reklama

Vyrobte si netradiční svícen ze sušených kytek technikou Oshibana

Sušené květiny jsou krásné. Víte ale, že je můžete použít i k dalšímu tvoření? Ano, vskutku. Jde o jedinečnou techniku, která opět po letech zažívá velký boom. Inspirujte se u nás a přičichněte spolu s námi k této krásné technice, která je přístupná i k těm, kteří neumí malovat. Připravili jsme si pro vás jednoduchý návod vhodný pro začátečníky.

Sušené květy vám mohou posloužit i k tvorbě jemného letního svícnu v glamour stylu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Sušené květiny, čili lisované květinové umění

Sušené květiny můžete použít i ke kreativnímu tvoření. Tato technika je ve světě známá jako Pressed flower art, což můžeme přeložit do češtiny jako lisované květinové umění. Zmiňujeme se vám o něm uprostřed léta právě proto, že je ta nejvhodnější doba, kdy se s touto tvorbou můžete ještě stihnout seznámit. Tento druh umění je v mnoha ohledech nadčasový. A i když by se mohlo jevit, že jde o žhavou novinku, vůbec tomu tak není, má za sebou dlouhou historii.

První lisované dekorace, které byly nalezeny, totiž pochází z 3000 let staré rakve Tutanchamonovy matky. Oficiálně se lisování květin za účelem tvorby obrazů objevilo v 16. století. Tehdy dostalo název Oshibana. Prostřednictvím interakce mezi Japonskem a Evropou se tvorba takových obrazů stala velmi populární ve viktoriánské době. V době covidové toto staré umění opět ožilo a setkat se s ním můžete v různých koutech světa. Samozřejmě, že za tu dobu zmodernizovalo. Poodhalte i vy krásu tohoto umění a vytvořte si svou vlastní netradiční dekoraci. 

Na svícen ze sušených květin potřebujete především květy, lepidlo a sklenici
Na svícen ze sušených květin potřebujete především květy, lepidlo a sklenici (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co na výrobu nevšedního svícnu ze sušených květin potřebujete: 

 • malou zavařovačku (od marmelády, oříškového krému, přesnídávky), ale může být i transparentní sklenice po svíčce
 • květy
 • pečící papír
 • žehličku 
 • ubrus nebo utěrky
 • nůžky 
 • líh a tampon
 • tekuté lepidlo, které zprůhlední
 • lak
 • štětec a kelímek s vodou
 • ozdobnou stužku, krajku, motouzek a drobnou ozdobu, kterou můžete zavěsit 
 • čajovou svíčku a sirky nebo zapalovač

Postup výroby nevšedního svícnu 

Jednotlivé květy z hortenzie odstřihněte
Jednotlivé květy z hortenzie odstřihněte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Sušené květiny pro tuto tvorbu si musíte nejprve vyrobit. Nejdelší cesta je ta, že je vložíte do knihy a zatížíte. Necháte je v knize po nějakou dobu lisovat. Nejjednodušší způsob je potom to, že čerstvé květiny ustřihnete těsně za květem, rozprostřete je mezi dvě vrstvy pečícího papíru a zažehlíte je. Obvykle k tomu stačí jen 15 sekund, aby květy byly vylisované a připravené k dalšímu použití.

Sklenici nejprve vyčistěte a odmastěte
Sklenici nejprve vyčistěte a odmastěte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pokud recyklujete, nejprve sklenici pořádně vyčistěte, zbavte ji případných štítků a nálepek. Odstraňte zbylé lepidlo a lihem sklenici odmastěte. Takto připravenou suchou sklenici pak můžete použít k tvorbě.

Sušené květy nalepte na sklenici
Sušené květy nalepte na sklenici (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Jednu stranu sklenice natřete lepidlem. Vysušené květy potom položte na sklenici a přetřete je lepidlem. Funguje to na stejném principu, jako u decoupage. Nalepte si nejprve polovinu sklenice, nechte ji zaschnout, a potom nalepte i tu druhou část sklenice.

Sklenici nalakujte
Sklenici nalakujte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pro větší trvanlivost sklenici nalakujte. Když pro lakování zvolíte matný lak, vznikne vám sekundárně i velmi zajímavý dekorativní efekt. Svícen nalakujte 2x. 

Nakonec svícen dozdobte
Nakonec svícen dozdobte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Po zaschnutí ji ještě můžete ozdobit provázkem, stužkou a přívěskem. Vše podle vaší představivosti. Do hotového svícnu vložte svíčku a těšte se z příjemné atmosféry.

Zdroj informací: Adriana Dosedělová, Pinterest, fortbendmuseum.org, modernpressflower.com

Publikováno: 20. 8. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Profil autora: Adriana Dosedělová