokáže regulovat teplotu mlžiny a cíleně tak ovlivnit činnost zasažených sliznic. „Minerální vody při inhalacích zvlhčují povrch sliznic dýchacích cest. Účinně také napomáhají rozpouštění průduškového hlenu, a tím snadnějšímu odkašlávání,“ vysvětluje účinky procesu MUDr. Petr Pšenica.
Na zdraví! A pro zdraví!
Nejen inhalace, ale i pitná kúra, při které jsou popíjeny minerální vody s obsahem oxidu uhličitého, má pozitivní vliv na lidské zdraví. „Hlavní indikací pro pitnou terapii luhačovickými minerálními vodami jsou nemoci zažívacího ústrojí a nemoci z poruchy látkové výměny. Minerální vody ovlivňují motilitu, neboli pohyblivost žaludku, střev i žlučníku, a působí na sekreční činnost slinivky břišní,“ uvádí MUDr. Petr Pšenica a pokračuje: „Již zmiňovaná Vincentka je označovaná za ‚lék našich babiček‛. Běžně je užívaná jako přírodní doplněk výživy pro sportovce, děti i těhotné ženy, a dokáže pomoci i v domácím prostředí s celou řadou běžných obtíží. Svým obsahem a vyvážeností minerálních solí a prvků umožňuje rozpouštění hlenů v žaludku a střevech, a tak se doporučuje na pitné kúry při žaludečních vředech a jejich pooperačních stavech nebo při cukrovce.“ Vincentka také pomáhá regenerovat vnitřní prostředí člověka po velkých ztrátách potu při sportu, těžké fyzické práci nebo horečkách.
Tip odborníka: Správný postup při pitné kúře
Stejně jako inhalace, i pitná kúra má svá pravidla a je třeba při ní zohlednit stadium choroby. Dávkování je tedy individuální, zpravidla ale dvakrát denně na lačno před snídaní a před večeří. Zcela výjimečně se ordinuje ještě před obědem, odpolední svačinou nebo před spaním. Jednotlivá dávka se pohybuje mezi 220 a 660 ml.
Doporučuje se zahájit dávkou 220 ml, což odpovídá jednomu lázeňskému pohárku. Později se může dávka zvýšit dle snášenlivosti na dva až tři pohárky, přičemž vyšší dávka bývá ordinována zejména ráno. Jeden pohárek se doporučuje vypít během dvou až tří minut a mezi jednotlivé pohárky vkládáme pauzu deset minut. Při dráždivých stavech v zažívacím traktu je voda ohřívána na 30 až 40 °C.
MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s.
Vana plná zdraví
Lehnout si do vany a nechat léčivé bublinky oxidu uhličitého, ať tělo regenerují za vás. Přesně v tomhle spočívá princip uhličitých koupelí s využitím luhačovických minerálních pramenů. A i když se po nich můžete cítit unavení, pomáhají přesně tam, kde je třeba.
„Uhličitá koupel je pro organismus aktivní děj, při kterém dochází k roztahování cév de facto v celém těle,“ popisuje MUDr. Petr Pšenica a hned navazuje: „Při koupelích se oxid uhličitý vstřebává kůží, čímž zlepšuje její prokrvení a příznivě tak působí na popáleninové jizvy, atopický ekzém, ale také na srdeční a cévní systém. Koupele také snižují krevní tlak a tepovou frekvenci, a zefektivňují tak srdeční činnost. Současně ale ovlivňují i regulační pochody centrální nervové soustavy a mají vliv i na periferní nervový systém.“ V Luhačovicích jsou ke koupelím využívány unikátní dvouplášťové vany.
Technologie jímání a napouštění vody do van je šetrnější, manipuluje se se studenou vodou a k jejímu ohřevu dochází až přímo ve vaně. V průběhu tak unikne jen minimum oxidu uhličitého a ten doputuje až do vany ve vysoké koncentraci. Teplota uhličité koupele se pohybuje mezi 34 a 36 °C, na první dobrou tak nastává pocit chladu, který ale po chvíli odezní.
Tip: Uhličitá koupel v hotelu Alexandria
Nemůžete nebo nechcete absolvovat pobyt v lázních, ale rádi byste zakusili pravou lázeňskou proceduru s využitím léčivých přírodních vod? Tak vyrazte do luhačovického Spa & Wellness hotelu Alexandria**** a zkuste uhličitou koupel! „Do hotelu je přiveden léčivý pramen, takže si zde hosté mohou vedle široké wellness nabídky vychutnat i cenné bonusy lázeňského zázemí – pramen totiž můžeme využít na uhličité koupele, které jsou jinak doménou léčebných pobytů,“ uvádí Ing. Jiří Dědek, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a.s., a dodává: „To navíc plně koresponduje s nabízenými komplexními službami, kdy je například v rámci pobytu Medical wellness možno využít i služeb lázeňského lékaře.“ Mimo toho se zde můžete těšit na řadu dalších lákadel, jako je wellness centrum ve stylu starého Říma, saunový svět s laconiem a finskou saunou či restauraci s noblesou první republiky. Více na www.hotelalexandria.cz.
Zdroj informací: Lázně Luhačovice, a.s.
Publikováno: 13. 11. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce