Tortilly jsou už stálicí i v české kuchyni, a to hlavně díky své variabilitě. Proto se nemusíte bát zkoušet je zahrnout do všech možných kuchařských variací. Zkuste je spolu s námi zkombinovat například s náplní, která se běžně dává do toustů, určitě si pochutnáte.
Jakou mají tortilly historii?
Tortilly jsou tradiční jídlo, které má bohatou historii a význam ve světové kuchyni, zejména v Latinské Americe a ve Španělsku. Svůj původ mají v dávné Mezoamerice, konkrétně mezi Mayi a Aztéky, kteří vytvářeli tenké placky z kukuřičné mouky a pekli je na rozpálených kamenných deskách. Tyto placky, podobné dnešním tortillám, byly klíčovou součástí potravinového režimu v této oblasti.
Dietní svačinka – zapečená tuňáková tortilla
S příchodem španělských dobyvatelů v 16. století došlo k setkání kultur a vznikla tak kombinace nových ingrediencí, včetně masa, a tradičních technik přípravy. Tato fúze ovlivnila podobu a chuť tortill, které začaly sloužit jako obal pro různé náplně. V průběhu času se v různých regionech Latinské Ameriky a Španělska vyvinuly různé varianty, jako jsou tacos, burritas či enchiladas. Díky globální migraci se tortilly staly populární po celém světě, přičemž restaurace a kuchaři vytvářejí nové variace a interpretace tohoto tradičního pokrmu. Zkuste třeba tortilly ala tousty.
Recept na tortilly ala tousty
Tortilly ala tousty, tedy vlastně tousty v tortille, jsou lahodnou pochoutkou, která rychle utiší hlad a může sloužit jako skvělá svačina nebo jednoduchá večeře. Tato kreativní kombinace je překvapivě jednoduchá – namísto tradičního toustového chleba jednoduše použijte tortillovou placku a naskládejte na ni všechny oblíbené ingredience, které si obvykle dopřáváte ve vašich nejlepších toustech.
Na tortilly ala tousty budete potřebovat:
- 1 tortillu
- 5 plátků šunky
- 5 plátků sýru
- 1 lžíci kečupu
- 2 vejce
- bazalku
- olej
Nejdříve si rozehřejete pánvičku. Mezitím vezměte vajíčka, rozklepněte je do hrnečku nebo misky a důkladně je rozšlehejte. Na rozpálenou pánev nalijte trochu oleje a vylijte na pánvičku rozšlehaná vejce. Nechte je smažit jako omeletu po dobu zhruba jedné minuty. Pak na omeletu položte tortillu. Pomocí obracečky otočte omeletu tak, aby se tortilla nacházela vespod. Omeletu potřete kečupem a posypejte ji nasekanými lístky bazalky.
Na omeletu vyskládejte plátky šunky a potom sýr. Pánvičku sundejte z plotny a nechte sýr roztéct. Navrch můžete ještě nasypat trochu bazalky. Tortillu opatrně vyndejte z pánvičky a smotejte ji jako palačinku. Pak ji položte na připravený kousek alobalu a tortillu do něj zabalte. Alobal udrží teplou a díky tomu se ještě všechny suroviny krásně propojí.
Tip:
Pokud se snažíte o vyváženou stravu, můžete obyčejnou pšeničnou tortillu nahradit celozrnnou, na své si přijdou i ti, kteří mouku běžně nemůžou – stačí vybrat tortilly kukuřičné nebo bezlepkové. A místo tučného sýru můžete do tortilly nakrájet třeba dietní tvarůžky.
Jak si doma vyrobit tortilly?
Tyto placky, známé také jako tortilly, si získaly obrovskou popularitu a staly se vyhledávanou delikatesou. Jejich největší předností je skvělá variabilita, kterou nabízejí – můžete je totiž upravovat a přizpůsobovat svému vkusu a kulinářským představám. Ať už preferujete sladké nebo slané kombinace, možnosti jsou téměř nekonečné. Recept na tyto chutné placky je navíc velmi snadný a vhodný pro každého, i pokud nejste zkušenými kuchaři.
Na tortilly budete potřebovat:
- 6 lžic tuku
- 500 g mouky (pšeničné, kukuřičné)
- 280 ml vody
- sůl
Dejte vařit vodu a připravte si mísu. Nasypejte do ní mouku se solí a pomalu do ní zapracujte tuk. Pak pomalu přilévejte horkou vodu, dokud se nevytvoří těsto. To rukama propracujte tak, aby mělo hezky hladkou strukturu. Odkrajujte z něj postupně malé kousky, každý položte na moukou posypanou plochu a opatrně z něj vyválejte placku. Pak už jen rozpalte pánev a placky na ní opečte – je důležité je opéct jen cca 10 vteřin z každé strany. Tortilly pak naplňte vašimi oblíbenými ingrediencemi.
Publikováno: 26. 8. 2023, Autor: autor: Lenka Tajbrová | zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, vařeni.cz