V létě je zvláště důležité monitorovat pitný režim dětí, jelikož v horkých letních měsících je vyšší riziko dehydratace a přehřátí kvůli nedostatku tekutin. Vše toto může vést od malátnosti a netečnosti až po kolaps organismu.
Zajistěte dětem dostatek tekutin
Existuje jednoduchý vzorec, jak vypočítat denní množství tekutin, které by mělo dítě přijmout. Jednoduše počítejte na každý kilogram váhy dítěte 60 ml tekutin. Ale pozor na jejich výběr, ne vše je pro dětský organismus ideální. Vhodná je čistá voda, ochucená ovocná voda, ovocné či bylinné čaje nebo stoprocentní džusy. Naopak je lepší ne příliš často podávat dětem limonády a jiné slazené sycené nápoje.
Během letních dní je také dobré zařadit do jídelníčku ovoce a zeleninu, které jsou bohaté na obsah vody, můžou s dodržením množství přijatých tekutin pomoci. Někdy je však těžké děti donutit vypít právě tolik tekutin, kolik skutečně potřebují. Pokud s tím také bojujete, vyzkoušejte tyto osvědčené tipy:
1. Sklenice nápoje ke každému z denních jídel
Učte své děti tomu, že ke každému z denních jídel patří i nápoj. Společně s jídlem připravte i sklenici nebo hrneček, který se musí vypít. Po ránu jsou vhodné ovocné či bylinné čaje. Ke svačině může být podaná sklenice kvalitního džusu. K večeři opět vsaďte na čaj nebo teplé mléko, které má zklidňující účinek.
Tip:
Kvalitní stoprocentní džusy se nepočítají pouze do pitného režimu. Jedna 300 ml sklenice totiž dokáže zároveň plnohodnotně pokrýt i jednu z doporučených denních porcí ovoce či zeleniny.
2. Do pitného režimu se počítá i polévka nebo kefír
Pokud jste zvyklí mít součástí oběda i polévku, je to výhodou, i ty se totiž počítají do pitného režimu. Ideální jsou polévky spíše vývarové než hustší krémy. Totéž platí i v případě kefírů a dalších zakysaných mléčných výrobků. Určitě nebude na škodu, když ke svačině budete mít hrneček kefíru, podmáslí nebo zákysu. Kromě pitného režimu dítě zasytí a navíc mu dodají potřebné probiotické bakterie důležité pro jeho imunitní systém.
3. Vsaďte na domácí limonády
Limonády jsou samy o sobě pro děti velkým lákadlem. Nejen svojí chutí, ale i barevností. Vyzkoušejte si udělat domácí, je to víc než jednoduché. V období letních měsíců je dostupné velké množství zralého ovoce, které je zároveň i chuťově atraktivní. Například domácí broskvová limonáda nebo domácí citronáda dokážou skvěle osvěžit.
Recept na domácí broskvovou limonádu
Nakrájené broskve vložte do vody, přidejte čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, lžíci medu a přiveďte k varu, vařte na mírném plamenu zhruba 3 minuty. Pak nechte broskve vychladnout, rozmixujte je a přeceďte do džbánku. Dolijte vychlazeným broskvovým džusem nebo vodou, přidejte led a mátu a je hotovo.
4. Vyrobte si domácí nanuky
V sezoně čerstvého ovoce si v rámci hlídání pitného režimu můžete pomoci i domácími nanuky nebo sorbety. Do jejich výroby navíc můžete zapojit i děti. Vyzkoušet můžete například melounový, protože právě červený meloun má velký podíl vody.
Recept na domácí melounový sorbet
Červený meloun vypeckujte, nakrájejte na kousky a poté rozmixujte. Vznikne hustší melounová šťáva, kterou vlijte do nádoby vhodné pro mražení. Pokud bude potřeba, dle chuti přidejte třtinový cukr a šťávu z půlky citronu. Promíchejte a vložte tak na 2–3 hod. zmrazit. Během mražení se musí se směsí míchat, zhruba každých 20–30 minut, aby příliš nezmrzla.
5. Mějte pití vždy po ruce
Letní měsíce přejí výletům a návštěvám koupališť a rybníků, kromě svačiny tedy nezapomeňte ani na pití. Ovšem při balení nezapomínejte na to, že kromě hezkého počasí vás bude obletovat i nepříjemný hmyz, který lákají právě slazené nápoje. Zvolte vhodné lahve s víčkem, které nebudou hmyz lákat a jen tak snadno se nevylijí.
ovocných příchutích, jako jsou například jahoda, malina nebo osvěžující citrón. Neobsahuje žádné
konzervanty, umělá barviva ani sladidla a je dochucena pouze kapkou ovocné šťávy. Navíc díky
praktickému uzávěru s křížovou membránou nehrozí její vylití. Kromě toho značka Kubík navíc již
druhým rokem podporuje čistotu české a slovenské přírody. Společně s ní se můžete na svých
toulkách přírodou či na výletech zapojit do čištění studánek, doposud se jich podařilo vyčistit více než
50. Více informací hledejte na www.kubikpomaha.eu.
Zdroj informací: MASPEX Czech s.r.o.; drmax.cz
Publikováno: 30. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce