Salátovky a pokrmy z okurek jsou součástí jídelníčku snad každé rodiny. Můžeme si z nich vyrobit lahodný salát, ozdobu na obložený chléb nebo jen rychlou svačinku v podobě nakrájených kousků oblíbené zeleniny. Mezi tradiční předkrmy, které k nám dorazily z dalekého Řecka a zevšedněly i u nás, patří tzatziky. Jedná se o oblíbenou pochoutku, která se báječně hodí např. ke grilovanému masu.
Pokrm z okurek na tradiční řecký způsob
Při přípravě tradičního řeckého pokrmu z okurek zpracujeme kompletně celý plod se vším všady, co k němu patří. Použijeme nejen dužinu či jadřince, ale i slupky, které běžně končí v odpadkovém koši.
Okurku nejprve oloupeme a ze slupek odstraníme přebytečnou vodu. Pomoci papírové utěrky je jemně osušíme, následně položíme na silikonovou podložku a vložíme do trouby předehřáté na 70 °C. Slupky z okurek musíme sušit pomalu, nejlépe celou noc. Z takto usušených slupek můžeme vyrobit tzv. okurkový prach, který velmi intenzivně voní i chutná.
Slupky se nám suší a my se můžeme pustit do výroby typicky letního pokrmu z okurek. Tato světoznámá řecká specialita zevšedněla i u nás a my si nyní ukážeme, jak ji správně připravit.
Pokud chceme připravit tzatziky přesně na řecký způsob, musíme okurky zbavit jadřinců. V některých případech okurky neobsahují žádná jadérka, mají jen malé zásobníky vody. Nejlepší způsob, jak to zjistit, je okurku rozkrojit. Položíme ji tedy na prkénko, odkrojíme obě špičky a následně rozkrojíme okurku podélně na 2 poloviny.
U rozkrojené okurky snadno zjistíme, zda má ve svém středu jadřince nebo jen malé zásobníky vody. V každém případě se tohoto středu musíme zbavit. Vezmeme si malou lžičku a vnitřek okurky vyškrábeme. V žádném případě nebudeme ani tuto část okurky vyhazovat. Položíme si ji stranou a připravíme na později. Nejprve si však opět vezmeme papírovou utěrku a zbavíme jadérka přebytečné vody. Pečlivě je vysušíme. Z jadřinců si takto vyrobíme úžasné okurkové sušenky.
Jakmile máme všechny tyto kroky hotové, můžeme se pustit do výroby pokrmu z okurek. Okurky zbavené slupek i jadřinců nastrouháme na jemném struhadle. Strouháme do misky, ve které je navíc položeno sítko. Okurky strouháme do sítka, protože je musíme zbavit přebytečné vody. Správné tzatziky musí být krásně krémové, nikoliv vodové. Vodu z okurek opět nevyhazujeme. Použijeme ji později.
Nastrouhané okurky ponecháme v sítku. Nyní oloupeme česnek, který na jemném struhadle nastrouháme přímo k okurkám. Okurku společně s česnekem vymačkáme přes sítko a přendáme do misky. Nyní už jen stačí pokrm z okurek dodělat. Připravíme si bílý řecký jogurt, který přidáme k nastrouhané okurce a zamícháme. Tzatziky osolíme, opepříme a přidáme olivový olej. Nyní vše důkladně promícháme a vložíme na chvíli do lednice.
Pokrm z okurek se chladí a my můžeme zpracovat usušené slupky z okurek na prach. Vložíme je tedy do mixéru a rozmixujeme na jemný prášek. Nyní už můžeme tento oblíbený pokrm z okurek servírovat. Vychlazené tzatziky vložíme na talíř a přidáme krekry. Předkrm ozdobíme řeřichou a sušenkami z okurkových jadérek. Celý pokrm následně dozdobíme okurkovým prachem.
Pokrm z okurek a jejich využití beze ztrát
Při výrobě tzatziků zpracujeme veškeré části oblíbené zeleniny. Pokrm z okurek se skládá z předkrmu doplněného o krekry, sušenky z okurkových jadérek, to vše jsme dozdobili okurkovým prachem. Stále jsme však ještě nezpracovali vodu z vymačkaných okurek.
Jak možná někteří z nás vědí, voda z okurek se báječně hodí do ginu. Vzhledem k tomu, že my jsme vymačkávali vodu z nastrouhaných okurek smíchaných s česnekem, zapijeme naše úžasné tzatziky připravenou okurkovo-česnekovou limonádou.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Beze ztrát
Publikováno: 21. 10. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová