reklama

5 tipů jak zařídit moderní dětský pokoj pro dívku

Moderní dětský pokoj pro dívku spojuje zábavný i oddechový prostor. Odráží zvláštní styl vaší ratolesti a do jisté míry s ní roste. Sny, představy i praktičnost dívčího pokoje přenese do reality pečlivě vybraný nábytek, úložné prostory, dominantní barvy, doplňky a dekorace. Mnohem snazší se vám bude zařizovat pokoj pro holčičku či rekonstruovat pokoj pro slečnu, pokud budete mít podnětné nápady a inspirace.

Zdroj: moebelix.cz

1. Dětský pokoj pro dívku baví a inspiruje

Návrh a vytvoření dokonalého dětského pokoje pro dívku se odráží od toho, co chce mít dívka ve svém pokoji. Dívčí pokoje jsou místem, kde se důmyslně spojuje prostor pro hraní, spaní a později učení. Nad tím vším vládne zábava, rozvíjení kreativity a vlastní zájmy dívky. Má ráda hudbu, koně, vybraný sport? Použijte to jako hlavní inspirace pro design nového dívčího pokoje.

Maminky vyžadují pořádek, který chtějí s lehkostí přenést na své dcery. Různé typy úložných prostorů, jako jsou dětské skříně, komody, dětské úložné regály nebo police pomohou s úhledným uložením oblečení, hraček, sportovních potřeb i kreativních sad. Už při návrhu pokoje myslete na předměty, které odrážejí osobnost vaší dcery – vlastní umělecké výtvory, vítězné trofeje, fotografie, školní úspěchy.

2. Barvy pro moderní dívčí pokoj

Není pochyb o tom, že v pokojích pro malé princezny kraluje růžová. No, pokud se vám a vaší dcerce líbí jakákoli jiná barva, jděte do toho. Při vybírání nábytku do dívčího pokoje je skvělou volbou bílá a šedá. Jsou to nadčasové barvy a hodí se k jakýmkoliv jiným barvám. Vyberte hlavní části zařízení pokoje v těchto barvách a pro další nábytek můžete použít různé výrazné i pastelové odstíny – růžovou pro jemnost, levandulovou jako alternativu růžové nebo uklidňující světle modrou.

Pokud si přejete barevné schéma, které bude růst s vaší holčičkou, popřemýšlejte nad hnědou (dřevem) a bílou. Eleganci a šarm dětského pokoje pro dívku dosáhnete spojením bílého, černého a zlatého (na akcenty – svítidla, nástěnné dekorace a rámy obrazů).

Růžový dětský pokoj pro princeznu
Růžový dětský pokoj pro princeznu (Zdroj: moebelix.cz)

3. Skvělým základem je nadčasový nábytek

Při navrhování dětského pokoje pro dívku neexistuje přesný návod. Když vytvoříte pevný základ z kvalitního nábytku (postel, skříně), flexibilní úložný prostor (komody, police) a dobře promyšlené dekorace (osvětlení, textilní dekorace, zrcadla, výzdoba stěn), s malými obměnami bude sloužit až do dospívání.

Pokud zařizujete pokoj pro holčičku miminko, ústředními prvky je dětská postýlka, dostatečně velká skříň, přebalovací pult a velké pohodlné křeslo pro vás. Když se z miminka stane lezoun, jeho hlavní svět se bude odehrávat na podlaze. Během prvních let oceníte kromě úložných boxů na hračky také kvalitní koberec.

V pokoji starší dívky je oblíbená útulná a dostatečně velká postel s množstvím jemných polštářů, s barevnou ložní přikrývkou a dekami, funkční pracovní stůl a židle. Klidně i koutek na čtení s malým stolkem a robustním ušákem. Své místo zde najde spousta dekorativních světýlek, koberců z umělé kožešiny, fotorámečků na stěnách či celá fotostěna a také jemné pokojové květiny.

Tip:

Zařizujete spolu s dětským pokojem zároveň i obývák? Ještě před nákupem nového nábytku se inspirujte tipy, jak sladit podlahu s nábytkem. Nové poznatky tak aplikujte i při zařizování pokoje pro vaši dívku a přineste tak své domácnosti harmonii barev a materiálů.

Bílé doplňky v dětském pokoji pro dívku
Bílé doplňky v dětském pokoji pro dívku (Zdroj: moebelix.cz)

4. Inspirativní dekorace pro pohodlí

Dekorace dětského pokoje pro dívku podtrhnou osobnost, zájmy a kreativní vyjádření vaší malé holčičky či dospívající slečny. Zatímco v ložnici malých dívek vám pomohou roztomilé potisky, baldachýn nad postel, výrazné barvy nebo hravé tapety na stěnách, v pokoji pro teenagerku bude zdobení o něco složitější. Hlavně proto, že její názory se mění velmi rychle.

Klíčem je vytvořit místnost s praktickou strukturou a možností rychlé změny. Poskytněte jim inspirace pro dekorace a doplňky a nechte jim prostor, projevit se. Unikátním způsobem, jak vnést do dívčí ložnice osobitost je nakupovat z druhé ruky či upcyklovat vintage věci, které si zamiluje (stará komoda, skleněná vitrína, retro křeslo, noční stolek).

Vyhrajte si s trendovými květinovými nebo geometrickými vzory tapety na jedné stěně pokoje. Nebo dejte inspirativní tapetu rovnou na strop dívčího pokoje (hvězdná obloha nebo motiv kazet). Netradiční dekorací dívčího pokoje, který jí dá punc výjimečnosti, je zaručeně houpačka a křeslo spuštěné ze stropu místnosti.

Proměňte dívčí pokoje na krajinu kouzelných světýlek - od stropních osvětlení, přes náladová světla, drobná řetězová světýlka rozvěšená po celém pokoji (i na policích a čele postele) až po jemné noční lampičky.

Dětská patrová postel v bílé barvě
Dětská patrová postel v bílé barvě (Zdroj: moebelix.cz)

5. Myslete na to, že...

Navrhnout pokoj pro dívku přináší s sebou mnoho rozhodování, prověřování i kompromisů. Existuje několik doporučení, čemuž se při tvorbě dětského pokoje vyvarovat. Prvním příkladem je přílišná orientace na moderní vzory a nejnovější trendy, které ovšem nemají nic společného s osobností vaší dcery. Také se vyhněte výběru hlavních částí zařízení a nábytku, ze kterých velmi rychle vyroste.

Mnozí rodiče dívek vedou věčné zápasy se spoustou oblečení, hraček, knih a celkově s organizací věcí. Vyvarujte se toho a už na začátku hledejte efektivní a dostatečné úložné prostory bez obětování pohodlí a stylu.

Při vytváření dětského pokoje někdy rodiče, ale i designéři jaksi zapomenou zohlednit bezpečnost. Berte v úvahu faktor bezpečnosti a potenciální rizika zranění pro daný věk dívky. Při pečlivém zvážení věku, osobnosti a preferencí vaší dcerky, vytvoříte krásný pokoj, který obstojí nejen ve zkoušce času.

Tip:

Při zařizování moderního dětského pokoje nezapomínejte i na důležitý prvek nábytku a tím jsou dveře. Dveře do dětského pokoje musí splňovat ty nejnáročnější požadavky, a proto mějte na paměti, že při jejich výběru je třeba myslet na funkčnost, bezpečnost a samozřejmě také na vzhled do budoucna.

Studentský pokoj pro dívku
Studentský pokoj pro dívku (Zdroj: moebelix.cz)

Moderní dětský pokoj pro dívku je místem mnoha stylů, dekorací a doplňků. Nejdůležitější je, aby zohledňovala všechny důležité činnosti – odpočinek, hřiště a studium. Naplno odrážela to, co vaše dcera miluje a ráda dělá. Podle věku ji zapojujte do hledání netradičních inspirací a podporujte při dekorování pokoje dle vlastního vkusu a stylu.

Zdroj informací: Möbelix, XLCZ Nábytek s.r.o.

Publikováno: 31. 10. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce