reklama

Vytvořte si netypické dekorace z dýní, dejte jim kabátek

Chcete mít letos doma netypické dekorace z dýně? Pokud máte doma několik dýní, které ještě nejsou dostatečně zralé na kompost, ale nechcete je vyhazovat ani z nich tvořit vyřezávané dekorace, zkuste jim dát nápadný kabátek z recyklovaných háčkovaných deček a sledujte, jak tyto dýně ožijí.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dekorace z dýně bude letos jiná (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jaká dekorace z dýně u vás letos nesmí chybět?

Jako klasické dekorace z dýně hrají prim dýně vydlabané a vyřezávané. Vy můžete být ale letos mnohem kreativnější a vytvořit si z nich dekoraci, která ozdobí každý interiér, a ještě využijete, (respektive zrecyklujete) staré dečky, záclony či ubrusy. Dýně v kabátku pak udělá parádu na stole v kuchyni i v chodbě na zemi. A máme inspiraci i na další tvoření.

Na tyto dekorace z dýně budete potřebovat:

  • dýně
  • staré dečky, ubrusy, závěsy
  • provaz
  • podzimní dekorace
  • tavnou pistoli
Dýni jednoduše zabalte do dečky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dýni jednoduše zabalte do dečky

Pro vytvoření této jednoduché dekorace z dýně si připravte dečku či kus záclony nebo ubrusu a rozložte ji na pracovní ploše. Dýni umístěte do středu dečky. Poté okraje deky pevně přivažte ke stopce dýně pomocí přírodního provazu. Pokud nemá dýně stopku, není to problém, pomozte si klacíkem, který přilepíte na místo stopky tavnou pistolí, a je vyřešeno. Pak opět s pomocí tavné pistole na dýni připevněte různé dekorace, můžou to být podzimní přírodniny, které najdete na procházce, použít ale můžete i zakoupené umělé prvky – určitě to jsou hezky podzimně barevné listy, šišky, plody i květiny.

Dekorace přilepte pomocí tavné pistole
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dekorace přilepte pomocí tavné pistole

Tip:

Abyste mohli použité dekorativní dečky opět použít příští rok, umístěte dýni do interiéru. Tím zajistíte, že dečky nebudou napospas povětrnostním vlivům a zůstanou v dobrém stavu i pro další sezónu.

Další nápady na dekorace z dýně

Hledáte další originální podzimní dekorace z dýně? Pokud si nedokážete představit podzimní atmosféru bez nich, máme pro vás několik nápadů, jak je letos kreativně využít, pokud třeba doma žádné dečky nebo textilie na jejich obalení nemáte. Vystačíte si totiž i s obyčejnou fixou nebo barvami.

Na dýni můžete i malovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na dýni můžete i malovat

Malované dekorace z dýně

Dýně není nutné jen vyřezávat, zvlášť pro menší děti to může být náročné a nebezpečné. Proto můžete zvolit raději malované dekorace z dýně. Budou vám k tomu stačit jen permanentní fixy (ideálně černé, které bude tvořit s oranžovým povrchem dýně hezky kontrastovat) – permanentní fix pak odolá i venkovnímu počasí, a samozřejmě dýně. Motiv už si vyberte podle nálady.

  • Pokud se chcete držet strašidelného námětu, můžete oči a pusu na dýně jen namalovat – i tak udělá spoustu radosti a parády. A jsou tu i další strašidelné motivy jako pavučiny, pavouci a další.

  • Zvolit můžete i romantičtější motivy, například lístečky. Vytvořit si můžete ale i vyšívanou dýni – vzhled výšivky vytvoříte tečkováním vzorů fixou na povrch dýně.

  • Další možností je vyrobit si z houbičky či molitanu tiskátka a vzory na dýni natisknout, ideálně akrylovými barvami či temperami, které budou trvanlivé.

Dýně může posloužit jako květináč
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dýně může posloužit jako květináč

Dýně jako květináč

Pokud máte rádi náročnější tvoření, můžete si vyhrát a vytvořit z dýně neobyčejný květináč. Z dýně je třeba odříznout špičku a vydlabat ji. Dovnitř pak vložte aranžovací hmotu, kterou upravte na potřebnou velikost. Pak už jen do hmoty napíchejte živé květiny a můžete svátečně ozdobit stůl. Možností je i využití umělých květin či sušených dekorací, pak vám déle vydrží a nemusíte pořizovat aranžovací hmotu pro živé květiny.

Ubrouskovou techniku můžete využít i na dýně

Pro kreativní zdobení dýně můžete využít také techniku s ubrouskem. Začněte tím, že si vyberete ubrousek s motivem, který se vám líbí, například ptáčka mezi podzimní listí. Poté vystřihněte vzor z ubrousku a opatrně odstraňte vrchní vrstvu. Na dýni naneste štětcem disperzní lepidlo, do něj opatrně položte vystřižený ubrousek, a pomocí štětce namočeného v lepidle vyhlaďte vzor, aby dobře přilnul.

Počkejte, až lepidlo trochu zaschne, a poté celý obrázek ještě jednou přetřete vrstvou lepidla. Po kompletním zaschnutí bude lepidlo průhledné. Když máte dýni ozdobenou ubrouskovými motivy podle svých představ, můžete ji dodekorovat, aby připomínala přírodní zátiší – například pomocí mechu, větviček a šípků. Taková dekorace z dýně se hodí spíše do interiéru.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; prozeny.cz

Publikováno: 10. 9. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová