reklama

Nejčastější chyby při sbírání hub, které dělají i zkušení houbaři. Neděláte je také?

Sběr hub patří k tradičním českým zábavám. Houbaření totiž patří k takovým aktivitám, které mohou provádět všechny věkové skupiny. Je to navíc příjemná relaxace spojená s pohybovou aktivitou, lehkým dobrodružstvím a bonusem v podobě možnosti udělat si dostatečnou zásobu chutných hub na celý rok. Vášeň pro sběr hub se tak u nás často dědí. Jenže i ti nejzkušenější houbaři při sbírání hub chybují. Víte, jaké chyby jsou při sbírání hub ty nejčastější? A neděláte je náhodou taky?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sběr hub má svá pravidla, která vám pomohou vyvarovat se chyb (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sběr hub bez zbytečných chyb

Sběr hub má svá pravidla. Sbírání hub je skvělou zábavou, ale aby tato zábavná činnost byla bezpečná a zábavná nejen pro vás, ale i pro samotný les, je nutné ji dělat správně, jinak vás to může stát i život. Znáte zásady řádného houbaře, nebo patříte mezi ty, kteří o nich neměli vůbec ponětí? 

Nejčastější chyby při sbírání hub 

Nutno říct, že často chybujeme nejen při samotném sběru hub, ale i při jejich skladování a úpravě. Nicméně co sběru hub týká, vůbec tou nejčastější chybou, kterou děláme, je sbírání těch hub, které 100% neznáme. Jenže pokud se ale spletete (a stačí doopravdy jen jednou), může to mít fatální následky. Otrava houbami vede k různým zdravotním problémům a někdy má i trvalé následky, může dokonce skončit i smrtí. Při sbírání hub se proto doopravdy vyplatí držet se toho pravidla, že budete sbírat skutečně jen to, co zaručeně znáte, a vždy budete sbírat jen zralé exempláře. Sbírání malých hub s jasně nevyvinutými morfologickými znaky se rovněž nedoporučuje, protože to vede k častým chybám. 

Houby si nejprve důkladně prohlédněte, zda nejsou červivé nebo plesnivé
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Houby si nejprve důkladně prohlédněte, zda nejsou červivé nebo plesnivé

Nenechte se ovlivnit mýty 

Při sběru hub se nenechte ovlivnit mýty a různými tvrzeními. V žádném případě do neznámých hub nekousejte, ani je neolizujte. Jedovaté houby skutečně nepoznáte podle chuti. Nemusí být vždy jen hořké a jedlé houby zase v syrovém stavu výborné a sladké. Rovněž není pravda, že všechny jedovaté houby mají na spodní straně klobouku žebrování, zatímco jedlé houby trubičky. 

Sběr hub je pro všechny věkové skupiny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sběr hub je pro všechny věkové skupiny

Jako stádo slonů 

Vášeň pro sbírání hub je u nás skutečně ohromná, někdy tak veliká, že jde až o drancování. Sběratelé hub se v lese pohybují jako stádo slonů. Jenže tohle běhání, dupání, zvedání větví i klečení nic dobrého nepřinese. Pokud chcete v lese najít něco i příští rok, neničte svým chováním podhoubí a plodnice. Chovejte se proto k lesu šetrně a pohybujte se opatrně.  

Dejte si pozor na to, co sbíráte

Důležité přitom není pouze to, abyste sbírali jen skutečně jedlé houby, i ty totiž mohou za určitých podmínek uškodit. Velmi častou chybou je sbírání hub bez ohledu na jejich stav. Dříve, než si je odnesete domů, byste si je však měli důkladně prohlédnout. Dejte si obzvláště pozor na starší kusy, protože na nich se totiž velmi často objevují plísně, které mohou být toxické. Sbírat byste neměli ani příliš červivé houby. Na místě nechte také houby s hnilobnými změnami, nadměrně staré a vlhké houby. Nepomůže u nich ani to, že je pečlivě okrájíte.

Houby můžete uříznout, ale i vykroutit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Houby můžete uříznout, ale i vykroutit

Odřezávání houby 

Mnoho lidí se domnívá, že odříznutí houby ve výšce stonku je šetrnější pro přírodu, v reálu jde ale spíše o zlozvyk. Toto řešení není totiž pro ekosystém šetrnější, jak si mnozí myslí. Výzkumy ukázaly, že je jedno, zda houbu uříznete, nebo ji vykroutíte. Vykrucování rozhodně podhoubí neničí. Odřezávání hub umocňuje spíše jiné nebezpečí, které je spojeno s rizikem záměny. Tím, že houbu řežete nad její podestýlkou, vám totiž neumožňuje vidět pořádně její stonek, čili hůře se rozpoznává, o jakou houbu ve skutečnosti jde.  

Do igelitky ne!

Houby do igelitky skutečně nepatří! Můžete si tak velmi ublížit. Houby se v igelitu drtí a probíhají v nich různé chemické reakce. Tvoří se v nich biogenní aminy, které potom mohou způsobit gastrointestinální problémy. Bohužel si málokdo uvědomuje, že za jistých okolností může škodit i jedlá houba, a proto nehledí, do čeho je při sbírání ukládají – a to je velká chyba. Houby sbírejte zásadně do vzdušného košíku, čímž zamezíte nejen vzniku těchto toxinů, ale také šíření plísní. 

Zdroj informací: zdrowie.prost.pl; kalendarzrolnikow.pl; grzyby.pl; priroda.cz; denik.cz 

Publikováno: 12. 9. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová