reklama

Recept na hořčici z cukety

Recepty, které jsou snadné na přípravu, tvořené z kvalitních surovin, které si vypěstujte sami na zahrádce, neobsahují konzervanty ani nezdravá „éčka“, jistě obohatí váš jídelníček o skvělou chuť s prospěšnými vitamíny a minerály. Pokud máte po ruce cuketu, naučíme vás recept na hořčici, kterou si můžete dále dochutit podle příležitosti nebo rodinných zvyklostí.

Recept na hořčici z cukety vám jistě přijde vhod (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Recept na hořčici

Zdravá strava bohatá na živiny je v dnešní době stále v našich domácnostech oblíbenější. Zvláště pokud máte možnost využít plodů ze zahrady. Čím pestřejší jídelníček tělu poskytnete, tím více zdraví prospěšných látek tělu dodáte. Ovoce a zelenina ze zahrádky, kterou si sami vypěstujete, je nejlepší volbou. Jednou ze surovin, která má v kuchyni široké využití, je nenáročná cuketa, která se pěstuje a je k vidění na každé tuzemské zahrádce. Dnešní recept na hořčici bude jistě vítaným zpestřením do vaší sbírky receptů.

Budete potřebovat:

 • 3 mladé cukety
 • lžíci cukru
 • skleničku oleje
 • skleničku octa
 • lžíci kurkumy
 • lžíci hořčičného semínka

Základem receptu na hořčici je cuketa. K výrobě se hodí tři mladé kusy. Využít můžete i ty starší, avšak musíte je zbavit vnitřních jadérek. Cuketu si nakrájejte na menší kousky, dejte do hrnce, přidejte trochu vody a nechte chvíli na mírném ohni přibližně 10 minut.

Nakrájenou cuketu vložte do hrnce
Nakrájenou cuketu vložte do hrnce (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Cuketa se tímto trochu změkčí a je nutné část přebytečné vody vylít z hrnce, ne však do odpadu. Můžete ji využít jako základ pro zeleninovou polévku. K podušené cuketě přidejte ostatní suroviny, tedy  cukr, olej, ocet, kurkumu a hořčičné semínko, a nechte ještě 15 minut podusit na mírném ohni.

Ke změklé cuketě přidejte všechny potřebné ingredience
Ke změklé cuketě přidejte všechny potřebné ingredience (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Změklou cuketu s ingrediencemi na závěr rozmixujte do hladka. Připravenou horkou směs naplňte do čistých sklenic, zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru. Takto připravená hořčice vám vydrží k užívání i dvanáct měsíců.

Sklenice plňte ještě horkou směsí
Sklenice plňte ještě horkou směsí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Ti z vás, kdo máte rádi pálivější varianty příchutí, můžete při přípravě přidat nastrouhaný křen, chilli nebo česnek.

Recept na hořčici z jablek

V receptu na hořčici můžete využít jako základní surovinu jablka. Při výrobě postupujete stejně jako u předešlého receptu.

Budete potřebovat tyto suroviny:

 • 3 jablka
 • lžíci cukru
 • špetku soli
 • skleničku oleje
 • skleničku octa
 • lžíci kurkumy
 • lžíci hořčičného semínka
 • jednu cibule

Jablka očistěte a oloupejte, zbavte jádřinců a nakrájejte na menší kousky. Rovněž zpracujte i cibuli, kterou přidejte k jablkům. Nechte 10 minut podusit na mírném ohni. Přidejte sůl, ocet, olej, kurkumu a hořčičné semínko. Pro pálivější variantu přidejte tři stroužky česneku nebo chilli. Nechte ještě 15 minut podusit. Na závěr vše rozmixujte dohladka a naplňte ještě horké do umytých sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.

Do receptu na hořčici z jablek přidejte nakrájenou cibuli
Do receptu na hořčici z jablek přidejte nakrájenou cibuli (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Starší cukety vyžadují delší dobu dušení, která se může protáhnout i na hodinu a půl.

Cuketa jako zdravá zelenina

Cuketa jako plodová zelenina, která patří mezi čeleď tykvovité a tento masitý plod je z botanického hlediska nepravou bobulí. Plody jsou většinou tmavě nebo světle zelené, částečně pruhované. Některé mohou být i světle strakaté a zřídkakdy mohou být světle žluté až do krémově bílé. Cuketa dorůstá do délky 40 cm. Chutnější jsou ze sklizně však menší kusy. Charakteristická je pro tuto zeleninu i šestihranná stopka.

Cuketa je zdraví prospěšná pro svůj obsah vápníku, hořčíku, železa, vitamínu B, vitamínu A a vitamínu C. Je vhodná pro nízkokalorickou dietu.

Cukety mají neutrální nebo ořechovou chuť. Pozor, cuketa vám může chutnat hořce a je jedno, zda je syrová nebo tepelně upravená. Látky, které způsobují hořkou chuť, mohou způsobit těžké žaludeční nebo střevní potíže spojené s průjmy a zvracením. Proto raději vždy kousek ochutnejte, předejdete tak nepříjemným zdravotním komplikacím.

Zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, nzip.cz, www.rehabilitace.info

Publikováno: 24. 8. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská