Svinky a stínky patří mezi drobné živočichy, se kterými se na zahradě velmi často setkáváme a které si také velmi často pleteme. Oba tyto druhy jsou ale odlišné, ačkoliv mají spoustu podobných vlastností. Kupodivu umí naší zahradě pomáhat, ale také škodit. Rozhodně nebude vadit, když se s těmito potvůrkami blíže seznámíme. Ačkoliv je nevědomky řadíme mezi lezoucí hmyz na zahradě se vyskytující, ve skutečnosti to jsou drobní korýši.
Patří i svinky a stínky mezi lezoucí hmyz?
Některý hmyz vidíme na zahradě rádi (včely, čmeláci), jiný urputně odháníme (vosy, mouchy). Některý hmyz na zahradě je krásný (motýli), jiný se nám oškliví (pavouci). Lezoucí hmyz i létající hmyz je ale potřebný, protože ať je užitečný, nebo škodlivý, přiláká k nám další organismy a naše zahrada bude žít.
Pak je tu ale skupina, která dokáže být užitečná, ale umí také pěkně pozlobit a škodit. A mezi takové organismy patří svinky a stínky. Ani svinky, ani stínky sice nepatří mezi lezoucí hmyz, ale drobné korýše, přesto jsou součástí našich zahrad.
Svinky
Svinka (Armadillidium) je rod suchozemských korýšů z čeledi svinkovitých, řádu stejnonožců. Nejrozšířenější je svinka obecná (Armadillidium vulgare), která dosahuje délky asi 12–17 mm. Svinky jsou aktivní v noci, přes den se schovávají ve skulinách, na temných a vlhkých místech, mezi kameny nebo pod tlejícím dřevem. Protože patří mezi korýše, mají také žábry a voskovaný krunýřek, který je chrání před nepřáteli. Svinky jsou také schopné se v případě ohrožení sbalit do klubíčka jako ježek. Jsou světloplaché a před suchem prchají.
Někdy se jim neslušně říká sviňky. A přitom to vůbec nejsou špinavá zvířátka, ale naopak čistotní pracanti, kteří požíráním rozkládajícího se organického materiálu pomáhají udržovat čistou půdu a okolí. Živí se různými organickými zbytky, a to převážně rostlinnými.
Stínky
Stínka obecná (Porcellio scaber), stínka zední (Oniscus asellus) a stínka ojíněná (Orcellionides pruinosus) jsou nejčastěji se vyskytující se jedinci u nás. V menším množství pak u nás nalezneme i stínku posypanou, lesní, vypouklou, hrbolatou, uzlovitou, skvrnitou nebo Rathkeho. Stínka obecná je průměrně 1,5 cm velká. Tyto malé "obrněné tanky" mají tělo tmavě šedé se článkovaným tvrdým krunýřem, mají 7 párů končetin. Neumí se svinout do kuličky a mohou vylučovat látku čpící čpavkem.
Stejně jako svinky se stínky živí tlejícími rostlinami, ale požírají také semínka, listy a kořeny sazenic a napadají i uskladněné ovoce a zeleninu. Základním stavebním prvkem jejich buněčných stěn je vápník, potřebují si jej proto doplňovat. K tomu využívají i požírání svých vlastních svlečených krunýřků. Také je velmi zajímají staré vápenné omítky. Teploty pod -2 °C nebo nad 36 °C stínky nedokážou přežít.
Svinky i stínky mohou v našich sklepích napáchat škody, proto se snažíme tyto prostory udržovat co nejvíce suché. Oba tito živočichové se rádi ukrývají v různých puklinách, proto jim zamezíme přístup do našich domů utěsněním škvír pod prahy, pod parapety, ve špaletách oken nebo v puklinách v omítce.
Pokud se už svinky a stínky dostanou dovnitř domu, vysíříme sklepní prostory a použijeme odvlhčovače, abychom snížili vlhkost ve stěnách domu či bytu. Naštěstí jsou tito malí korýši poměrně pomalí, takže jestliže objevíme v našem okolí pár jedinců, pohodlně je můžeme namést na lopatku a přenést do vhodnějšího prostředí. Při větším zamoření zahrady svinkami nebo stínkami použijeme insekticid.
Česnek, skořice, máta peprná, oregano, ocet, kávová sedlina, chilli papričky a kajenský pepř jsou potraviny a rostliny, které jsou schopné svinky a stínky odradit. Aromatické byliny, zelenina a pochutiny dokážou přehlušit vábivou vůni ovoce a zeleniny, na nichž by si svinky a stínky mohly pochutnávat.
Výhodou pro nás je, že lezoucí hmyz na zahradě, zejména pavouci, stonožky nebo mravenci patří mezi přirozené nepřátele svinek a stínek. A dále pak žáby, ještěrky nebo ptáci.
Zajímavost:
Protože svinky i stínky patří mezi korýše, ne mezi hmyz, jsou také jedlé. Chutnají podobně jako krevety. Vařené svinky jsou bohaté na proteiny.
Zdroj informací: chovzvirat.cz; pasti.cz; stoplusjednicka.cz
Publikováno: 18. 9. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová