Jste milovníci italských pokrmů? Je pizza pro vás to pravé? Chcete si připravit opravdu něco chutného? Jak to souvisí s pizzou? Úplně jednoduše. Prozradíme vám recept na pizzu, kterou nebudete dlouho připravovat. Těsto nemusí kynout, a tak je recept rychlý a jednoduchý. Tato chutná a zdravá pizza nesmí chybět ve vašem jídelníčku.
Zdravá pizza
Pizza je velmi oblíbeným pokrmem nejen pro dospělé, ale i pro děti. Stále častěji se pizza vzhledem k cenám v restauracích připravuje doma. Výhodou je rozhodně skladba surovin, které jsou oblíbené a zároveň cenově dostupné. Mnohdy je to jediná možnost, jak si tento pokrm vychutnají všichni, co mají jakoukoliv intoleranci na různé potraviny. Proto pro ně bude zdravá pizza to pravé.
Zdravá pizza bez kynutí
Zdravá pizza je skvělé překvapení pro všechny. Tato pizza bez kynutí se hodí jako chutný a rychlý pokrm a budete z něj nadšeni, i pokud držíte dietu. Bude chutnat prostě všem a vy obohatíte svůj jídelníček o další oblíbené jídlo a bonusem je pak rychlost celé přípravy.
Budete potřebovat tyto suroviny:
Na těsto:
- 1 kelímek sýru cottage
- 100 g ovesných vloček
Na pizzu:
- 1 malý rajský protlak
- 1 mozzarellu
- 5 plátků šunky
- 2 hrušky
- oregano
- bazalku
- olivový olej
Nejprve si připravte těsto, na které budete potřebovat jen dvě suroviny sýr cottage a ovesné vločky, které jste předtím rozemleli v mixéru. Obě ingredience dobře smíchejte a vytvořte z nich těsto ve tvaru koule, kterou nechte přibližně 10 minut odpočinout. Za tu dobu stačí vločky přijmout vlhkost ze sýra a krásně nabobtnají. Poté dejte těsto na pečicí papír a rozválejte jej do placky. Aby se vám těsto nalepilo na váleček, stačí, když posypete těsto zbytkem vloček.
Když máte těsto rozválené, už je stačí jen ozdobit oblíbenými pochutinami dle vaší fantazie. Základ každé pizzy je rajský protlak, který rozetřete po celém povrchu těsta. Zdravá pizza si zaslouží další zdravé ingredience. Přidejte plátky šunky, nakrájené plátky hrušky a mozzarelly. Kdo nemá rád sladkou variantu, hrušku vynechá. Nakonec zakapejte olivovým olejem a posypte oreganem. Vložte pizzu na plechu do vyhřáté trouby na 180 °C a pečte přibližně 25 minut dozlatova.
Hotovou pizzu ozdobte čerstvou bazalkou, ale pokud ji nemáte, nevadí. Můžete ji přidat sušenou na pizzu ještě před pečením. Hotovou pizzu můžete servírovat k obědu, večeři nebo k odpolední svačince.
Historie pizzy
Pizza je jedno z celosvětově nejznámějších jídel rychlého občerstvení. Je známá prakticky na všech kontinentech. V podstatě se jedná o pečený koláč italského původu, který se skládá z chlebové krusty pokryté kořeněnou rajčatovou omáčkou, sýrem, případně smetanou a dalšími dodatečnými ingrediencemi, kterými mohou být olivy nebo různé druhy klobás. Slovo „pizza“ pochází ze starého italského slova znamenající „bod“ a toto slovo dalo vzniknout slovu „pizzicare“, což v překladu znamená „štípat“ nebo „trhat“.
Pizzu mohli vymyslet všichni, kdo přišli na tajemství, že se dá smíchat voda s moukou a následně ohřát na horkém kameni – toto mohli vymyslet Féničané, Řekové i Římané. Na vrcholu období Perské říše si vojáci na zdlouhavé pochody připravili jakési chleby, které si upekli na své štíty a poté je zdobili sýrem nebo datlemi.
Několik desetiletí před začátkem našeho letopočtu píše básně jistý Virgil, který se v nich zmiňuje o římském národu, který jí koláče nebo kruhy chleba. V 1. století našeho letopočtu si jiný kulinářský odborník na římskou kuchyni poznamenal do jedné ze svých knih recept o pokládání různých ingrediencí do vydlabaného chleba. Jako náplň se dle receptu používá kuřecí maso, sýr, česnek, máta, pepř a olej, což jsou prakticky všechny ingredience současné pizzy.
Velký počet obyvatel Neapole v 18. století upadal stále častěji do chudoby. Tito lidé potřebovali jídlo, které by se dalo rychle sníst a ještě bylo levné. Pizzu v té době prodávali jen pouliční prodejci, kteří podle potřeby mohli pizzu rozřezávat, což byla velká výhoda. Tyto pizzy byly velmi podobné Virgilovým kulatým chlebům, které však měly levnější a snadno dostupné ingredience.
Pizza nebyla dlouhou dobu udávána v žádné knize s recepty. Vše se změnilo až se sjednocením Itálie na konci 19. století, kdy král s královnou ochutnal po dlouhé cestě v Neapoli místní pokrm. Byly jim připraveny tři druhy pizzy, přitom ten třetí byl připraven s rajčaty, mozzarellou a bazalkou. Královně velmi chutnala a oblíbila si ji. Na její počest byla pizza pojmenována po ní „Margherita“. Přestože si pizzu oblíbila celá královská rodina, za hranice Neapole se nijak razantně nerozšířila. To nastalo až za druhé světové války, kdy ji ochutnali spojenečtí vojáci. Velký rozmach nastal však až s rozšířením turistického ruchu po válce, kdy se pizza stala pokrmem reprezentujícím italskou kuchyni nejen v Itálii.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; online-pizza.cz; toprecepty.cz
Publikováno: 28. 10. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská