reklama

Co znamenají čísla na obroučkách brýlí?

Brýle, ať už funkční nebo estetické, jsou pro mnoho lidí neoddělitelnou částí jejich každodenního života. Při výběru brýlí však nejde pouze o to, zda se nám líbí jejich barva nebo tvar. Může se stát, že nám vybrané obroučky nesedí přesně, padají z nosu nebo nás tlačí za ušima. Klíč k určení správné velikosti se skrývá na nejneočekávanějším místě – na samotných obroučkách. V následujícím článku vám vysvětlíme, jaké hodnoty byste měli znát při výběru brýlí, aby byl váš nákup co nejjednodušší.

Zaostřeno na čísla: Co znamenají čísla na obroučkách brýlí? (Zdroj: Alensa.cz)

Každý nositel brýlí si určitě všiml malých čísel vyrytých na vnitřní straně obrouček. Tato čísla mají svůj význam a jsou důležitá pro správné přizpůsobení brýlí k tváři každého nositele. Nezáleží na tom, jestli se jedná o dioptrické nebo sluneční brýle, na levé stranici najdete kombinaci tří čísel, která nesou informace o velikosti brýlí.

Tři důležitá čísla na vašich brýlích

První číslo udává šířku očnice. Toto číslo je, jako všechny ostatní, udáváno v milimetrech a označuje šířku každé jedné čočky dané obruby. Správně vybrané brýle by měly mít obroučky, které pohodlně sedí na tvář nositele. Pokud si vyberete obroučky se stejnými nebo podobnými rozměry, jako na vašich stávajících brýlích, padnou vám ty nové bez problému.

Velikost si můžete změřit před zrcadlem pomocí kreditní karty
Velikost si můžete změřit před zrcadlem pomocí kreditní karty (Zdroj: Alensa.cz)

Druhé číslo značí šířku nosníku, což je vzdálenost mezi nosními polštářky na obroučkách. Tento údaj je klíčový pro správné umístění a podporu brýlí na nose nositele. Příliš úzký nosník může způsobit nepohodlí a nestabilitu brýlí, naopak příliš široký nosník může brýle nevhodně posouvat po nose. Správná šířka nosníku je tudíž základem pro pohodlné a stabilní nošení brýlí.
 
Třetí číselný údaj představuje délku stranice neboli nožičky brýlí. Tato délka, měřená podél spánku z jednoho konce na druhý, včetně koncovky, je rovněž důležitá. Nesprávně změřená délka může způsobit nepohodlí v podobě tlačení za ušima nebo naopak sklouzávání a pádu brýlí. 

Čísla mají svůj význam a jsou důležitá pro správné přizpůsobení brýlí k tváři každého nositele
Čísla mají svůj význam a jsou důležitá pro správné přizpůsobení brýlí k tváři každého nositele (Zdroj: Alensa.cz)

Jak na domácí měření obličeje při nákupu brýlí

Pokud si chcete pořídit své první brýle nebo nemáte své staré při ruce, můžete se pokusit změřit si obličej sami. Budete k tomu potřebovat pouze zrcadlo a kreditní kartu. Stačí se postavit rovně před zrcadlo a kreditní kartu drženou na výšku zarovnat na střed svého nosu. Podle toho, jak je karta daleko od koutku oka, určíte velikost svého obličeje.

Velikost S (small) odpovídá situaci, kdy karta přesahuje přes vzdálenější koutek vašeho oka, velikost M (medium) pokud je karta ve stejné úrovni jako vzdálenější koutek oka, a velikost L (large), pokud karta nedosahuje ke vzdálenějšímu koutku oka.

Zdroj informací: Alensa.cz

Publikováno: 25. 9. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce