reklama

Chutný recept na mleté maso na grilu

Mleté maso má mnoho možností přípravy. Důležitá je pro naše zdraví jeho čerstvost a nezávadnost. Chuťové buňky můžete namlsat nepřebernými chutěmi, oči různými tvary i zpracováním a poškádlí vás i lahodná vůně pokrmů. Poradíme některé možnosti, jak mleté maso připravit.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mleté maso na grilu s bramborami a hermelínem se hodí k letní prázdninové pohodě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Mleté maso

Mleté je velmi univerzální surovinou. Ideální je si je namlít doma z kvalitních surovin. Pokud je budete kupovat u řezníka, nechte si připravit čerstvé, které zpracujte nejlépe ještě týž den. Bude jistě o něco dražší, ale se zárukou čerstvosti. Mějte na paměti, že mleté maso se kazí mnohem rychleji než to vcelku. Včasným zpracováním předejdete nepříjemným zdravotním komplikacím.

Koule z mletého masa s bramborami

Tento recept se hodí k letnímu grilování při posezení s rodinou nebo přáteli. Pro děti zvolte variantu méně ostrou, a proto šetřete s pálivým kořením.

Na výrobu koulí z mletého masa budete potřebovat tyto suroviny:

 • brambory
 • hovězí a vepřové maso
 • sůl
 • pepř
 • sušený česnek
 • grilovací směs na maso
 • olivový olej
 • chilli
 • hermelín
 • čedar
 • pažitku

Brambory omyjte, oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Ideální je využít struhadlo s podlouhlým otvorem na krájení plátků. Urychlíte si tak práci a plátky budu stejně široké. Vše dostatečně pokapejte olivovým olejem a posypte solí, česnekem a pepřem.

K nakrájení stejných plátků brambor se výborně hodí struhadlo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K nakrájení stejných plátků brambor se výborně hodí struhadlo

V míse si promíchejte vepřové a hovězí maso, ideální poměr je 1:1. Přidejte přiměřeně koření na mleté maso a chilli a vše do mletého masa zapracujte. Na pekáč nebo pánev, kterou lze dát gril, navrstvěte nakrájené brambory. Z mletého masa vytvarujte koule o průměru 5 cm, přidejte je na nakrájené brambory a doprostřed přidejte hermelín vcelku.

Hermelín na povrchu nakrájejte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hermelín na povrchu nakrájejte

Předehřejte si gril na 180 °C a můžete se pustit do grilování koulí z mletého masa s bramborami a hermelínem. Stačí jen vložit pekáč nebo pánev s ingrediencemi na gril, který lze ideálně přiklopit. Grilujte tak dlouho, dokud nejsou brambory měkké a maso dostatečně tepelně zpracované. Mezitím  si nastrouhejte čedar nahrubo, na závěr ho nechte na této dobrotě rozpéct. Rovnoměrně jej rozvrstvěte na pekáči nebo pánvi a nechte grilovat přibližně 5 minut. Ozdobte nakrájenou a pažitkou a můžete servírovat. Tento recept je nejen chutný, ale i příjemně voní. Jako příloha může být zeleninový salát.

Mleté maso několikrát jinak

Recepty na mleté maso mají mnoho podob, které mají nepřeberné množství chutných pokrmů. Vybírat do receptů můžete nejčastěji z hovězího, vepřového nebo krůtího masa. Můžete využít mleté maso různě ochucené v rozličných tvarech k vaření, pečení nebo grilování. Chutné karbanátky, čevabčiči, sekaná či masové kuličky chutnají skvěle. Plněná paprika je rovněž velmi oblíbená. Klasické řízky se dají nahradit i mletým masem ochuceným sýrem. Jistě vám nejsou cizí i zahraniční recepty, jako je chilli con carne, boloňské špagety nebo oblíbené burgery.

Oblíbený burger se už stal součástím naší kuchyně
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Oblíbený burger se už stal součástím naší kuchyně

Ti z vás, kdo mají raději dietnější pokrmy, mohou zvolit variantu fitness karbanátků, které mají základ z mletého kuřecího masa s ovesnými vločkami a nastrouhanou mrkví. Labužníci mohou ochutnat čevabčiči obalené v anglické slanině nebo pikantní sekané kuličky v cuketové jamce. Rovněž lze z mletého masa připravit chutné rolády třeba s listovým špenátem, houbami nebo s mozzarellou.

A nesmíme zapomenout ani na tradiční velikonoční nádivku. Jako přílohy lze využít různé zeleninové saláty či brambory na mnoho způsobů – od kaše, pyré, přes vařené brambory, až po různé druhy hranolek nebo bramborových plátků. Můžeme podávat i s houskovými knedlíky, těstovinami, rýží nebo chutným pečivem. Určitě přidejte zeleninu v podobě chutného listového salátu nebo salátu z okurek, rajčat a paprik. Mleté maso může chutnat skvěle i s grilovanou či dušenou zeleninou.  

Každý si může vybrat recept na mleté maso podle chuti, rodinných zvyklostí, oblíbenosti nebo podle dané příležitosti či momentálního rozpoložení. Recepty můžete vyzkoušet po celý rok, proto je mleté maso pokrmem mnoho tváří, ale i chutí.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; nejrecept.cz

Publikováno: 18. 8. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská