reklama

Jaké parametry musí splňovat interiérové dveře?

Dveře v interiéru by měly odpovídat určitým parametrům. Měly by být ale také vkusné a zapadat do celkového rázu interiéru. Také by měly mít zvukovou izolaci, odolat nárazům a být otěruvzdorné. Vybíráte dveře do interiéru podle toho, jak jsou vyrobené a co všechno splňují, nebo vám stačí, že se vám dveře líbí a ostatní věci neřešíte?

Dveře v interiéru by měly být nejen zajímavé, ale také funkční (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dveře v interiéru jsou první, co vidíme při vstupu

Dveře v interiéru většina lidí posuzuje zejména podle toho, zda se jim do bytu hodí, či nikoliv. Dveře do interiéru by ale měly splňovat mnohem víc než jen stránku designu. Přesto ale začneme právě prvotním pohledem na dveře v interiéru. Než si vybereme, musíme vědět, do které místnosti dveře usadíme. Měli bychom rozlišovat parametry dveří třeba v technické místnosti od dveří do koupelny či ložnice.

Dveře by měly nejen splňovat svou funkci, ale měly by také ladit s ostatními prvky interiéru. Dalším důležitým znakem kvality dveří, resp. dveřního křídla, je jeho vnitřní struktura. Na složení struktury totiž závisí kvalita a stabilita dveří.

Voštinové jádro: Tento panel je sendvičového typu, vyznačuje se nízkou hmotností a vysokou pevností. Jako materiál pro výrobu voštin se používá recyklovaný pevný papír, resp. karton. Voštinová výplň vypadá jako včelí plástev. 

Odlehčená dřevotřísková výplň: Takové dveře s vložkou z odlehčené dřevotřísky už mají jistou zvukovou neprostupnost a mohou tedy fungovat jako izolant. Dveře v interiéru jsou díky tomu mnohem pevnější a také mohutnější. Vyznačují se výraznou regulací hluku a dlouhou životností. Odlehčená či také děrovaná dřevotřísková deska vyhovuje běžnému provozu a zabezpečuje pevnost celé konstrukce dveřního křídla.

Je velký rozdíl mezi voštinovou a dutinkovou výplní dveří do interiéru
Je velký rozdíl mezi voštinovou a dutinkovou výplní dveří do interiéru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dřevotřísková výplň: Jedná se o nejdražší variantu výplně, která se používá zejména u speciálních dveří, jako jsou protipožární dveře, bezpečnostní dveře, klima dveře a podobně. Mezi její výhody patří velká odolnost proti namáhání, proražení i hluku. Jedná se o masivní dveřní výplň, kterou lze doporučit při požadavku na vyšší mechanickou odolnost dveří. 

Kromě výplně dveří je potřeba si všímat spodní strany dveří, resp. těsnění, které je v tomto místě použito. Co je nám platná zvuková izolace ve výplni dveří, když pode dveřmi unikají všechny zvuky ven a linou se i dovnitř. V takovém případě je potřeba nainstalovat zvukově izolační lištu.

Dveře se skleněnou výplní musí mít kvalitní sklo
Dveře se skleněnou výplní musí mít kvalitní sklo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak poznat kvalitní dveře v interiéru?

Jestli jsou dveře v interiéru pevné, poznáme už při jejich prvním použití. Velmi zajímavým designovým prvkem, který stále stoupá na popularitě, jsou skleněné dveře. Právě sklo jako výplň dveří by mělo být natolik pevné, aby se nerozbilo při větším nárazu dveří třeba do stěny. Pokud chceme dveře v interiéru se skleněnou výplní a máme doma malé děti nebo neposedné domácí mazlíčky, měli bychom především řešit bezpečnost a požadovat dveře s bezpečnostním sklem nebo s takovým sklem, které je chráněno fólií. Dveře v interiéru se skleněnou výplní bychom měli instalovat spíše do obývacích pokojů, kde tvoří společně s ostatním zařízením vkusnou dekoraci.

Společnost Vekra vsadila na dveře v interiéru v mnoha provedeních. Nabízí tak dveře klasické bílé – nadčasové lakované dveře v luxusní teplé a studené bílé barvě ve špičkové kvalitě provedení, dýhované – exkluzivní dveře, které integrálně splynou se stěnou, celoskleněné dveře jako designové řešení pro ideální prosvětlení a oddělení jednotlivých místností, či posuvné dveře, které nabízejí mimořádně praktické a variabilní řešení pro úsporu místa i zajímavé členění interiéru.

Kvalitu dveří poznáme také podle zvoleného materiálu na jejich výrobu. Typické dřevěné nebo plastové dveře ve vysoké kvalitě nebudou ani po delší době měnit barvu. Což naopak může být problém u dveří potažených přírodní dýhou – ta se vlivem působení slunce a dalších faktorů může po čase probarvit do jiného odstínu.

Podýhované dveře se nabízejí v mnoha barevných dekorech
Podýhované dveře se nabízejí v mnoha barevných dekorech (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tytam jsou také doby nepěkných bakelitových klik, které se po několika nárazech do zdi dokázaly zlomit. Současný trend nabízí kliky převážně kovové ve stejném designu, jako je ostatní kování. Barevná škála kování a klik je opravdu široká. Protože se však ve většině případů jedná o tzv. dutinkovou nerez, může se klika u levnějších typů časem poškodit. Proto je potřeba i na samotné kování klást důraz a požadovat vysokou kvalitu výrobku.

Kromě barvy a materiálu bychom pak také měli uvažovat nad tím, zda jsou pro nás a náš domov vhodnější klasické dveře se zárubněmi, nebo si můžeme nechat nainstalovat dveře posuvné. Na výběr je varianta posuvných dveří do pouzdra, kdy se dveře schovají do zazděného pouzdra. Druhou stavebně jednodušší variantou jsou posuvné dveře na zeď, které jsou zavěšené v garnýži a dají se umístit prakticky do každého interiéru.

Vyzkoušejte místo klasických dveří do interiéru dveře posuvné
Vyzkoušejte místo klasických dveří do interiéru dveře posuvné (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Neměli bychom pak u klasických křídlových dveří také zapomínat na zárubně a obložky, které samy o sobě mohou tvořit velice zajímavý designový prvek, a pozvednou úroveň dveří v interiéru o level výš. Pokud sami nemáme představu o tom, jaké dveře v interiéru budou ty pravé, můžeme se poradit s odborníky, kteří nám díky vizualizaci a kalkulaci postaví dveře opravdu na míru.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; Vekra

Publikováno: 31. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová