reklama

Rozehrajte doma symfonii vůní

Čistý a voňavý byt je nejen příjemným místem k životu. Kdo si pořídí kouzelnou lampičku jak z pohádek Tisíce a jedné noci, zatočí zároveň i s bakteriemi a plísněmi.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S kouzelnou lampičkou provoníte byt během pár minut

Voňavý byt zbavený škodlivin

Mít voňavý byt s katalytickou lampičkou znamená, že se pohroužíte do romantického dobrodružství, v němž se harmonicky snoubí praktické hledisko s krásou, protože tento druh lampy je mimo jiné také nádherný designový kousek, který dodá vašemu domovu styl. Tato takřka zázračná lampa se zrodila, ostatně jako řada jiných krásných a stylových věcí, ve Francii. Na konci 19. století ji vynalezl jeden pařížský lékárník a původně sloužila k dezinfekci a čištění vzduchu v nemocnicích.

Ale Francie je také velmocí ve světě parfému, takže poměrně záhy se objevil nápad spojit její užitnou funkci s nepřebernou škálou vůní, které se pak začaly přidávat do náplní. A záhy si lampu oblíbily i slavné osobnosti udávající styl jako třeba Coco Chanel nebo Christian Dior. Před druhou světovou válkou si získala oblibu i u nás a po dlouhých desetiletích se zájem o ni znovu vrací. Souvisí to nejen s touhou po půvabných dekoracích, ale především s rostoucím povědomím o zdravém životním stylu, tedy i touze po zdravém vzduchu, který doma dýcháme.

Toho, aby se náš voňavý byt zbavil nepříjemných zápachů, můžeme dosáhnout pochopitelně pravidelným větráním nebo použitím nejrůznějších osvěžovačů vzduchu, vonných svíček a aromalamp. Jenže katalytická lampa je trochu o něčem jiném. V jejím případě nejsou nepříjemné pachy překrývány jinou vůni, ale jejich molekuly jsou lampou pohlcovány a neutralizovány. Zároveň jsou z velké části odstraněny nečistoty a výrazně se zlepší celková kvalita ovzduší. To ocení zvláště domácnosti, v nichž nejde jenom o voňavý byt, ale žijí zde například alergici.

Rozehrajte doma symfonii vůní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozehrajte doma symfonii vůní

Katalytická lampa se hodí i během chřipkového období nebo tam, kde se vyskytují čtyřnozí mazlíčci. Někteří výrobci kvalitních lamp navíc zaručují, že jejich výrobky mají takřka stoprocentní úspěšnost v likvidaci roztočů i dalších škodlivých mikroorganismů. Nemusí to být zas tak přehnané tvrzení, pokud si uvědomíme, že onen pařížský lékárník používal katalytické lampy i v tak „náročném“ prostředí, jako byly vojenské lazarety.

Vyberte si design i svoji vůni

Důvodem, proč tato lampa působí jinak než třeba osvěžovače ve spreji, je fakt, že ve skutečnosti vlastně nehoří, nespotřebovává kyslík a neuvolňuje do ovzduší zplodiny. Funguje na principu chemické reakce, která se odborně nazývá tzv. hoření bez plamene. Základem lampy je kahan vyrobený z porézní keramiky, někdy obohacený třeba molekulami platiny, k němuž je přes bavlněný knot přiváděna hořlavá náplň. Po zapálení se porézní kámen rozpálí na teplotu asi 500 o C a plamen se ponechá hořet jen 2 až 3 minuty. Po zhasnutí začne tzv. katalytická reakce, při níž náplň oxiduje za přítomnosti vzduchu a uvolňují se molekuly neutralizující nežádoucí pachy a bakterie.

Rozehrajte doma symfonii vůní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozehrajte doma symfonii vůní

Jakou vůni náplně zvolíme, rozhodují pouze náš vkus a nálada. Životnost voňavého obsahu závisí na tom, jak často lampu používáme a také, zda s ní správně zacházíme. V praxi to znamená dodržovat doporučenou dobu, kdy má plamen hořet a také lampičku správně uzavírat, když ji nepoužíváme. Ale většina těch kvalitních má průměrnou dobu pro výdrž náplně kolem 20 hodin difúze, tedy oné chemické reakce, která se postará o náš voňavý byt a asi 80 hodin provonění místnosti o rozloze kolem 10 m2. Přibližně po 200 až 300 použitích je nutné vyměnit rovněž knot a přibližně stejnou životnost má i porézní kámen.

Lampičky je nejlepší pořídit u některého z ověřených výrobců, kteří nabízejí bohatou škálu designových variant a dodávají celou sadu včetně vůní i podrobný návod k použití. Doma ji můžeme umístit kdekoliv, ale vzhledem k tomu, že její náplň je hořlavá, mělo by to být někde z dosahu děti a zvířecích kamarádů.

Publikováno: 5. 10. 2023, Autor: autor: Romana Slaninová | zdroj: m-life.cz, svetbytovychvuni.cz