reklama

Odškodnění za pracovní úraz

Fráze pracovní úraz s sebou automaticky nese i souhrn následujících otázek, se kterými vám v dnešním článku poradíme.

Pracovní úraz znamená nepříjemnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Utrpěli jste pracovní úraz?

  • Jak se zachovat, když se vám stane pracovní úraz?
  • Jaké jsou vaše práva a povinnosti zaměstnance?
  • Co dělat, když zaměstnavatel odmítne vyplatit odškodnění?

Pokud se vám stal pracovní úraz, je důležité znát základní povinnosti zaměstnavatele a práva zaměstnance. Je dobré vědět, že na to nejste nikdy sami a v případě potřeby se můžete obrátit na specialisty, kteří mají v tomto oboru bohaté zkušenosti a rádi vám pomohou s celým procesem pracovního úrazu a jeho odškodnění.

Základní povinnosti zaměstnavatele

Zaměstnavatel má jako základní povinnost zajistit ochranu a bezpečnost na pracovišti. I přes veškerá opatření však může dojít k úrazu. V tom případě je zaměstnavatel povinen úraz nahlásit příslušným orgánům. Tímto začíná proces odškodnění.

Právo na odškodnění

Jedním z nejdůležitějších kroků při pracovním úrazu je jeho nahlášení. Pokud došlo k úrazu při výkonu práce nebo v souvislosti s prací, má zaměstnanec právo na odškodnění. Odškodnění za pracovní úraz může zahrnovat náhradu za bolest, náhradu za trvalé následky, nebo dokonce odškodnění v případě smrti.

V případě pracovního úrazu je vhodná informovanost
V případě pracovního úrazu je vhodná informovanost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy se obrátit na odborníky

Může se stát, že se nemůžete se zaměstnavatelem shodnout na výši odškodnění při pracovním úrazu, nebo vás dokonce může potkat nevyplacené plnění za pracovní úraz. V takovém případě je žádoucí obrátit se na odborníky, kteří vám poradí, zda máte nárok na odškodnění a jak postupovat dále.

Obrátit se na odborníky, jako jsou poradny pro zaměstnance, je vhodné i pokud řešíte následující situace a nejste si jisti, jak máte postupovat:

Pracovní úrazy jsou situace, při kterých je důležité znát svá práva a povinnosti a být připraven. V případě potřeby máte vždy možnost obrátit se na odborníky, kteří vám rádi pomohou s celým procesem odškodnění za pracovní úraz.

Zdroj informací: Pracovní úraz – Kolín

Publikováno: 10. 9. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce